Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kiedy 4 złote za dolara?

Kiedy 4 złote za dolara?

2023-11-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Agencja Moody’s nie zaskoczyła negatywne w piątek wieczorem. Rating został utrzymany, a jego perspektywa podniesiona z negatywnej do stabilnej, co w zasadzie ucina dalsze spekulacje wokół potencjalnego scenariusza „zadłużeniowego” wokół krajów południowej Europy. Jest to pewne zaskoczenie i na rynkach widać ulgę, co przekłada się też na notowania złotego. W poniedziałek rano płaci się średnio 4,3850 zł za euro i 4,0150 zł za dolara.
Świetny tydzień złotego

Świetny tydzień złotego

2023-11-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Powoli zbliżamy się do końca bardzo dobrego tygodnia dla rynków finansowych. Obserwowaliśmy odbicie indeksów giełdowych, wzrosty na rynku złota czy również osłabienie dolara. Przy tym wszystkim złoty był jedną z silniejszych walut na rynku, a przede wszystkim najmocniejszą walutą w naszym regionie. Czy ta dobra passa może być kontynuowana? Czy jest ona związana jedynie z zewnętrznymi czynnikami? Nie da się ukryć, że mocnym katalizatorem dla polskiego złotego były w ostatnich tygodniach wyniki wyborów parlamentarnych.

Złoty wyhamował ruch?

Złoty wyhamował ruch?

2023-11-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Ostatnie dni przyniosły silne umocnienie polskiej waluty. Katalizatorem tego ruchu było zachowanie się amerykańskiego dolara, który wyraźnie tracił na szerokim rynku po tym, jak publikowane dane wskazały na szybszy od spodziewanego proces dezinflacji w gospodarce USA (odczyty CPI i PPI), a pozostałe informacje (regionalne indeksy z Nowego Jorku i Filaldelfii, sprzedaż detaliczna, a nawet produkcja przemysłowa, która była zaburzona przez strajki w sektorze samochodowym) raczej przemawiały za scenariuszem łagodnego lądowania gospodarki (tzw. soft landing).
Dolar czeka na kolejne dane

Dolar czeka na kolejne dane

2023-11-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż wczorajsza kombinacja danych makro - niższa od prognoz inflacja PPI, lepsze odczyty NY FED Mfg. i sprzedaży detalicznej - mogła dobrze wpasowywać się w rynkowy optymizm z ostatnich dni, to ostatecznie rentowności amerykańskich obligacji nie spadły, a dolar i giełda wyhamowały wcześniejszy ruch. Późnym wieczorem rynek dostał informacje ze spotkania prezydentów USA i Chin, które dyplomatycznie można uznać za niewielki sukces, ale gospodarczo niewiele wniosło.
Senat USA oddala widmo shutdownu

Senat USA oddala widmo shutdownu

2023-11-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Senat USA zatwierdził ustawę o krótkoterminowym finansowaniu rządu, która zapewni pełne funkcjonowanie agencji federalnych po zakończeniu obecnego prowizorium budżetowego w piątek. Ustawa trafi teraz do Białego Domu do podpisu prezydenta USA Joe Bidena, co jest już zabiegiem stricte formalnym. Wobec tych informacji obserwowaliśmy spadki rentowności 10-letnich papierów dłużnych, co wraz ze względnie pozytywnym przebiegiem rozmów na linii Xi-Biden, może w krótkim okresie wzmocnić zaufanie do amerykańskich papierów dłużnych.
Realizacja zysków na GPW

Realizacja zysków na GPW

2023-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Chociaż nastroje na globalnych rynkach wydają się być całkiem dobre, to rodzime indeksy wydają się odstawać od światowego trendu. Jest to jednak związane z realizacją potężnych zysków, które miały miejsce na początku tego tygodnia i mogły być po części związane z pozytywnym nastawieniem inwestorów do nowo tworzącej się władzy w Polsce. Oprócz tego dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce okazały się być pozytywną niespodzianką, co dodatkowo mogło pozytywnie nastawić inwestorów do perspektyw rynku kapitałowego w Polsce.
Co pokażą kolejne dane z USA?

Co pokażą kolejne dane z USA?

2023-11-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki zareagowały euforycznie na wczorajsze dane o październikowej inflacji CPI w USA, chociaż była ona zaledwie o 0,1 p.p. niższa od szacunków. Zinterpretowano to jako potwierdzenie wcześniejszych tez, że FED definitywnie zakończył cykl podwyżek stóp procentowych. Wzrosły też oczekiwania, co do skali cięć w przyszłym roku - mowa o 100 p.b. począwszy od maja. To więcej, niż szacowali członkowie FED w ankiecie tradycyjnie publikowanej co kwartał (dot-plot), gdzie we wrześniu wskazywano na cięcia zaledwie o 50 p.b. Tym samym to może być dość ważny element grudniowego posiedzenia FED (13.12).
Dolar pod presją sprzedających, kurs EURUSD wystrzelił w górę

Dolar pod presją sprzedających, kurs EURUSD wystrzelił w górę

2023-11-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem wczorajszej sesji była publikacji danych o inflacji ze Stanów Zjednoczonych. Dane o CPI w USA za październik wskazały na większe, niż oczekiwano spowolnienie. Główny wskaźnik inflacji CPI spowolnił z 3,7% do 3,2% r/r (oczekiwano 3,3% r/r), z kolei wskaźnik bazowy spadł z 4,1% do 4,0% r/r (oczekiwano 4,1% r/r). Reakcja na rynku Forex, jak i na rynku akcji była błyskawiczna. Amerykańska waluta znalazła się pod presją sprzedających, a główne indeksy giełdowe z USA wystrzeliły w górę, ciągnąc za sobą także indeksy z innych krajów.
W oczekiwaniu na dane o inflacji z USA

W oczekiwaniu na dane o inflacji z USA

2023-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dzisiejszego dnia, a może i całego tygodnia będzie publikacja danych o inflacji CPI za październik ze Stanów Zjednoczonych, któe poznamy o 14:30. Oczekuje się, że presja cenowa nieznacznie spadnie, główny wskaźnik CPI w ujęciu rocznym ma spowolnić z 3,7% r/r do 3,3 r/r z kolei odczyt bazowy CPI ma utrzymać się na poziomie 4,1% r/r. W przypadku odczytu danych zgodnych z oczekiwaniami zmienność może pozostać niewielka.
Kakao najdroższe od 45 lat, PLN najmocniejszy względem JPY od 15 lat

Kakao najdroższe od 45 lat, PLN najmocniejszy względem JPY od 15 lat

2023-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W trakcie poniedziałkowej sesji i S&P 500 i średnia przemysłowa Dow Jonesa i Nasdaq Composite osiągały swe najwyższe od września br. poziomy, ale tylko DJIA zdołał utrzymać niewielki zysk (DJIA +0,16 proc., S&P 500 -0,08 proc. Nasdaq Composite -0,22 proc.). Dziś ok. godz. 8:50 kontrakty na S&P 500 wykazywały niewielkie zmiany (+0,13 proc.). Na rynkach akcji Azji i Oceanii lekko przeważały zwyżki głównych indeksów (japoński Nikkei 225 +0,34 proc., południowokoreański Kospi +1,32 proc., australijski All Ordinaries +0,87 proc.).
Złoty przed szansą

Złoty przed szansą

2023-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dobre nastroje globalne oraz wstrzymanie obniżek stóp procentowych w Polsce to przepis na potencjalne umocnienie złotego. Nasza waluta może wydawać się przewartościowana, ale na razie okoliczności jej sprzyjają. Po reakcji na wyniki wyborów kurs EURPLN zamarł na poziomie 4,45, wyczekując na kolejny impuls. Z tego marazmu rynku złotego nie wytrąciły nawet spore zmiany nastrojów na rynkach globalnych – najpierw pojawienie się, potem dość szybkie zignorowanie przez rynki konfliktu na Bliskim Wschodzie. Pomimo sporych zawirowań na kluczowych rynkach kurs EURPLN pozostawał niewzruszony – rynek czekał na impuls i dostał go w postaci decyzji RPP.
Polski złoty najsilniejszy względem japońskiego jena od 15 lat

Polski złoty najsilniejszy względem japońskiego jena od 15 lat

2023-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy polskiego rynku akcji spadły w piątek (WIG -1,2 proc., WIG-20 -1,37 proc., mWIG-40 -0,95 proc., sWIG-80 –0,25 proc.). Wśród indeksów sektorowych wzrost zanotowały jedynie WIG-Moto (+0,4 proc.) i WIG-Nieruchomości (+0,06 proc.). Pomimo spadku o 0,95 proc. swe historyczne maksimum ustanowił w trakcie piątkowej sesji WIG-Banki. WIG.MS-FIN osiągnął w piątek najwyższy poziom od 2018 roku, ale ostatecznie spadł o 1,48 proc. WIG.Games zaliczył w piątek swe nowe roczne minimum (-2,13 proc.). WIG-Ukraine był w piątek najniżej od 2014 roku.
Dolar zaczyna kolejną falę wzrostową?

Dolar zaczyna kolejną falę wzrostową?

2023-11-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile w środę szef FED nie odniósł się do bieżących tematów, o tyle wczoraj zupełnie przeciwnie. Przekaz, jaki popłynął od Jerome Powella rzeczywiście był rozmiękczeniem wcześniejszej "gołębiej" narracji i bliższy temu, co w ostatnich dniach padało z ust innych przedstawicieli FED - nie zamykamy sobie furtki do ewentualnej podwyżki stóp, ale i też monitorujemy sytuację na bieżąco. Jednocześnie bank centralny nadal widzi scenariusz łagodnego lądowania gospodarki, jako najbardziej prawdopodobny.
EURUSD szuka kierunku

EURUSD szuka kierunku

2023-11-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy nieznaczne umocnienie amerykańskiej waluty, co doprowadziło do cofnięcia kursu EURUSD poniżej 1,0670. Wieczorne przemówienie Powella nie przyniosło żadnych rewelacji, choć wypowiedź prezesa Fed była nieco bliższa temu, co mówili ostatnio inni członkowie Rezerwy Federalnej. Powell stwierdził, że Fed nie zamyka furtki co do ewentualnej podwyżki stóp procentowych, ale jak zwykle dodał, że sytuacja w gospodarce jest monitorowana na bieżąco, oraz że bank widzi scenariusz zakładający łagodne lądowanie.
Dolar jeszcze słaby

Dolar jeszcze słaby

2023-11-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Echa zeszłego tygodnia, kiedy to amerykańska waluta straciła na wartości są nadal widoczne. W poniedziałek rano dolar jest słabszy na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. Najbardziej zyskują funt i frank - około 0,35 proc., a minimalnie traci jen. Japońskiej walucie zaszkodził komentarz prezesa Ueda, który dał do zrozumienia, że BOJ nie będzie się spieszył ze zmianami w polityce monetarnej. Ale co dalej z dolarem? Ten tydzień będzie uboższy w publikacje makro, ale bogatszy o szereg wystąpień przedstawicieli FED.
Euforia na Wall Street, dolar w odwrocie

Euforia na Wall Street, dolar w odwrocie

2023-11-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Po interesującym minionym tygodniu, najbliższe dni przyniosą prawdopodobnie nieco więcej uspokojenia. Już dawno dane z rynku pracy USA nie wywoływały tak dużej zmienności. Kurs EUR/USD przez cały piątek zyskał ponad 120 pkt. a od momentu publikacji raportu NFP ruch w górę wyniósł prawie 1 figurę. Indeksy z Wall Street mają za sobą rewelacyjny tydzień. Październikowe spadki zostały w niemal 100 proc. zredukowane. Widoczny był również ruch w dół na rentownościach obligacji amerykańskich.
Rynek złotego w letargu

Rynek złotego w letargu

2023-11-06 Komentarz walutowy XTB
Ostatnie trzy tygodnie na rynkach globalnych to prawdziwa karuzela emocji – od strachu po euforię. W tle rynek obligacji, decyzja Fed i Bliski Wchód. Tymczasem na rynku złotego po reakcji na wyniki wyborów nie dzieje się praktycznie nic. Poprzedni tydzień przyniósł zwrot nastrojów rynkowych o 180 stopni. Po dwóch mocno spadkowych tygodniach Wall Street odnotowała najlepszy tydzień w całym roku, a dolar wyraźnie tracił.
Bank Japonii rozczarował

Bank Japonii rozczarował

2023-10-31 Poranny DM BOŚ z rynku walut
Wydarzeniem poranka są informacje z zakończonego posiedzenia Banku Japonii. Wprowadzone zmiany modyfikujące program kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC), to zbyt mało, wobec tego, czego nieformalnie oczekiwał rynek. I tak górne pasmo wahań dla 10-letnich rentowności JGB's zostało podniesione do 1,0 proc. i BOJ będzie to traktował jako "górną granicę", oraz poziom odniesienia (stopę referencyjną) dla przeprowadzenia operacji na rynku.
Rynki czekają na jutrzejszy Fed

Rynki czekają na jutrzejszy Fed

2023-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
We wtorek o poranku możemy obserwować słabość jena japońskiego, co jest wynikiem decyzji Banku Japonii, którą to poznaliśmy dziś nad ranem. BoJ zgodnie z oczekiwaniami utrzymał swój cel -0,1% dla krótkoterminowych stóp procentowych. Mimo wprowadzenia zmian w programie kontroli krzywej dochodowości (YCC), rynki nieoficjalnie oczekiwały więcej. Górne pasmo wahań dla 10 letnich rentowności zostało podniesione do 1,0%.
Euro w natarciu

Euro w natarciu

2023-10-31 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Euro wczoraj zyskało po danych z niemieckiej gospodarki. Dynamika wzrostu gospodarczego okazała się ujemna, ale wynik uplasował się wyżej od oczekiwań. Z kolei inflacja spadła mocniej niż wskazywały na to prognozy. Dziś wspólna waluta jest również wrażliwa na podobne dane dla całej strefy euro. Te poznaliśmy o godz. 11:00.. Kurs EUR/USD urósł ponad poziom 1,06 a dziś rano obserwujemy kontynuację zwyżek.