Wzrosty na rynkach surowcowych po impulsie z FED

Wzrosty na rynkach surowcowych po impulsie z FED
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2007-09-25 (15:48)

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia na rynkach surowcowych była wtorkowa decyzja FED o obniżce stopy procentowej. Większość uczestników rynku spodziewała się, że jeśli stopa zostanie obniżona to maksymalnie o 25 punktów.

Takie prognozy potwierdzały ostrzegawcze wypowiedzi byłego szefa FED Alana Greenspana o zagrożeniu inflacyjnym. Słowa te w pewnym sensie potwierdziła opublikowana inflacja PPI core w VIII (m/m) , która wzrosła do 0,2% wobec prognozy zakładającej 0,1%. Ogłoszenie decyzji o obniżce kosztu pieniądza, aż o 50 punktów było więc dla rynków dużym zaskoczeniem. Rynek walutowy, kapitałowy oraz surowcowy zaczęły dynamiczny proces dyskontowania niższej stopy w USA. Od końcówki wtorkowej sesji obserwujemy zatem znaczną poprawę atmosfery na światowych giełdach, oraz trwającą do dnia dzisiejszego wyprzedaż dolara. Kurs EUR/USD znajduje się obecnie na historycznych szczytach 1,4120 i z łatwością pokonuje kolejne opory. Świadczy to o dużej sile trendu, i coraz większym prawdopodobieństwie na osiągnięcie w dłuższym terminie dość odległego dziś poziomu 1,45.

Taka sytuacja przełożyła się oczywiście na zachowanie cen surowców. Obserwowaliśmy znaczne wzrosty oraz pokonanie ważnych oporów.

Przykładem niezwykle dynamicznej zwyżki jest złoto (XAUUSD), które jak pisaliśmy w jednym z poprzednich komentarz wyprzedziło spadki wartości USD. Inwestorzy obawiając się o przyszłość amerykańskiej waluty przenoszą kapitał w uważane za dobrą alternatywę złoto. Obniżka stóp jeszcze ten proces przyśpieszyła. Konsekwencją tego było wybicie w czwartek ostatniego szczytu na poziomie 730 USD za uncję. Na dzisiejszej sesji kurs wynosi 734 USD. Po tak znacznych wzrostach i obecnym dużym wykupieniu rynku, coraz bardziej prawdopodobna jest korekta kursu na nadchodzących sesjach.

Pierwszym wsparciem w ewentualnych spadkach będzie poziom 716 USD. Dalsze zachowanie ceny zależy jednak w dużej mierze od zachowania kursu dolara, który obecnie „walczy” z oporem 1,41 na parze EUR/USD. Gdyby udało się go przebić na dłużej w górę, to ewentualna korekta na złocie przesunie się w czasie.

Podobna sytuacja występuje na srebrze (XAGUSD). Impuls ze strony FED wspomógł pokonanie ważnego oporu 12,8 USD za uncję. Zgodnie z tym co pisaliśmy w poprzednich komentarzach spowodowało to przyśpieszenie wzrostów i kurs na dzisiejszej sesji wynosi 13,55 USD. Dalsze zachowanie podobnie jak na złocie będzie zależało od rozstrzygnięcia na parze EUR/USD. Jednak korekta ceny tego kruszcu była by wręcz wskazana przy tak dużym wykupieniu. Co więcej znajdujemy się obecnie na zniesieniu 70,7 ruchu spadkowego, rozpoczętego w lutym tego roku. Jest to kolejny argument świadcząc iż zajmowanie teraz długich pozycji jest bardzo ryzykowną strategią.

Miniony tydzień przyniósł także nowe rekordy na ropie (Lcc1) . Kurs pokonał ostatni szczyt 78,4 USD za baryłkę i w piątek znajdował się o okolicy 80 USD. Aktualnie cena lekko spadła i za baryłkę płacimy 78,8 USD. Na taki przebieg notowań wpływ miały oprócz obniżki kosztu pieniądza w USA nowe obawy o działalność huraganów. Kolejny w ostatnich tygodniach – huragan Ivo zbliżając się do wybrzeży USA powodował wzrosty cen w obawie o zamykanie rafinerii w Zatoce Meksykańskiej. Niepokojące są także doniesienia o niskich zapasach, które w USA spadły niemal dwa raz więcej niż zakładały prognozy. Wobec tak niepokojących danych coraz więcej państw ma nadzieje na zwiększenie wydobycia przez OPEC. Organizacja ta jednak jest raczej temu niechętna argumentując, że tak wysokie wydobycie jest nie do utrzymania w dłuższym terminie.

Pojawiają się więc ostatnio opinie, że do końca roku ropa może kosztować nawet 100 dolarów za baryłkę. W przypadku gdyby jednak kolejne sesje przyniosły korektę notowań wsparciem będzie cena 77,10. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym przed możliwą korektą będzie spadek poniżej 78,1 USD. W dłuższym terminie mamy jednak obecnie trend wzrostowy, czyli ewentualne korekty powinny być wykorzystywane do powiększania długich pozycji.

Rynek miedzi, który od pewnego czasu przebywał w konsolidacji nie mogąc się zdecydować na konkretny kierunek ostatecznie wybrał wzrostowe wybicie. Główną przyczyną była decyzja FED i poprawa atmosfery na rynku kapitałowym. Większe wzrosty tego metalu ograniczone były obawami o wahania popytu z Chin oraz dalsze niepokoje związane z rynkiem nieruchomości w USA. Na kolejnych sesjach kluczowe będzie zachowanie amerykańskiej waluty oraz doniesienia na temat dostaw oraz zapasów tego surowca.

Na zakończenie jeszcze krótko o ciekawostce z komentarza, który opublikowaliśmy 3 września br. Sugestia o możliwości większych wzrostów na niklu i wstrzymaniu się z ewentualną sprzedażą okazała się jak najbardziej trafna. Kurs wzrósł z poziomu 30 tys. USD za za tonę do 34,5 tys. W dalszej perspektywie oporem dla wzrostów jest teraz poziom 35 tys. i gdyby udało się go pokonać to wzrosty powinny jeszcze przyśpieszyć.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

09:43 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.