Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

Różnice między kryptowalutami a akcjami

Różnice między kryptowalutami a akcjami
Data dodania: 2021-07-28 (22:06) Poradnik inwestora

Kryptowaluty to z pewnością najdalej wysunięta granica inwestycji, która zdołała nawet przyciągnąć uwagę Wall Street. Ludzie dokonują inwestycji w blockchain, włączają kryptowaluty do swoich portfeli, a nawet dyskutują o kolejnych wielkich ICO. Pomimo kilku wzlotów i upadków, kryptowaluta nie wykazuje oznak zatrzymania, a nawet spowolnienia. W rzeczywistości, można śmiało nazwać kryptowalutę zjawiskiem dość mainstreamowym.

Nic dziwnego, że wiele renomowanych firm inwestycyjnych, takich jak Merrill Lynch, rozwija fundusze z udziałem Ethereum i Bitcoinów.

Kryptowaluta została stworzona z wizją, że pewnego dnia będzie tak powszechnie akceptowana jak kredyt i gotówka. Wiele osób kojarzy kryptowaluty z akcjami, choć są to dwie zupełnie różne rzeczy - a w tym artykule będziemy bardziej szczegółowo analizować niektóre z tych różnic.

Różnica 1 – Własność:

Zakup kryptowaluty oznacza, że stajesz się właścicielem określonej ilości waluty cyfrowej. Być może w przyszłości będziemy mogli zobaczyć kryptowaluty wykorzystywane w transakcjach, ale do tego czasu jest to przede wszystkim magazyn wartości, który można albo sprzedać, albo zatrzymać. Z drugiej strony, akcje odzwierciedlają pewien udział, który posiadasz w danej firmie.

Różnica 2 - Wartość:

Kolejną istotną różnicą między akcjami a kryptowalutami jest sposób, w jaki każda z nich jest wyceniana. Akcje są akcjami emitowanymi przez legalne firmy, od których oczekuje się generowania zysków. Fizyczne aktywa są częścią wyceny takich firm i można użyć matematyki, aby określić, czy akcje zostały dokładnie wycenione na podstawie ceny rynkowej.

Tymczasem kryptowaluty prawie nigdy nie są wspierane przez firmę. Wartość kryptowalut opiera się głównie na szumie, który je otacza (chociaż kilka rodzajów kryptowalut doświadcza wzrostu wyceny na podstawie funkcjonalności). Ze względu na większą subiektywność związaną z wyceną kryptowalut, nie zawsze można łatwo określić, czy dana waluta jest sprzedawana po właściwej cenie, czy nie. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat handlu bitcoinami, odwiedź stronę https://bitcoin-profitapp.com

Różnica 3 – Zmienność:

Zarówno akcje, jak i kryptowaluty mogą mieć zmienne wartości, więc istnieje pewien stopień ryzyka związany z zakupem każdej z nich. Jednak kryptowaluty mają reputację skandalicznej zmienności. Wartość akcji jest natomiast powiązana z tym, jak dobrze radzi sobie firma; firmy są zobowiązane do udostępniania danych dotyczących wyników wraz z szeregiem innych informacji, które inwestorzy mogą wykorzystać do przewidywania wartości swoich akcji do pewnego stopnia i podejmowania świadomych decyzji.

Oznacza to, że w niestabilnych czasach właściciele akcji mogą pewnie trzymać się swoich akcji, wiedząc, że sytuacja w końcu się wyrówna. Ponieważ kryptowaluty są szalenie nieprzewidywalne, inwestorzy nie zawsze czują się komfortowo trzymając się ich w czasach kryzysu. Oznacza to, że paniczna sprzedaż jest o wiele bardziej powszechna - a nawet zalecana - w świecie kryptowalut.

Różnica 4 - Zarządzanie:

Rynek giełdowy jest regulowany przez agencje federalne, takie jak SEC (Securities and Exchange Commission), co zapewnia utrzymanie uczciwego handlu. Z drugiej strony, obecnie żaden organ centralny nie jest odpowiedzialny za regulację rynków kryptowalut. W przypadku każdego rodzaju kryptowaluty, zarządzanie jest obowiązkiem stron zaangażowanych w rozwój i utrzymanie jej technologii.

Różnica 5 - Godziny pracy:

Rynek kryptowalut nigdy się nie zatrzymuje - działa 365 dni w roku i 24 godziny na dobę. Będziesz mógł obserwować wahania cen kryptowalut nawet w Boże Narodzenie lub Sylwestra. W przeciwieństwie do tego, giełda papierów wartościowych jest w pełni operacyjna w dni powszednie (od poniedziałku do piątku), ale jest wyłączona w nocy, w weekendy i we wszystkie wyznaczone święta.

Konkluzja:

Podsumowując, są to tylko niektóre z różnic, które sprawiają, że kryptowaluty i akcje tak bardzo różnią się od siebie. Aby dowiedzieć się więcej o tych dwóch formach inwestycji i określić, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia, zapraszamy do kontaktu z nami.

Źródło: Poradnik świadomego inwestora
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforia nie udziela się walutom

Euforia nie udziela się walutom

2021-10-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przebiegał na rynkach w szampańskich nastrojach. Gwiazdą notowań była Tesla – wartość firmy w spektakularny sposób przekroczyła bilion dolarów. Tej euforii nie widać jednak na rynkach walut – dolar umacniał się, a waluty rynków wschodzących pozostały słabe. Na Wall Street znowu mamy euforię, a wczoraj nie cegiełkę, ale potężną cegłę dołożyła Tesla, której akcje po wzroście ceny o ponad 12% są warte ponad 1000 dolarów za sztukę, a kapitalizacja firmy przekroczyła bilion dolarów. To efekt zamówienia złożonego przez wypożyczalnię Hertz na 100 tysięcy samochodów tej marki.
Euro słabe po Ifo

Euro słabe po Ifo

2021-10-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na rynku stosunkowo niewiele się działo. Z danych makro poznaliśmy niemiecki indeks klimatu biznesowego Ifo. Poza tym nieco zamieszania na rynku akcyjnym wprowadziła informacja o planowanym zakupie przez Hertz pojazdów marki Tesla w liczbie 100 tys. Cyfra może imponować. Kto ma w portfelu akcje producenta elektrycznych samochodów ten powiększył swój zysk. Papiery spółki Elona Muska zyskały ponad 12 proc.
Co powiedział Powell?

Co powiedział Powell?

2021-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczynamy ze słabszym dolarem, co można tłumaczyć relatywnie dobrymi nastrojami na rynkach akcji po tym jak indeksy na Wall Street pozostały przy szczytach. W Azji wpływ na sentyment miały niezłe informacje z Evergrande - spółka znów spłaciła część zaległych odsetek, a także poinformowała o wznowieniu 10 projektów deweloperskich - chociaż generalnie pozostałe firmy z branży były pod presją reform forsowanych przez chiński nadzór. Co ciekawe rynki na razie nie przejmują się globalną sytuacją COVID.
Ożywienie w Europie traci impet

Ożywienie w Europie traci impet

2021-10-25 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek Powell ponownie wypowiedział się na temat inflacji w USA i możliwych przyszłych działań Rezerwy Federalnej. Z indeksów amerykańskich najgorzej radził sobie NASDAQ, który stracił 0,87 proc. Przemysłowy Dow Jones zyskał jednak 0,21 proc. Jeśli chodzi o strefę euro widoczny jest spadek impetu ożywienia gospodarczego. Potwierdziły to wskaźniki PMI.
Fed otwiera drzwi do podwyżek

Fed otwiera drzwi do podwyżek

2021-10-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątkowy wieczór to nie jest dobra pora na zaskakiwanie rynków i być może dlatego reakcja na wystąpienie szefa Fed była tak krótkotrwała. A być może niewielu inwestorów wierzy, że Fed może jeszcze zmienić linię swojej polityki? Kiedy inflacja w USA wyraźnie wzrosła wiosną tego roku Fed określił ją mianem przejściowej. Argumentował to efektami bazy, głównie ze strony paliw (wiosną 2020 ceny ropy były bardzo niskie, zaś w tym nastąpiła ich normalizacja).
Markowany optymizm?

Markowany optymizm?

2021-10-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek na rynki próbuje wracać optymizm, co spycha dolara do defensywy. Wyraźnie odreagowują waluty Antypodów, ale do szczytów ze środy jest jeszcze daleko. Na kolejnych miejscach są korony skandynawskie, oraz dolar kanadyjski. Pozytywnej reakcji nie widać na funcie, chociaż główny ekonomista Banku Anglii (Huw Pill) podbił znaczenie listopadowego posiedzenia BOE zaznaczając, że inflacja CPI w Wielkiej Brytanii może na początku przyszłego roku przekroczyć barierę 5 proc.
Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

2021-10-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Dynamiczny wzrost wskaźników inflacyjnych w USA zwiększyło ryzyko, że wyższe ceny zostaną na dłużej. Głównym czynnikiem, od którego będzie to zależeć jest wysokość płac. W ostatnim czasie widać, że wykazują one silniejszy wzrost. Ryzyko spirali płacowo-cenowej stale rośnie. Wrześniowy CPI w Stanach Zjednoczonych wypadł na poziomie 5,4 proc. Był to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy dynamika wzrostu cen utrzymywała się powyżej 5 proc. Prognozy pokazują, że do końca roku wysokie poziomy raczej się utrzymają.
Fed nie zmienia zdania

Fed nie zmienia zdania

2021-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że obecna euforia na Wall Street to idealny czas na ogłoszenie zmian w polityce pieniężnej. Nie zostałyby one przyjęte dobrze, ale nie wywołałyby krachu. Fed jednak woli iść w zaparte. Loretta Mester jest umiarkowanym członkiem Rezerwy Federalnej, dlatego jej słowa powinny dość dobrze odzwierciedlać konsensus w Fed. Powiedziała ona, że „test na ograniczenie QE” został zaliczony, co oznacza niemal pewną decyzję o rozpoczęciu zmniejszania dodruku na posiedzeniu 3 listopada.
Piłka leży po stronie FED?

Piłka leży po stronie FED?

2021-10-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar odbija na szerokim rynku, lepiej zachowują się tylko waluty Antypodów, oraz dolar kanadyjski i korona szwedzka, chociaż zmiany nie są duże (nie przekraczają 0,21 proc. w relacji do do USD). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie nowych rekordów rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie wybiły nowy szczyt przy 1,65 proc.). Takie zachowanie długu to pokłosie komentarzy przedstawicieli FED, którzy zamiast tonować oczekiwania, co do podwyżki stóp w 2022 r. sami zaczynają mieć wątpliwości, czy aby nie będzie ona konieczna w sytuacji, kiedy podwyższona inflacja może utrzymywać się przez dłuższy czas (Waller), ...
Czy to koniec wzrostów na EUR/USD?

Czy to koniec wzrostów na EUR/USD?

2021-10-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Korekta na dolarze trwa. Wczoraj EUR/USD przetestował techniczny opór na 1,1660 po czym widoczne było dynamiczne odejście od tego poziomu. Pytanie teraz brzmi, czy to już koniec korekty i wracamy do spadków na głównej parze walutowej, czy jednak jest szansa na 1,17 w najbliższym czasie. Na wykresie dziennym wczorajsza świeca wzrostowa została mocno wygaszona co może świadczyć, że rynek nie ma siły w tym momencie na kolejne wzrosty.