Wzmacnianie tendencji

Wzmacnianie tendencji
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2020-11-18 (12:00)

Widoczne w nocy cofnięcie się rynków akcji nie wpłynęło na rynek FX - tu dolar traci na szerokim rynku, w przestrzeni G-10 najbardziej zyskują waluty Antypodów, oraz korony skandynawskie, co jest charakterystyczne dla globalnego trybu risk-on. W ogonie znajduje się m.in. funt, któremu mogą zaszkodzić doniesienia, jakoby premier Boris Johnson nie był przekonany, ...

... co do porozumienia handlowego z UE już w przyszłym tygodniu i temat może zostać zepchnięty nawet na połowę grudnia, a nie wyklucza się też sytuacji w której może mieć to miejsce jeszcze później, podczas gdy w styczniu zastosowane byłyby awaryjne rozwiązania.

Pogorszenie się nastrojów na giełdach w Azji miało związek z fatalnymi statystykami COVID dla Japonii, które najprawdopodobniej wymuszą konieczność wprowadzenia poważniejszych restrykcji. Lokalny 6-dniowy lockdown wprowadzono też w jednym z regionów Australii. Nadal zła sytuacja pozostaje w USA, a lokalne władze decydują się na kolejne ograniczenia (Ohio, Illinois, miasto Los Angeles). Lepsze nastroje mamy natomiast w Europie - prezydent Francji, Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj, że w połowie przyszłego tygodnia mogą zostać podjęte decyzje o etapie zniesienia części obostrzeń (jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli).

W temacie wsparcia fiskalnego w USA Demokraci pod przewodnictwem szefowej Izby Reprezentantów i lidera mniejszości w Senacie, próbują zainicjować ponowną dyskusję nt. planu koniecznych wydatków w związku z pandemią. Tymczasem lider republikańskiej większości w Senacie, Mitch McConnell nie jest nazbyt skłonny do rozmów, powtarzając, że rozwiązaniem jest przygotowany pakiet o wartości 500 mld USD. Agencje zacytowały też wczorajszą wypowiedź szefa FED, który dał do zrozumienia, że bank centralny powinien być gotowy na podjęcie działań, gdyż sytuacja pozostaje trudna i niepewna (nic nowego).

W Europie ważnym tematem jest wątek polsko-węgierskiego veta wobec unijnego budżetu i planu ratunkowego. Mimo pojawiających się gróźb (ze strony Niemiec), unijny komisarz Gentiloni jest zdania, że uda się wypracować polityczny kompromis. Tyle, że czy będzie to rozwiązanie proponowane chociażby przez Holandię, aby program wydatków zatwierdzić poprzez umowy międzynarodowe z pominięciem dwóch zbuntowanych krajów? W każdym razie po kursie euro nie widać zbytnio, aby rynki uważały problem veta, za coś rzeczywiście istotnego.

OKIEM ANALITYKA - wzmacnianie tendencji

Mamy szklankę do połowy pustą, ale z pozytywnym przekazem. Negatywne informacje są ignorowane, a liczy się nadzieja na "lepsze jutro". Trudna sytuacja z COVID w USA, oraz niepokojące doniesienia z Azji, są równoważone oczekiwaniami na powolne znoszenie restrykcji w Europie (Francja). A po lockdownach, to przecież już tylko szczepionka i powrót do normalności.... Jakie to proste, prawda? Brak postępów w pakiecie fiskalnym w USA, zestawiany jest ze słowami szefa FED, który stwierdził, że jest stanowczo za wcześnie na to, aby odstawić obecne instrumentarium w polityce monetarnej i należy być w gotowości. I to wystarczy, perspektywa opcjonalnego zwiększenia dodruku pieniądza zwyczajowo już poprawia nastroje na rynkach. W efekcie schłodzenie podczas handlu w Azji było krótkie i rynki akcji znów startują w górę, a dolar notuje odwrót na całej linii. A zamieszanie wokół polsko-węgierskiego veta? Rynki liczą, że uda się znaleźć jakiś polityczny kompromis, a w ostatecznej sytuacji wypłaty środków z pandemicznego programu wsparcia zostaną zrealizowane na bazie porozumień międzynarodowych.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.