Swiatowy popyt na ropę naftową osiągnie rekord ok. 2030 r.

Swiatowy popyt na ropę naftową osiągnie rekord ok. 2030 r.
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2020-10-09 (10:37)

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na dużym plusie. Ceny ropy są wspierane przez przedłużający się strajk w sektorze naftowym Norwegii, który już przełożył się na pewne cięcia produkcji w tym kraju, a w kolejnych dniach – jeśli nie zostanie osiągnięty kompromis – cięcia te mogą okazać się znacznie większe, sięgające niemal miliona baryłek dziennie.

OPEC: światowy popyt na ropę naftową osiągnie rekord ok. 2030 r., później będzie spadać.

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyja także huragan Delta znajdujący się już u południowych wybrzeży Stanów Zjednoczonych, a którego uderzenie ma nastąpić już dzisiaj. Ze względu na huragan, spora część produkcji ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej została wygaszona w ostatnich dniach, a samo uderzenie może wywołać straty w infrastrukturze naftowej. Niemniej, jest spora szansa, że przestoje w lokalnej produkcji będą krótkotrwałe.

Tymczasem wczoraj kartel OPEC opublikował ciekawy, cykliczny raport – 2020 World Oil Outlook - w którym podał długoterminowe prognozy dla rynku ropy naftowej. Według OPEC, w ciągu najbliższej dekady globalny popyt na ropę naftową będzie rósł. O ile w 2020 roku wyniesie on średnio 90,7 mln baryłek dziennie (po dużym spadku wywołanym pandemią), to w 2030 r. wzrośnie do 107,2 mln baryłek dziennie. Ta liczba to znacząca zmiana – jest ona bowiem niższa o 1,1 mln baryłek niż w raporcie sprzed roku i aż o ponad 10 mln niższa niż popyt na 2030 r. prezentowany w raporcie z 2007 roku.

OPEC prognozuje także, że po 2030 roku globalny popyt na ropę nie będzie już rósł, a wręcz powoli zacznie spadać. Kartel tłumaczy to nie tylko coraz większą efektywnością w wykorzystaniu energii oraz stopniowym wzrostem popularności samochodów elektrycznych, ale także … zmianą naszego stylu życia. Według OPEC, tegoroczna pandemia doprowadzi do trwałego przerzucenia się wielu osób na pracę zdalną i telekonferencje, niwelując tym samym konieczność dojazdów do pracy oraz przemieszczania się na spotkania. To trwale ograniczy popyt na paliwa na świecie.

Co to oznacza dla cen ropy naftowej? Długoterminowo, jest to niewątpliwie sygnał, że ceny ropy naftowej mogą już nigdy nie powrócić do wartości trzycyfrowych, o ile nie wydarzą się jakieś nieprzewidziane zaburzenia w podaży w kolejnych latach. Tymczasem najbliższe dni mogą być nerwowe ze względu na strajk w Norwegii i szacowanie strat po huraganie w USA.

ZŁOTO

Ponad 1000 ton złota zgromadzonych przez ETFy w miesiącach I-IX 2020 r.

Powrót słabości dolara amerykańskiego pomógł notowaniom złota przyspieszyć zwyżkę pod koniec bieżącego tygodnia. W rezultacie, notowania złota powróciły wyraźnie ponad barierę na poziomie 1900 USD za uncję. Najbliższe dni mogą jednak nadal przynosić rozchwianie cen złota, wynikające z niepewnych perspektyw dolara, związanych m.in. ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, a także mało sprecyzowanymi zamiarami Fed.

Tymczasem ciekawe informacje przedstawiła dzisiaj World Gold Council (WGC) – organizacja od lat badająca dogłębnie rynek złota i prezentująca cykliczne raporty na temat sytuacji na rynku tego kruszcu. WGC podała wczoraj, że we wrześniu fundusze ETF oparte o złoto zgromadziły ponad 68 ton złota, co oznacza, że w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku ETFy wykupiły łącznie aż 1003 tony złota. Ta liczba znacząco przekracza popyt ze strony ETFów przez cały 2019 rok.

Popyt inwestycyjny na złoto, objawiający się głównie poprzez kupowanie złota lokacyjnego (sztabki, monety) oraz jednostek funduszy ETF opartych o złoto przyczynił się w największej mierze do hossy na rynku złota w bieżącym roku. Według szacunków WGC, na podstawie bazy 120 śledzonych przez organizację funduszy ETF, obecnie fundusze ETF przechowują łącznie aż 3880 ton złota.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.