Jest taki moment…

Jest taki moment…
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2020-05-08 (11:42)

Dolar kontynuuje korektę w ślad za lepszym sentymentem na rynkach akcji, oraz odbijającej ropie. Kluczową informacją dzisiaj rano są doniesienia o przeprowadzonej w nocy rozmowie telefonicznej pomiędzy kluczowymi osobami biorącymi udział w negocjacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami. Po stronie amerykańskiej byli to Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin, oraz szef USTR Robert Lighthizer, a po stronie chińskiej, wicepremier Liu He.

Według depesz strony zobowiązały się do „stworzenia przyjaznego środowiska” służącego wypełnianiu postanowień umowy handlowej, oraz „zacieśnienia współpracy” w tematach gospodarczych, oraz dotyczących zdrowia publicznego. Zgodzono się też, co do tego, że obie strony poczyniły „znaczące postępy” pozwalające na ocenę, że porozumienie handlowe zakończy się sukcesem, a obie strony wypełnią swoje zobowiązania. Zaskoczenie? Biorąc pod uwagę dotychczasową narrację ludzi z otoczenia Trumpa, to można powiedzieć, że tak.

Na przecenę dolara wpływ mają też rosnące oczekiwania, co do tego, że FED może zdecydować się na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych – na taką możliwość w grudniu wskazują kontrakty FED Funds Rate (FFR). Nadal najmocniejsze waluty w przestrzeni G-10 to Antypody, rynek pozytywnie podchodzi do kolejnych informacji australijskich władz dotyczących planów odmrażania gospodarki. Na przeciwnym biegunie jest euro, które pozostaje pod ciężarem wewnętrznych problemów (chociaż włoski dług zachowuje się dzisiaj lepiej, a wczoraj szefowa EBC dała do zrozumienia, że w temacie PSPP i PEP, czyli programów QE, decydenci zamierzają działać według posiadanego mandatu). Warto zwrócić jednak uwagę, że EURUSD jeszcze wczoraj wieczorem podbił w okolice 1,0840.
Dzisiaj kluczowym punktem kalendarza będą dane z rynku pracy w USA i Kanadzie (godz. 14:30), ale i też wcześniejsze wystąpienie szefowej EBC (godz. 13:00). Kluczowe pytanie brzmi, na ile rynki są przygotowane na „szokowe” odczyty.
 
OKIEM ANALITYKA: Jest taki moment…

… kiedy wydaje się, że wszystkie przeszkody zostają usunięte, inwestorzy przestają nadmiernie przejmować się zagrożeniami, a przyszłość jawi się dość obiecująco. Brzmi znajomo? Wtedy najczęściej dajemy się zwieść panującemu optymizmowi, podczas kiedy zazwyczaj pojawia się wtedy nowy wątek, który pomału zaczyna zajmować rynki. Tydzień temu Donald Trump „zszokował” świat mocnymi słowami wobec Chin, które obarczył odpowiedzialnością za koronawirusa i zagroził sankcjami finansowymi. Po kilku dniach mamy nagle zwołane ważne spotkanie i ogólniki mówiące o wzajemnej, biznesowej współpracy. Nie jest to tym samym wątek, który powinien zajmować rynki, a wcześniejsza retoryka Trumpa staje się wyłącznie wewnętrzną narracją na potrzeby kampanii wyborczej, za którą raczej nie pójdą żadne radykalne działania.

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem dyskontowania zbliżającego się procesu odmrażania gospodarek. Czy pójdzie za tym wyraźniejsze ożywienie po gigantycznym tąpnięciu i wizjach największej od dziesięcioleci recesji? Im większe będzie zderzenie oczekiwań z realiami, tym mocniejsza może być reakcja rynków finansowych. Ale to na co inwestorzy nie są przygotowani i co byłoby teraz największym czynnikiem strachu, to zbyt szybki nawrót zakażeń (tzw. druga fala COVID-19). Wspomniała o tym wczoraj też szefowa Europejskiego Banku Centralnego w specjalnym webinarze zorganizowanym przez Bloomberg.

Inwestorzy mogą mieć mylne przekonanie, że decydenci są przygotowani na dłuższą recesję w gospodarce, ewentualnie drugą falę zakażeń. Ewentualne wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w żadnym wypadku nie będzie dobrym rozwiązaniem, czyli tym z czego można by się „cieszyć”.
Kolejne ważne wątki to tzw. echa koronawirusa, czyli wtórne wstrząsy wywołane skutkami wprowadzonych lock downów i innych problemów. O czym mowa? To wątek Włoch, który może okazać się ogromnym wyzwaniem dla całej Europy, ale i też sytuacja na rynkach wschodzących. Dramatyczne doniesienia napływają z Turcji – tamtejsze władze oskarżają zagranicznych „spekulantów” o chęć wywołania kryzysu walutowego, ale i też płacą cenę za wcześniejszą „dyplomację” prezydenta Erdogana – ale podobne problemy mogą czekać też bardziej istotnego z punktu widzenia globalnych rynków gracza, czyli Brazylię.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?