Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy

Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy
Artykuł tematyczny
Data dodania: 2020-01-25 (09:04)

Polscy inwestorzy od lat nie mają powodów do radości. Nasza giełda nie jest tak dobrym narzędziem do zarabiania pieniędzy, jakim mogłaby być, gdyby kupowanie i sprzedawanie akcji odbywało się na większą skalę, z udziałem całej rzeszy inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Akcje są niedoszacowane, a nastroje na ogół kiepskie.

Czemu nie lubimy GPW?

Powodów jest wiele, ale dwa wydają się najbardziej istotne. Pierwszy: na polskiej giełdzie kapitału jest niewiele, toteż łatwo nią zatrząść. W rezultacie kursy akcji rzadko bywają odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji finansowej spółek. Można zainwestować w spółki osiągające doskonałe wyniki, a cena ich akcji nie będzie rosła, bo ogólny trend jest spadkowy. Co więcej: GPW to mała chorągiewka, która faluje na wietrze płynącym z wielkich giełd. Sygnał z zewnątrz jest przeważnie ważniejszy niż rzeczywiste wydarzenie w polskiej spółce lub branży.

Powód drugi to tzw. insider trading. W Internecie nietrudno znaleźć opinie, że na GPW zarabiają przede wszystkim ludzie mający dostęp do informacji, które nie powinny wydostawać się na zewnątrz, a przynajmniej nie przed upływem określonego czasu. Ludzie zajmujący się audytami finansowymi spółek zauważają ze zdziwieniem, że wyniki finansowe, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego, są na giełdzie dyskontowane, jak gdyby roiło się na niej od jasnowidzów. To nie może budować zaufania do polskiego rynku papierów wartościowych.

Są oczywiście tacy, którzy radzą sobie na niej znakomicie, ale narzekanie jest powszechniejsze niż głosy entuzjazmu.

A gdyby tak zaufać gigantom?

Dzięki Internetowi Polacy mogą inwestować nie tylko na GPW, ale na największych światowych giełdach. Akcje wielkich koncernów i najbardziej znanych marek to przeważnie doskonała lokata kapitału, zwłaszcza gdy ulokować go na dłużej. Inwestowanie w akcje umożliwia dostępna także w języku polskim platforma inwestycyjna eToro. Jest to spółka maklerska zajmująca się świadczeniem usług finansowych. Jej siedziby znajdują się na Cyprze, w Izraelu, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Posiadacze kont mogą inwestować w kryptowaluty, akcje, ETF-y, waluty, indeksy i towary, a także kopiować transakcje użytkowników osiągających najlepsze wyniki.

Otwarcie konta jest bezpłatne, a usługa nie pobiera żadnej prowizji za zakup akcji. Pozwala ponadto na ułamkowy zakup akcji, co sprawdza się zwłaszcza w wypadku najdroższych walorów. Opłaty pobierane są dopiero przy wypłacie środków. Dotyczy to wyłącznie zakupu akcji (długich), a nie pozycji lewarowanych i krótkich (sprzedaż).

Każdy inwestor powinien oczywiście pamiętać, że obrót akcjami, a także ETF-ami, surowcami czy walutami, związany jest z poważnym ryzykiem. Jeśli na takich rynkach można sporo zarobić, to dlatego, że inni tracą. Trzeba inwestować tak, by znajdować się wśród zarabiającej mniejszości – na tym to de facto polega.

Ważne, by trzymać rękę na pulsie

W chwili powstawania tego tekstu świat wstrzymał oddech, bo Iran dokonał ataku odwetowego na amerykańskie bazy w Iraku. Efekt: najdroższa spółka świata staniała o 200 mld USD. Mowa o Saudi Aramco, spółce wartej w chwili debiutu giełdowego – bagatela – 1,7 bln USD.

Trzeba także śledzić trendy. Spore pieniądze można zarabiać na handlu metalami szlachetnymi i surowcami. Na przykład złoto znajduje się obecnie blisko swego siedmioletniego szczytu, a cena palladu po raz pierwszy w historii przebiła 2 tys. USD za uncję. Kto kupił pallad np. w czerwcu 2019 r., ten liczy dziś pokaźne zyski. Nie wiadomo, jak zachowa się dolar w obliczu bliskowschodnich napięć, koniecznie trzeba też przyglądać się cenie ropy naftowej: im więcej zamieszania wokół krajów arabskich, tym droższy będzie ten bezcenny surowiec.

Świat czeka – także na polskie inwestycje.

Źródło: Artykuł tematyczny
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.