Emocjonalny rollercoaster na rynku ropy naftowej

Emocjonalny rollercoaster na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2019-11-21 (12:36)

Inwestorzy na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu nie mogą narzekać na brak emocji. Spadek notowań tego surowca na początku bieżącego tygodnia był bardzo dynamiczny, jednak wczoraj równie gwałtowna była zwyżka cen ropy, sięgająca 3% w przypadku ropy WTI oraz 2,5% w przypadku ropy Brent.

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej wczoraj pomogły informacje o mniejszym od oczekiwań wzroście zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii podał, że w minionym tygodniu wzrost ten wyniósł 1,4 mln baryłek, podczas gdy na początku tygodnia oczekiwano około 1,1-1,5 mln baryłek, ale oczekiwania wzrosły po wtorkowej publikacji Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazującej zwyżkę o prawie 6 mln baryłek.

Pozytywnie na ceny ropy naftowej zadziałała także wypowiedź Władimira Putina, w której zapewnił on o zamiarze dalszej ścisłej współpracy z OPEC. Rosyjski prezydent zaznaczył, że Rosja i OPEC mają wspólny cel w postaci utrzymywania zbilansowanej i przewidywalnej sytuacji na rynku ropy naftowej.

Wypowiedź Putina pojawiła się tuż po spekulacjach Reuters o tym, że Rosja nie będzie chętna do pogłębiania cięć produkcji ropy. Póki co kraj ten faktycznie trochę przekracza narzucone na niego limity – w październiku produkowano w Rosji średnio 11,23 mln baryłek ropy dziennie, podczas gdy limity wynoszą 11,17-11,18 mln baryłek dziennie. Na razie nie wiadomo jednak, czy obniżenie limitów w ogóle będzie konieczne. O tym debatować będą państwa OPEC oraz niektóre kraje spoza kartelu, które współpracują z OPEC.

Spotkanie kartelu będzie miało miejsce w dniach 5-6 grudnia. Również w tym czasie można spodziewać się dokładniejszych informacji na temat wyceny saudyjskiej spółki Saudi Aramco, która szykuje się do IPO (mogącego być największą emisją w historii).

To między innymi z tej przyczyny najbliższe dwa tygodnie na rynku ropy naftowej mogą być nerwowe. Inwestorzy będą wyczekiwać spotkania OPEC, jak również będą reagować na zmieniające się jak w kalejdoskopie informacje dotyczące relacji amerykańsko-chińskich.

PLATYNA

Prognozy tegorocznego deficytu platyny.

Ostatnie sześć sesji z rzędu na rynku platyny zakończyło się na plusie. W rezultacie, notowania tego kruszcu odrobiły sporą część strat z pierwszej połowy listopada, kiedy to tąpnęły one z rejonu 950 USD za uncję do okolic 865 USD za uncję. Obecnie cena platyny powróciła ponad barierę 900 USD za uncję, a dzisiaj rano notowania kruszcu delikatnie zniżkowały.

W obliczy przeciągającej się presji na niskie ceny platyny, coraz więcej inwestorów interesowało się tym metalem w bieżącym roku. Według World Platinum Investment Council (WPIC), rosnący popyt inwestycyjny przyczyni się do powstania na tym rynku deficytu w całym 2019 r. Jeśli te prognozy się zrealizują, deficyt ten pojawi się na nowo, po wcześniejszych dwóch latach nadwyżek (2017 i 2018 rok).

Niemniej, według wyliczeń WPIC, tegoroczny deficyt ma wynieść zaledwie 30 tys. uncji, co jest relatywnie niewielką wartością w porównaniu zarówno do wcześniejszych nadwyżek, jak i do deficytów pojawiających się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Tymczasem w 2020 r. zapowiadana jest nadwyżka, i to znaczna, bo wynosząca 670 tys. uncji. Ma ona wynikać m.in. ze spadku popytu inwestycyjnego oraz spadku popytu ze strony producentów samochodów.

Chociaż wśród inwestorów powszechne jest przekonanie, że w poprzednim i bieżącym roku notowania platyny „uklepywały dno”, to potencjał do zwyżek notowań tego kruszcu nadal nie jest duży. Nadzieją dla inwestorów mogą być długoterminowe trendy. Platyna jest obecnie tania w porównaniu z palladem czy rodem, czyli kruszcami również wykorzystywanymi w produkcji katalizatorów samochodowych. Możliwe więc, że z czasem zyska ona na atrakcyjności, a popyt na platynę będzie większy – aczkolwiek na razie ten proces przebiega rozczarowująco powoli.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.