Co poszło nie tak?

Co poszło nie tak?
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2019-11-08 (09:38)

Przekaz informacji związanych z relacjami handlowymi USA-Chiny staje się powoli operą mydlaną. Donald Trump pewnie nie tak wyobrażał sobie przebieg rozpoczętego przez siebie konfliktu handlowego. Czy ze względu na kalkulacje wyborcze Chiny wygrają to starcie?

Być może nigdy nie dowiemy się do końca jaki był motyw przewodni rozpoczęcia konfliktu handlowego z Chinami. Zapewne był to splot kilku czynników. Trump szedł do poprzednich wyborów z przekonaniem, że Ameryka powinna bardziej walczyć o swoje interesy i nie dawać się wykorzystywać. Przekonywał, że w odróżnieniu do „tradycyjnych” polityków, on jest skutecznym biznesmenem, który „załatwi” korzystne dla USA porozumienia. Pokazuje to jego styl negocjacji z pozycji siły, który w biznesie jest spotykany, ale w dyplomacji okazał się szokiem. Trzeba pamiętać, że do ucha amerykańskiego prezydenta szepcze wiele głosów. Jastrzębie, tacy jak Robert Lighthizer zapewne uznali, że wykorzystają sytuację, do próby ograniczenia wzrostu dominacji Chin, która na obecnej trajektorii jest oczywistym zagrożeniem dla USA. Mogli przekonać amerykańskiego prezydenta, że upiecze dwie pieczenie przy jednym ogniu: zadba o interesy USA, a przy okazji pokaże się jako skutecznego polityka.

Blisko Trumpa jest jednak wiele osób, takich jak choćby bardzo majętny Steven Mnuchin, które uczyniły go zakładnikiem indeksów giełdowych. A te nie lubią twardej walki, gdzie w imię długofalowych interesów trzeba czasem postawić na kontrowersyjne rozwiązania. Stąd też ostatnie miesiące przypominają szarpaninę pomiędzy dwoma obozami w Białym Domu. Ponieważ do wyborów prezydenckich w USA został rok, a Trump sromotnie przegrywa w sondażach, obóz „panów z Wall Street” przejął dowodzenie – Trumpowi potrzebna jest historia sukcesu. Pekin jednak doskonale to widzi i rozgrywa sytuację na swoich zasadach. Idealną tego ilustracją jest sytuacja z wczoraj. Chińczycy wydali oświadczenie, iż strony zgodziły się na redukcję ceł, jako część wstępnego porozumienia. Gdyby Trump zdementował, wysłałby indeksy wyraźnie na południe, dlatego amerykańska strona potwierdziła te informacje. Później słyszeliśmy, że taka postawa wywołuje coraz większy sprzeciw w Białym Domu (zapewne ze strony Lighthizera), ale do wyborów prezydenckich sprzeciw ten może być mało słyszalny.

Przechodząc do tematów makroekonomicznych, dziś poznaliśmy dane o handlu z Niemiec i Chin, odpowiednio dla września i października. W obydwu przypadkach mamy pozytywne zaskoczenia, co jest miła odmianą na tle ostatnich miesięcy. W przypadku Niemiec eksport odnotował wzrost o 1,5% m/m. Dane korespondują z wyższymi zamówieniami, szczególnie spoza Europy, choć już nie z produkcją ani PMI, dlatego nie można niestety wykluczyć, że wrzesień przyniósł tylko chwilową poprawę. W przypadku Chin eksport nadal spadał, ale już tylko o 0,9% r/r. Pozytywny jest mocny wzrost eksportu do wielu azjatyckich gospodarek – Malezji, Wietnamu, Tajlandii czy Korei. Niewykluczone, że jest to w dużej mierze sposób na obejście amerykańskich ceł. Natomiast import z Chin (-6,4%), choć nieco wyższy od oczekiwań, nadal prezentuje słabość popytu wewnętrznego.

Dziś w kalendarzu dane z kanadyjskiego rynku pracy (14:30) oraz indeks nastrojów konsumentów w USA (16:00). Złoty zaczyna dzień od niewielkiego osłabienia. O 9:15 euro kosztuje 4,2611 złotego, dolar 3,8564 złotego, frank 3,8746 złotego, zaś funt 4,9426 złotego.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

09:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.