Nowy istotny czynnik ryzyka

Nowy istotny czynnik ryzyka
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2019-10-03 (08:56)

Do tej pory mówiąc o ryzykach związanych z wojnami handlowymi mieliśmy na myśli głównie Stany Zjednoczone oraz Chiny, z kolei inne kraje cierpiały jedynie pośrednio i w mniejszym stopniu. Niemniej jednak wczorajszy werdykt Światowej Organizacji Handlu (WTO) może istotnie podbić wagę tego czynnika również z punktu widzenia europejskiej gospodarki.

Poza informacjami zagranicznymi, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wczoraj stopy procentowe bez zmian. Z kolei dzisiejsza sesja skupi się na werdykcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów hipotecznych indeksowanych do franka.

Zgodnie z wczorajszą decyzją WTO, Stany Zjednoczone dostały zielone światło, by nałożyć cła odwetowe na europejskie produkty o wartości do 7,5 mld dolarów rocznie. Jest to wynik bezprawnych subsydiów, jakie Unia Europejska oferowała Airbusowi. Wyrok ten był w dużej mierze oczekiwany, niemniej jednak skala robi wrażenie. Patrząc wstecz okazuje się, że wspomniane 7,5 mld dolarów jest najwyższą w historii wartością ceł, które dostały autoryzację ze strony WTO. Według komentarzy ze strony Waszyngtonu, cła odwetowe mają zostać formalnie uzgodnione 14 października (muszą dostać zielone światło od WTO), a w życie wejdą z kolei 18 października. Wstępne informacje wskazują, że obciążeniami tymi objęte mają być duże samoloty pasażerskie produkowane w Niemczech, Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii, gdzie stawka celna wynieść ma 10%. Poza tym, stawką 25% objęte mają być produkty spożywcze jak wino, oliwki, niektóre wyroby wieprzowe i mleczne. Choć wartość tychże ceł jest nieporównywalnie mniejsza do tych obowiązujących między USA a Chinami, to jednak moim zdaniem może to być punkt zapalny prowadzący do dalszego zaognienia sporu na polu handlu zagranicznego między USA a UE. Według informacji płynących z UE wynika, że blok odpowie na każde cła nałożone przez Waszyngton w związku ze sprawą Airbusa, a odpowiedź ta może przyjść już w przyszłym roku, kiedy WTO ogłosi decyzję w podobnej sprawie, lecz tym razem chodzi o bezprawie subsydia USA w kierunku rodzimego Boeinga. W taki oto sposób z biegiem czasu może nakręcić się spirala, która będzie stanowiła istotne ryzyko w dół dla wzrostu gospodarczego na starym kontynencie w przyszłym roku.

Dość ponuro wyglądające dane zagraniczne, które stanowią ryzyka w dół dla polskiej gospodarki, skłoniły również Radę Polityki Pieniężnej do rewizji prognoz. Na wczorajszej konferencji prasowej prezes Glapiński zapowiedział, że prognoza wzrostu gospodarczego na ten rok to obecnie 4,3% wobec 4,5% z lipca (raport o inflacji). Jednoczesnej korekcie w górę uległa prognoza średniorocznego wskaźnika CPI do 2,3% z 2% na ten rok. Dane te są właściwie spójne z naszymi szacunkami, gdzie oczekujemy inflacji w tym roku na poziomie 2,3% oraz wzrostu PKB o 4,5%. W przyszłym roku inflacja przyspieszy według nas średniorocznie do 2,6%, a wzrost gospodarczy spowolni do 3,6%. Pełną aktualizację prognoz DAE otrzymamy przy okazji listopadowego raportu o inflacji. Poza tym, prezes utrzymał swoje gołębie stanowisko sugerujące możliwość pozostawienia stóp na obecnym poziomie do końca kadencji. Zwróciłbym również uwagę na wypowiedź członkini RPP Ancyparowicz. Wskazała ona, że obecna stymulacja fiskalna jest kreowana głównie przez redystrybucję środków w gospodarce, a nie przez zwiększanie deficytu. Jej słowa znajdują odzwierciedlenie w strukturalnym saldzie sektora finansów publicznych, które na przestrzeni ostatnich kilku lat uległo poprawie (trzeba tu jednak dodać, że saldo to jest z natury procykliczne, stąd większy test przyjdzie wraz z głębszym spowolnieniem wzrostu).

W godzinach przedpołudniowych poznamy werdykt TSUE w sprawie kredytów hipotecznych indeksowanych do szwajcarskiej waluty. W kalendarzu ekonomicznym warto skupić się dzisiaj przede wszystkim na usługowym indeksie ISM z USA. Przed godziną 8:50 za dolara płacono 3,9823 złotego, za euro 4,3602 złotego, za funta 4,8890 złotego i za franka 3,9771 złotego.

Źródło: Arkadiusz Balcerowski, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?