Lagarde zapowiedzią „gołębiej” polityki ECB

Lagarde zapowiedzią „gołębiej” polityki ECB
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-07-03 (11:56)

Kluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE: Usługowy indeks PMI Caixin wypadł w czerwcu gorzej od oczekiwań spadając do najniższego poziomu od 4-miesięcy (52,0 pkt. wobec 52,7 pkt. w maju). W efekcie PMI Composite znalazł się na najniższym poziomie od blisko 3-lat (50,6 pkt. wobec 51,5 pkt. miesiąc wcześniej).

WIELKA BRYTANIA / BANK ANGLII/ DANE: Szef BOE „zaskoczył” rynki wczoraj po południu swoją gotowością do cięcia stóp. Carney dał do zrozumienia, że wzrost gospodarczy w II kwartale może być „znacząco” niższy, co będzie wymagać stosownego działania ze strony banku centralnego. Tymczasem opublikowane dzisiaj dane PMI za czerwiec ponownie wypadły słabo – wskaźnik dla usług spadł w czerwcu do 50,2 pkt. z 51,0 pkt. w maju.

IRAN / UNIA EUROPEJSKA / USA: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła doniesienia samych Irańczyków, że zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit narzucony porozumieniem z 2015 r. (300 kg). Na specjalnym posiedzeniu spotkali się wczoraj szefowie MSZ najważniejszych krajów Unii Europejskiej, a prezydent USA powiedział, że Iran gra z ogniem. Na pilną naradę w Waszyngtonie został wezwany wiceprezydent USA, Mike Pence.

UNIA EUROPEJSKA/ KOMISJA EUROPEJSKA/ RADA EUROPEJSKA/ EUROPEJSKI BANK CENTRALNY: Po długich naradach unijni przywódcy osiągnęli kompromis w kwestii obsady najważniejszych stanowisk w UE. Szefową Komisji Europejskiej zostanie Niemka Ursula von der Leyen, szefem Rady Europejskiej Belg, Charles Michel, a prezesem ECB, Francuzka, Christine Lagarde (była minister finansów, a obecnie szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Politycy zapewniają, że Largarde będzie apolityczna, ale rynek zarzuca jej brak doświadczenia w banku centralnym, oraz „polityczny” życiorys – pojawiają się obawy, że jej 8-letnia kadencja, która rozpocznie się w październiku, może być nacechowana „gołębim” podejściem do polityki monetarnej.

EUROSTREFA/ DANE: Ostateczny odczyt czerwcowego wskaźnika PMI dla usług w strefie euro wypadł nieco lepiej, niż we wcześniejszych szacunkach (53,6 pkt. wobec 53,4 pkt. i 52,9 pkt. w maju). Całościowy PMI Composite wyniósł 52,2 pkt.

SZWECJA / RIKSBANK: Bank centralny nie zmienił parametrów polityki (jak oczekiwano). Komunikat wypadł jednak „jastrzębio”, gdyż nie dokonano zmian w projekcji dotyczącej kolejnych posunięć – Riksbank teoretycznie nadal, zatem zakłada, że na przełomie roku może dojść do podwyżki stóp procentowych. Zwrócono uwagę na zachowanie się inflacji CPI, oraz ostatnie dobre dane z gospodarki.

Opinia: Jeszcze wczoraj około południa rynek spekulował (doniesienia Bloomberga), że Europejski Bank Centralny może nadmiernie nie spieszyć się z cięciem stóp procentowych, gdyż decydenci będą chcieli poczekać na rozwój wypadków – w efekcie szanse na „gołębie” zaskoczenie w lipcu (posiedzenie zaplanowane jest na 25.07) nie są duże. Wieczorem było już nieco inaczej. Myślę, że mało kto brał nawet kilka dni temu pod uwagę, że to Christine Lagarde zostanie namaszczona przez polityków na nową szefową Europejskiego Banku Centralnego. Nawet, jeżeli według „klucza” miałby to być przedstawiciel Francji, to na krótkiej liście rynków wymieniany był chociażby Benoit Couere. Nazwisko Lagarde pojawiło się w spekulacjach zaledwie dwa dni temu, po tym jak widać było, że proces obsady unijnych stanowisk zaczyna się niebezpiecznie przedłużać i pojawia się ryzyko impasu, a zarazem „blamażu” starej gwardii polityków UE. Nie da się jednak uniknąć posądzeń o dalsze upolitycznianie procesu zarządzania Unią, zamiast pójścia w stronę jej zarządzania przez technokratów. Nowa szefowa KE to prawa ręka Angeli Merkel, a Christine Lagarde do wytrawna polityk, a nie ekonomistka potrzebna na coraz trudniejsze czasy i wyzwania przed którymi staje strefa euro i jej waluta. Podejmowane przez nią decyzje mogą być bardziej zależne od presji ze strony polityków (z jej wyboru poza Francją, co jest akurat oczywiste, cieszyć się będą Włosi i inne kraje z których dyscypliną fiskalną jest krucho), a także doradców – w przekazie do rynków od października (kiedy Lagarde obejmie stanowisko po Draghim) wzrośnie rola głównego ekonomisty ECB, Philipe’a Lane’a, który akurat ma „gołębie” poglądy.

Wcale nie jest, zatem powiedziane, że Draghi na odchodne (w końcu lipca, lub we wrześniu) nie zdecyduje się na wyprzedzające cięcie stóp procentowych, zwłaszcza, że dane makroekonomiczne wypadają marnie, a nie jest też jasne, czy Europa zdoła uniknąć „gospodarczego” trzęsienia ziemi w końcu października, jakim byłby bezumowny Brexit. Zresztą Mark Carney, szef Banku Anglii wczoraj bez ogródek powiedział, że cięcie stóp może okazać się konieczne niezależne od tego, co ostatecznie zdecydują politycy – spowolnienie brytyjskiej gospodarki jest faktem, który znajduje potwierdzenie w danych (dzisiaj poznaliśmy kolejne słabe odczyty PMI z Wysp).

Efekt – presja na euro będzie się utrzymywać, chociaż nie oznacza to, że wspólna waluta przegra z dolarem. Możliwa skala luzowania w USA w relacji do EZ jest większa, co może sprawić, że USD już niedługo znajdzie się pod presją. Niemniej trzeba zaznaczyć, że euro może nie być najlepszym wyborem do gry na taki scenariusz – perspektywa wyraźniejszych wzrostów EURUSD w najbliższych miesiącach nie jest duża. Nawet spojrzenie na długoterminowe wykresy tej pary wskazuje, że wyraźne sforsowanie bariery 1,15 może być bardzo trudne.

W krótkim okresie na EURUSD może dojść do testowania okolic 1,1240, które bazują na wsparciu w postaci dolnego ograniczenia kanału wzrostowego rysowanego od końca maja b.r. Szanse na taki scenariusz wzrosną, o ile notowania nie wybiją wcześniej oporu przy 1,1295-1,1315. W kalendarzu do końca dnia mamy jeszcze dane z USA – ADP o godz. 14:15, choć jego wskazania bywają mieszane wobec tego, co ostatecznie pokazuje Departament Pracy, a także ISM dla usług z godz. 16:00 (tu odczyt może mieć pozytywny wydźwięk). Dzisiaj wieczorem rynek może też pozycjonować się pod to, że jutro w USA mamy dzień wolny – obchody Dnia Niepodległości.

„Jastrzębie” akcenty w przekazie szwedzkiego Riksbanku pozwoliły dzisiaj rano na umocnienie się korony szwedzkiej – USDSEK odbił się od oporu wskazywanego we wczorajszym popołudniowym wpisie. Rosną szanse na retest czerwcowych dołków przy 9,24-9,25 i ich naruszenie. Zwracam uwagę na to, że po tej fali spadkowej może pojawić się większe odbicie, gdyż widoczne będą dywergencje na wskaźnikach.

Kolejne słabe dane PMI z Chin, oraz pojawiające się niejasności w temacie zniesienia amerykańskich sankcji na koncern Huawei, doprowadziły do całkowitego zamknięcia niedzielnej luki spadkowej na USDCNH. Skala ruchu zdaje się sugerować, że scenariusz flagi na USDCNH jest realny – wybicie ponad 6,91 może być kwestią kilku(nastu) dni i być może warto potraktować ten wykres jako wyprzedzający dla globalnego sentymentu na innych aktywach…

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?