Recesyjne sygnały w RFN. Chiny stymulują aktywność.

Recesyjne sygnały w RFN. Chiny stymulują aktywność.
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2019-06-12 (09:02)

Niepewność związana z wzrostem protekcjonizmu oraz sprowokowana wewnętrznie słabość sektora motoryzacyjnego pchają niemiecką gospodarkę w objęcia recesji. W ślad za RFN słabnie strefa euro. Nie daje to jednak słabszej wyceny euro do dolara, bo wciąż działa potężny czynnik związany ze zmianą oczekiwanych różnic w oprocentowaniu obu walut. To może być trwałe zjawisko, ale przejściowo dolar jeszcze zyska na wartości.

Nieoczekiwanie słabe dane o kondycji europejskiej gospodarki w bieżącym miesiącu nie powstrzymały napędzanego oczekiwaniami na obniżki stóp procentowych w USA wzrostu notowań euro w relacji do dolara. Po chwilowym spadku do 1,13 kurs EURUSD wrócił w pobliże maksimów z początku tygodnia (1,1350). Po wysokim otwarciu zwyżek nie zdołały utrzymać indeksy akcji.

Indeks nastrojów niemieckiego instytutu Sentix pokazał, że gospodarka RFN jest w czerwcu w spadkowej trajektorii. Indeks odnotował spadek do -0,7 pkt wobec 7,9 pkt w maju. Odczyt poniżej bariery 0 pkt miał miejsce po raz pierwszy od 2010 r. Subwskaźnik perspektyw obniżył się w czerwcu do -14 pkt z -2 pkt miesiąc wcześniej, zaś subindeks sytuacji bieżącej, choć nadal dodatni, spadł do 13,5 pkt z 18,3 pkt w maju. Wśród przyczyn pogorszenia kondycji największej gospodarki Europy Sentix podaje pogłębiający się kryzys na linii Waszyngton-Pekin oraz załamanie w sektorze samochodowym. Słabnąca gospodarka Chin, będących kluczowym ogniwem w łańcuchu dostaw niemieckiego przemysłu i ważnym rynkiem zbytu, niekorzystnie wpływa na wyniki tamtejszych firm. W ślad za Niemcami w dół pchane są także pozostałe gospodarki strefy euro. Indeks Sentix dla całego regionu obniżył się w czerwcu do -3,3 pkt z +5,3 w maju. To najgorszy wynik od lutego.

Tymczasem w ślad za narastającymi oczekiwaniami obniżek stóp w USA i przy braku reakcji rynków na wydłużenie obietnicy utrzymywanie niskich stóp EBC do połowy 2020 r., do gry włączają się szefowie banków centralnych poszczególnych krajów, by spróbować słownie wpłynąć na osłabienie euro. Fiński przedstawiciel w EBC O. Rehn potwierdził gotowość obniżenia stóp procentowych (mało realne – przyp.), wzmocnienia przekazu z forward guidance, złagodzenia negatywnego wpływu ujemnych stóp, a nawet wznowienia zakupów obligacji (QE), jeśli aktywność w gospodarce osłabnie. Daje to jeszcze łagodniejszy przekaz niż podczas konferencji prasowej M. Draghiego po posiedzeniu EBC w ubiegły czwartek. O. Rehn jest potencjalnym następcą Włocha na stanowisku prezesa banku.

Działania wspierające koniunkturę gospodarczą po raz kolejny uruchamiają także Chiny. Władze w Pekinie zachęcają samorządy do emisji specjalnych obligacji w celu sfinansowania dużych projektów infrastrukturalnych, co ma wesprzeć aktywność gospodarki nękanej wojną celną z USA. Na tę informację silnie pozytywnie zareagowały chińskie spółki budowlane i producenci półproduktów. Wsparcie spowalniającej gospodarki popłynie najprawdopodobniej również z poziomu centralnego. Premier Li Keqiang poinformował za pośrednictwem publicznej telewizji, że Chiny będą kontynuować obniżanie podatków i innych obciążeń na dużą skalę. Pozytywnie na zapowiedzi stymulacji gospodarki zareagował chiński juan. Ostatnie 2 sesje przyniosły lekkie umocnienie, jednak od początku sesji w środę widać nawrót słabości chińskiej waluty. Taki też kierunek obierze dziś złoty.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.