brexitowy rollercoaster nie przeszkadza giełdom

brexitowy rollercoaster nie przeszkadza giełdom
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2019-03-12 (23:43)

Wtorek jest kolejną sesją na światowych parkietach, gdzie rządzą kupujący. Po wczorajszym przełamaniu spadkowej serii na Wall Street, indeksy kontynuują wzrosty, czemu nie przeszkadza niepewność związana z napływającymi coraz to nowymi informacjami w sprawie Brexitu. Czy ostatnie spadki były tylko korektą?

Odbicie z końcówki grudnia zaskoczyło nawet najśmielszych optymistów. Obawy Rezerwy Federalnej o kondycję amerykańskiej gospodarki spowodowały szybką zmianę retoryki banku centralnego, co oczywiście przełożyło się na zmianę nastawienia rynku do przyszłych podwyżek stóp procentowych. Dane z USA pomimo obaw były jednak cały czas solidne, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę mieszany wydźwięk ostatniego raportu z rynku pracy. Dolar zareagował książkowym osłabieniem, jednak trzeba pamiętać o wcześniejszej fali umocnienia amerykańskiej waluty, co mogło być tylko chwilową realizacją zysków. Dalsza presja na umocnienie dolara będzie oczywiście niekorzystna dla rynków rozwijających się, które mogą w dalszym ciągu doświadczać odpływu kapitału, w szczególności, jeśli bankierzy z Fed wznowią rozmowy o podwyżce stóp procentowych. Dzisiejsze dane inflacyjne za ostatni miesiąc z amerykańskiej gospodarki wypadły jednak słabiej od oczekiwań, co na ten moment nie daje powodu do takiego ruchu. Warto zauważyć, że odczyty inflacji nie poszły w parze za wzrostem wynagrodzeń, który wypadł bardzo solidnie w lutym i był najjaśniejszym punktem raportu z rynku pracy. Może to świadczyć o tym, że Amerykanie na tym etapie cyklu koniunkturalnego skierują dodatkowe środki nie na konsumpcję a zwiększą stan swoich oszczędności.

Na giełdach mamy przedłużenie dobrych nastrojów, a rynki cieszą się z gołębiego nastawienia członków FOMC, którzy na razie nie zapowiadają rychłego powrotu do podwyżek stóp procentowych i wskazują na wymaganą “cierpliwość”. S&P500 ponownie powraca w okolice poziomu 2800 pkt., gdzie przebiegały jego notowania na przełomie lutego i marca. Spoglądając na rynek długu widzimy, że różnica w rentownościach amerykańskich obligacji 10 i 2-letnich cały czas oscyluje w okolicach 15-20 punktów bazowych, co pozostawia pewien margines do odwrócenia się krzywej dochodowości, która przy poprzednich cyklach koniunkturalnych była sygnałem recesji i wejścia w giełdową bessę. Na razie nic takiego się nie stało, a rynki giełdowe wydają się być na dobrej drodze do ponownego ataku na maksima z początku marca.

W kwestii polityki trzeba pamiętać o Brexicie i coraz to nowszych doniesieniach w sprawie najbliższego głosowania. Wczoraj Theresa May uzyskała zmiany w porozumieniu Brexitowym, które miały dotyczyć rozwiązania problemów irlandzkiej granicy. Miało to zwiastować powrót nadziei na uzyskanie aprobaty parlamentu i pozytywny wynik wieczornego głosowania. Nastawienie rynkowe zmieniła jednak opinia prokuratora generalnego, który wskazał na problemy prawne związane z tym rozwiązaniem, co uniemożliwia wprowadzenie ich w życie. W efekcie funt szybko oddał całe wczorajsze wzrosty. Dodatkowo, członkowie partii DUP stwierdzili, że w związku z tym, nie poprą umowy Theresy May, co praktycznie powoduje powrót do punktu wyjścia. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a dzisiejsze głosowanie ma odbyć się w godzinach wieczornych, co w przypadku dużych zaskoczeń, może przynieść również duże ruchy na poniedziałkowym otwarciu w Europie.

Źródło: Piotr Jaromin, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.