Dolar próbuje korzystać z powrotu większego ryzyka na globalne rynki

Dolar próbuje korzystać z powrotu większego ryzyka na globalne rynki
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-01-14 (13:01)

Kluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE: Słabo wypadły dane nt. bilansu handlowego za grudzień - eksport spadł po raz pierwszy od 8 miesięcy i najbardziej od grudnia 2016 r. (-4,4 proc. r/r), a import o 7,6 proc. r/r (największy spadek od lipca 2016 r.). Dane mocno rozminęły się z oczekiwaniami, chociaż na pierwszy rzut oka wypadły nieźle (nadwyżka wyniosła 57,1 mld USD i była najwyższa od 4 lat).

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Jeszcze w piątek pojawiły się spekulacje nt. możliwego przesunięcia terminu Brexitu – wypowiedź jednego z członków gabinetu May – czemu później oficjalnie zaprzeczono. Z kolei dzisiaj pojawiły się informacje (Sky News), że o godz. 16:30 szefowa rządu ma wygłosić przemówienie w parlamencie w kontekście zaplanowanego na jutro głosowania w Izbie Gmin nad projektem porozumienia z UE ws. Brexitu. Pojawiły się też kolejne plotki, jakoby UE miała w najbliższych godzinach przedstawić nowe „zapewnienia” dotyczące natury tzw. mechanizmu backstopu dla Irlandii Północnej, który budzi największe kontrowersje. To jednak raczej nie zmieni układu sił w parlamencie na korzyść May. Inne źródła spekulują też, jakoby UE miała być bardziej przychylna propozycji opóźnienia Brexitu o 3 miesiące.

SZWECJA: Opublikowane dzisiaj o godz. 9:30 dane nt. grudniowej inflacji CPI wypadły zgodnie z szacunkami (2,0 proc. r/r), a nawet nieco lepiej (inflacja bazowa przyspieszyła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r). Pojawiły się też informacje zwiększające prawdopodobieństwo przełamania politycznego impasu po wrześniowych wyborach parlamentarnych – premierem miałby pozostać ponownie socjaldemokrata Stefan Lofven (głosowanie zaplanowano na środę).

EUROSTREFA / ECB: Jeszcze w piątek agencje odnotowały słowa Józefa Makucha z ECB, który przyznał, że europejska gospodarka „wyraźnie” spowalnia, wskaźniki wracają do trendów spadkowych, a optymizm gaśnie. Dodał, że ostrożne sygnały płynące z grudniowego posiedzenia ECB (w czwartek ujawniono zapiski) świadczą o tym, że bank centralny powinien mieć „wszystkie opcje na stole”.

USA / TURCJA / SYRIA: Według plotek Turcja zgromadziła czołgi przy granicy z Syrią. Tymczasem Biały Dom ponownie przestrzegł Ankarę przed planami ataku na kurdyjskie bojówki YPG w Syrii i zagroził wprowadzeniem gospodarczych sankcji, gdyby taki scenariusz się ziścił. Trump dał w niedzielę do zrozumienia, że powinny zostać stworzone tzw. strefy bezpieczeństwa wokół Kurdów.

Opinia: Nowy tydzień przynosi już gorsze nastroje na rynkach, co przekłada się na próby umocnienia dolara. Jest to bardziej widoczne w relacjach do walut EM, co „zawdzięczamy” słabym danym z Chin. Grudzień pokazał, że wojny handlowe nie służą Pekinowi, a tymczasem optymizm po zeszłotygodniowych rozmowach obydwu delegacji już wyparował – powód: poza dyplomatycznymi frazesami i ogólnikami, nie poznaliśmy konkretów. Dobre jest jednak to, że strony chcą rozmawiać dalej (chociaż nie sprecyzowano dat), co może oddalać widmo zakończenia rozejmu handlowego już 1 marca. Gorsze dane z Chin psują dzisiaj klimat w Azji, oraz wokół walut Antypodów. W grupie G-10 AUD i NZD to najbardziej tracące waluty, chociaż ruch nie jest znacząy (poniżej 0,4 proc. zmiany względem piątku). W szerszym kontekście ponownie najsłabsza jest lira po informacjach nt. planów militarnej interwencji Turcji w Syrii, czemu stanowczo sprzeciwia się Biały Dom i grozi nałożeniem sankcji gospodarczych na Ankarę. Traci też brytyjski funt, który w piątek został „wywindowany” mocno w górę po spekulacjach, jakoby rząd May poważnie rozważał skorzystanie z Art. 50 TL w celu przesunięcia Brexitu. Nie jest jednak tajemnicą poliszynela, że nieformalnie o tym szeroko się mówi, chociaż Theresa May próbuje do końca zachować „polityczny fason” trzymając się scenariusza, że uda się jej znaleźć poparcie podczas jutrzejszego głosowania w Izbie Gmin. Straszenie fatalnymi konsekwencjami w przypadku scenariusza „no deal Brexit” jednak niewiele daje, skoro rząd będzie miał zaledwie 3 dni na przedstawienie planu B, a po tym terminie, czyli teoretycznie już w najbliższy weekend, to parlament będzie miał prawo przejąć inicjatywę. Na rynku rosną oczekiwania, że politycy nie pozwolą na „chaotyczny” Brexit, chociaż istnieją podziały, co do tego w jaki sposób zostanie to osiągnięte. Kluczowa w tej układance będzie postawa Partii Pracy, a tymczasem jej lider Jeremy Corbyn chciałby wpierw obalić rząd May, ogłosić przedterminowe wybory, a dopiero później zająć się tematem Brexitu. Stąd też niewykluczone, że zmienność na rynku funta będzie w najbliższych dniach duża.

Technicznie koszyk BOSSA USD ma miejsce do korekty ostatnich spadków po tym, jak w zeszłym tygodniu nie udało się trwale naruszyć wsparcia przy 80,57 pkt. (szczyt z października 2017 r.). Zasięg odbicia nie jest jednak duży – pierwszy opór to już okolice 81,18 pkt. Dolarowi niewątpliwie będzie ciążyć trwający już 23 dzień tzw. govermennt shutdown i brak wizji rozwiązania sporu, którego centrum jest kwestia sfinansowania budowy muru z Meksykiem. W kalendarzu na kolejne dni mamy ważne publikacje makro, ale pytanie, czy nawet gdyby nie wypadły źle, to rynek nie podszedłby do tych odczytów z pewną rezerwą.

Na układzie NZDUSD widać korektę po ostatnich zwyżkach – kluczowym czynnikiem na kolejne dni będą nastroje wokół wątku USA-Chiny. Jeżeli nie zejdziemy wyraźniej poniżej 0,6475, to ostatecznie korekta może być płytka.

Trudny układ mamy na GBPUSD, chociaż wydaje się, że rynek może wykorzystywać każdą głębszą korektę, jaka się pojawi do zakupów. Stąd też jutrzejsze głosowanie w Izbie Gmin może z jednej strony sprowokować dużą zmienność notowań, ale z drugiej stworzyć okazję do skorzystania ze wspomnianej strategii. Reasumując, wtorek może przynieść świecę z dużym knotem od dołu. Wsparcia? Pierwsza strefa to 1,2785-1,2800, ale ostatecznie w grze może być nawet rejon wokół 1,2680.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.