Będzie wtorek odwrotu?

Będzie wtorek odwrotu?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-10-09 (13:46)

Kluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA/ WŁOCHY: „Wrogowie Europy siedzą w bunkrach w Brukseli, występujemy przeciwko nim” – tak komentował wczoraj po południu ostatnie tarcia z Komisją Europejską (krytyczny list dwóch komisarzy z piątku nt. projektu włoskiego budżetu), lider Ligi Północnej i wicepremier Matteo Salvini. Rentowności włoskich obligacji 10-letnich przekroczyły poziom 3,60 proc. (4-letnie maksimum).

Dzisiaj rano zmiany nie są wielkie. Spread wobec niemieckich papierów nadal przekracza 300 b.p. Właśnie rozpoczęła się debata budżetowa we włoskim parlamencie z udziałem ministra finansów Giovanni Tria.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Wczoraj rzecznik premier May tonował nadmierny optymizm przedstawicieli UE, dając do zrozumienia, że wciąż do rozwiązania pozostają kluczowe ramy przyszłej współpracy po Brexicie. Tymczasem dzisiaj rano jeden z członków frakcji eurosceptyków w Partii Konserwatywnej, Steve Baker, powiedział w wywiadzie dla radia BBC, że jego zdaniem przynajmniej 40 posłów zagłosuje przeciwko obecnemu projektowi Brexitu, chociaż krytycznie na temat porozumienia z Chequers mówi blisko 80 posłów. Dodał, że nie należy nadmiernie obawiać się scenariusza wyjścia bez porozumienia (no deal Brexit).

MFW / PROGNOZY GOSPODARCZE: Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył projekcje globalnego wzrostu PKB na ten i przyszły rok o 0,2 p.p. do 3,7 proc. (pierwsza rewizja w dół od dwóch lat) zwracając uwagę na ryzyka związane z wojnami handlowymi, oraz pogarszającymi się warunkami finansowania na rynkach wschodzących.

USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE / LUDOWY BANK CHIN: Zdaniem agencji S&P ostatnie działanie PBOC (obniżka stopy RRR dla banków komercyjnych) może okazać się niewystarczającym bodźcem do ułatwienia finansowania podmiotów gospodarczych. Tymczasem prasa w Hong Kongu pisze, że są nikłe szanse na to, aby główni negocjatorzy handlowi USA i Chin mogli spotkać się w tym tygodniu na rozmowach przy okazji corocznych posiedzeń MFW i Banku Światowego w Indonezji. Nie powinno być to zaskoczeniem biorąc pod uwagę wczorajsze szorstkie wypowiedzi po spotkaniu Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo z szefem chińskiej dyplomacji. Tymczasem przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że USA uważnie obserwują działania PBOC i są zaniepokojone ostatnią deprecjacją wartości juana. W odpowiedzi chiński MSZ stwierdził, że takie obawy są bezpodstawne, a władze nie wykorzystują kursu waluty, jako narzędzia w wojnie handlowej. Niemniej Bloomberg podał, że USA nie wykluczają określenia Chin mianem „manipulatora walutowego” w raporcie, jaki Departament Skarbu opublikuje w przyszłym tygodniu.

AUSTRALIA: Indeks zaufania w biznesie NAB wzrósł we wrześniu do 6 pkt. z 5 pkt., a indeks bieżącej kondycji do 15 pkt. z 14 pkt.

EUROSTREFA / NIEMCY: W sierpniu nadwyżka handlowa wyniosła 18,3 mld EUR wobec szacowanych 16,4 mld EUR. Niemniej eksport spadł o 0,1 proc. m/m, a import aż o 2,7 proc. m/m.

CZECHY: Inflacja CPI we wrześniu wyhamowała z 2,5 proc. r/r do 2,3 proc. r/r, a w ujęciu m/m spadła o 0,3 proc. Dane wypadły gorzej od oczekiwań na poziomie -0,1 proc. m/m i +2,5 proc. r/r. Niemniej zdaniem wiceprezesa Banku Czech (Hampl) nie wyklucza to możliwości kolejnej podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu 1 listopada.

WĘGRY: Inflacja CPI we wrześniu wypadła lepiej od prognozy na poziomie 3,5 proc. r/r – odnotowano wzrost o 3,6 proc. r/r wobec 3,4 proc. r/r w sierpniu.

Opinia: Temat działań Ludowego Banku Chin w temacie kursu juana, oraz obawy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące wzrostu gospodarczego – to dwa główne wątki, jakimi rynki zajmują się we wtorek rano. Dzisiaj PBOC ponownie lekko osłabił juana ustalając średni kurs USDCNY na poziomie 6,9019, zwiększając tylko obawy dotyczące ryzyka naruszenia psychologicznej bariery na poziomie 7,0. Jak można było przewidzieć, Amerykanie wyrazili swoje zaniepokojenie, a Chińczycy klasycznie odrzucili te insynuacje. Niemniej rośnie prawdopodobieństwo, że Departament Skarbu zdecyduje się określić Chiny, jako „manipulatora walutowego” w publikowanym w przyszłym tygodniu raporcie. To nie pomoże w poprawie wzajemnych relacji, które coraz bardziej się komplikują, co widać po ostatnich komentarzach po spotkaniu Pompeo z Wang Yi, oraz zarzutach wiceprezydenta Pence’a z zeszłego tygodnia. Światełka w tunelu niestety nie widać i rynki finansowe zaczynają się niepokoić, że problem wojny handlowej pomiędzy USA-Chiny wyjdzie na szerokie wody. Oliwy do ognia dolewa raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który otwarcie przyznaje, że szczyt globalnej koniunktury może być za nami. Będzie gorzej? Na razie MFW nie jest nadmiernie pesymistyczny, ale można wyobrazić sobie dalsze rewizje w dół dla projekcji makro, zwłaszcza, że wpływ dwóch kluczowych czynników (wojny handlowe i polityka FED prowadząca do wysysania kapitałów z rynków EM) najpewniej pozostanie istotny.

Na wykresie USDCNH (dolara do juana offshore) nie doszło dzisiaj do ustanowienia nowego szczytu, ale jednocześnie notowania utrzymują się powyżej naruszonej wczoraj strefy oporu. Nie jest to dobry prognostyk i ryzyko testowania szczytu z połowy sierpnia (6,9566) pozostaje duże.

Dolar zyskuje dzisiaj na szerokim rynku, przegrywa tylko z rosyjskim rublem. Niemniej na koszyku BOSSA USD nie wychodzimy na nowe szczyty. Widać, że rejon 81,46-81,87 pkt. pozostaje istotną strefą oporu. Niemniej, aby dolar mógł zacząć słabnąć, musimy zobaczyć spadek awersji do ryzyka, gdyż ta stanowi jedną z przyczyn jego siły (w kombinacji z wysokimi rentownościami obligacji USD jest traktowany jako atrakcyjna, bezpieczna przystań).

Notowania EURUSD oscylują blisko strefy ostatnich minimów (1,1459-63) ze względu na utrzymujące się obawy wokół Włoch. Minister finansów Giovanni Tria będzie dzisiaj bronił projektu budżetu podczas debaty w parlamencie, ale rynki będą uważnie przyglądać się na ile jest on elastyczny i bierze pod uwagę pewne modyfikacje prognoz. Usztywnianie stanowiska będzie sygnałem, że budżet jaki trafi w przyszłym tygodniu do Komisji Europejskiej, będzie powodował dalsze przepychanki i wpływał na sentyment wokół włoskich aktywów. Niemniej analiza techniczna wciąż dopuszcza możliwość powrotu ponad poziom 1,15, co oddaliłoby ryzyko zejścia na nowe minima i dryfu w stronę dołka z połowy sierpnia przy 1,13.

Ciekawy układ jest na GBPUSD. Wczoraj po południu udało się wyciągnąć notowania ponad poziom 1,3050, który tym samym staje się coraz ważniejszym wsparciem. Słowa jednego z eurosceptyków z Partii Konserwatywnej nie są zaskoczeniem – od szacunków do faktycznego głosowania, które może mieć miejsce za ponad 2 miesiące, droga daleka i wiele może się do tego czasu wydarzyć. Tym samym czekamy na nowe wieści z frontu negocjacji na linii Londyn-Bruksela.

Dzisiaj najsłabsze waluty, to te z naszego regionu (PLN, HUF, CZK), co pokazuje tylko napięcia wokół rynków wschodzących. Nie pomogły nieco lepsze dane nt. inflacji CPI z Węgier, oraz słowa wiceprezesa Banku Czech, który nieco zbagatelizował słabsze dane nt. inflacji CPI, dodając, że widzi szanse na kolejną podwyżkę stóp już 1 listopada. Niemniej USDCZK może być ciekawym wyborem, jeżeli globalna awersja do ryzyka zacznie maleć. Zwróćmy uwagę, że na dziennym układzie jesteśmy przy kluczowych oporach z ostatnich miesięcy.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.