Techniczne bariery skuteczne na wykresach cen ropy naftowej

Techniczne bariery skuteczne na wykresach cen ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2018-09-14 (09:55)

ROPA NAFTOWA: Pierwsza połowa bieżącego tygodnia upłynęła na dynamicznych wzrostach notowań ropy naftowej. W rezultacie, podczas środowej sesji notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI dotarły do okolic 70 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent sięgnęła poziomu 80 USD za baryłkę. Dla obu gatunków ropy naftowej, był to więc poziom ważnych psychologicznych barier.

Cena ropy naftowej osiągnęła tym samym humorystycznie nazwaną „Tweet zone”, czyli poziom, który wcześniej skłonił Donalda Trumpa do wezwania – za pośrednictwem Twittera – kartelu OPEC do zadbania o niższe ceny ropy naftowej na świecie.

Faktycznie, wspomniane bariery okazały się skuteczne, a notowania ropy naftowej wczoraj zaliczyły spadkową sesję. Mimo że obawy dotyczące zmniejszonej produkcji ropy naftowej w niektórych państwach – m.in. Iranie i Wenezueli – wciąż pozytywnie przekładają się na ceny surowca, to jednak zwyżki nie mogą trwać w nieskończoność, a nowym problemem są spekulacje dotyczące możliwego spadku popytu na ropę naftową na świecie. To właśnie ten czynnik w dużej mierze hamuje stronę popytową na rynku ropy naftowej. Aby ceny surowca rosły dalej, potrzebne byłyby dodatkowe impulsy, oprócz tych, które znamy obecnie.

Tymczasem politycy z kluczowych krajów produkujących ropę naftową próbują zapobiec znaczącym zwyżkom jej notowań, które niewątpliwie uderzyłyby w konsumentów i doprowadziły do mniejszego popytu na paliwa. Wczoraj amerykański sekretarz energii, Rick Perry, po spotkaniu z rosyjskim ministrem energii, Aleksandrem Nowakiem, powiedział, że docenia on wysiłki Arabii Saudyjskiej, pozostałych państw kartelu OPEC oraz Rosji, które stabilizują globalne ceny ropy naftowej. Zadeklarował on także, że USA również dążą do tego, by konsumenci na świecie mieli dostęp do niezbyt drogiej energii. Warto wspomnieć jednak, że słowa Perry’ego to w dużej mierze dyplomatyczne frazesy. O ile USA faktycznie produkują coraz więcej ropy naftowej, to niedawno wprowadzone sankcje na Iran i liczne praktyki protekcjonistyczne stosowane przez ten kraj niekoniecznie mają na uwadze dobro przeciętnego konsumenta.

ZŁOTO

Nieśmiałe odreagowanie wzrostowe cen złota.

Ostatnie tygodnie na rynku złota upływają pod znakiem konsolidacji notowań tego kruszcu i poruszania się w pobliżu bariery 1200 USD za uncję. Po raczej słabym pierwszym tygodniu września, bieżący tydzień jest nieco lepszy dla strony popytowej.

W tym tygodniu dolar amerykański traci na wartości, odreagowując wcześniejsze zwyżki. Słabszy dolar jest wsparciem dla cen złota, którego ceny wyrażane są w USD. Wczoraj do zniżki wartości dolara przyczyniły się w dużej mierze słabsze od oczekiwań dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych, które poddały w wątpliwość plany Fed w zakresie śmiałego tempa podwyższania stóp procentowych w USA.

Niemniej, w porównaniu z przeceną na USD, odbicie cen złota w górę nie jest zbyt wyraziste. Ważnym poziomem technicznego oporu wciąż pozostaje rejon 1215-1216 USD za uncję, który wczoraj zatrzymał stronę popytową. Dzisiaj cena złota znów rośnie w obliczu słabości USD, jednak wspomniana bariera nie została pokonana. To pokazuje, że na rynku złota strona popytowa jest relatywnie słaba, a cena kruszcu może bardziej reagować na negatywne informacje niż na te pozytywne.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

08:50 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.