Słabsze PMI z Chin budzą dodatkowy niepokój

Słabsze PMI z Chin budzą dodatkowy niepokój
Poranny Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-09-05 (13:34)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowany wczoraj po południu indeks ISM dla przemysłu wypadł w sierpniu nadzwyczaj dobrze rosnąc do 61,3 pkt. wobec szacunków na poziomie 57,6 pkt. Mocno wzrósł subindeks nowych zamówień, a wskaźnik cen płaconych znalazł się na poziomie 72,1 pkt.

CHINY: Indeks PMI dla usług liczony przez Caixin spadł do najniższego poziomu od 10 miesięcy tj. 51,5 pkt. (szacowano 52,6 pkt.).

AUSTRALIA: Dynamika PKB w II kwartale wyniosła 0,9 proc. k/k i 3,4 proc. r/r (to najlepsze dane od 4 lat), gdyż spodziewano się 0,7 proc. k/k i 2,9 proc. r/r.

EUROSTREFA: Indeks PMI dla usług w strefie euro wyniósł w sierpniu 54,4 pkt. (dane ostateczne okazały się zbieżne z pierwszymi szacunkami). W lipcu wartość wskaźnika kształtowała się przy 54,2 pkt.

WIELKA BRYTANIA: Indeks PMI dla usług zaskoczył pozytywnie – w sierpniu odbił do 54,4 pkt. z 53,5 pkt. przy szacunkach na poziomie 53,9 pkt.

Opinia: Dolar pozostaje na fali wzrostowej, wspierany niezłymi danymi ISM, a także rosnącym napięciem związanym z relacjami USA-Chiny. Rynek spekuluje, co stanie się po 6 września, kiedy to kończą się „społeczne konsultacje” związane z wprowadzeniem wyższych stawek celnych na chińskie produkty warte 200 mld USD. Z sygnałów płynących z Białego Domu w ostatnich dniach wynika, że Trump chciałby je „szybko” wdrożyć w życie, ale równie dobrze może być to użyte, jako mocna karta przetargowa w negocjacjach z Pekinem. Wydaje się, że podobny mechanizm Waszyngton próbuje zastosować w relacjach z Ottawą, po tym jak w weekend Trump dał do zrozumienia, że nie potrzebuje Kanady w NAFTA. Dla kanadyjskich władz bilateralne porozumienie z USA może okazać się gorszym rozwiązaniem, niż szukanie nowego formatu porozumienia w ramach trójkąta z Meksykiem. Co się wydarzy, czas pokaże.
Na wykresie USDCNH widać presję na osłabienie się juana, ale jest ona ograniczona. Mimo słabszego PM dla usług, oraz rosnących obaw, co do danych nt. bilansu handlowego, jakie napłyną w sobotę, nie doszło do złamania okolic oporu bazujących na szczytach z zeszłego tygodnia, tj. 6,8930.

W grupie G-10 dolar jest dzisiaj najmocniejszy względem funta, chociaż zmiany nie są duże (+0,3 proc.). Pretekstem nie są chociażby dane – PMI dla usług wypadł nieźle, ale utrzymujące się napięcie związane z Brexitem. Pojawiły się plotki (The Times), że jutro premier May może wygłosić specjalne oświadczenie w parlamencie. Rynki wciąż nie są pewne tego, czy właściwie wyceniają prawdopodobieństwo tzw. no deal Brexit, które wynosi obecnie 25 proc. Wczorajsze wystąpienie szefa Banku Anglii sugerujące, że Carney mógłby „warunkowo” wydłużyć swoją kadencję poza rok 2019, zostało już zapomniane.

Na wykresie GBPUSD mamy ciekawy układ pod potencjalne odbicie, ponieważ bliskość wsparcia przy 1,28 zaczyna bardziej aktywizować krótkoterminowy popyt. Układ dziennych wskaźników (MACD, RSI) sugeruje jednak, że może być to nietrwała korekta (max możliwości to 1,2935?), a mocniejsze poziomy są ulokowane niżej przy dołkach z połowy sierpnia.

Kolejna waluta, której warto dzisiaj poświęcić uwagę to dolar australijski. Dane nt. PKB za II kwartał wypadły naprawdę nieźle, ale popyt nie zdołał „pociągnąć tematu”, gdyż o tym, że gospodarka w I półroczu mogła zachowywać się lepiej, wspomniał już RBA w komunikacie wczoraj rano. Poza tym AUD szkodzi wyczekiwanie na dalszy rozwój wypadków w Chinach. Niemniej na układzie AUDUSD większego dramatu nie ma, a ujęcie tygodniowe pokazuje, że jesteśmy blisko wsparcia przy 0,7140-60 (dołki z maja i grudnia 2016 r.). Jeżeli relacje USA-Chiny nie ulegną dalszemu pogorszeniu, a w Australii nie wzrośnie ryzyko przedterminowych wyborów, to AUD może mieć pole do odbicia.

Na zakończenie jeszcze dwa wykresy. Pierwszy to koszyk dolara BOSSA USD – po kształcie świecy z ubiegłego tygodnia i wybronieniu dolnego ograniczenia kanału istniało duże prawdopodobieństwo, że pierwsze dni nowego tygodnia pokażą siłę dolara. Teraz jednak jesteśmy już bliżej lokalnych oporów, które mogą ograniczać dalsze wzrosty (81,15-81,40 pkt.). Układ tygodniowych wskaźników podtrzymuje sygnały, że tempo zwyżek dolara może ulec wyhamowaniu w kolejnych okresach. W tym kontekście ważny może być przyszły tydzień, który może też pokazać w którą stronę pójdą wątki chiński i kanadyjski.

A w temacie Kanady poza tematem negocjacji w sprawie nowej NAFTA, które powinny zostać domknięte do końca września, jeżeli Trumpowi będzie zależało na zakończeniu ścieżki legislacyjnej porozumienia USA-Kanada-Meksyk przed początkiem grudnia, kiedy obecny prezydent-elekt w Meksyku przejmie władzę, mamy dzisiejsze posiedzenie Banku Kanady. Szans na podwyżkę stóp nie ma i tego rynek jest świadom, ale kluczowe będzie to, co znajdzie się w komunikacie, oraz podczas konferencji Poloza. Rynek nadal widzi szanse na ruch w październiku i ich wyraźne umniejszenie, mogłoby zaszkodzić notowaniom CAD’a. Na wykresie USDCAD jesteśmy ponad szczytami z połowy sierpnia (okolice 1,3170), które teraz zaczynają pełnić funkcję wsparcia. Z jednej strony może być to platforma do dalszych zwyżek, ale wyraźne zejście poniżej 1,3170 mogłoby prowokować ruch w stronę wsparcia przy 1,3065 (dołek z lipca b.r.).

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

11:07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.