Szczyt UE nie przysłoni tematu wojen handlowych

Szczyt UE nie przysłoni tematu wojen handlowych
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-06-29 (11:46)

Szczyt UE nie przysłoni tematu wojen handlowych, to tam należy szukać szans na przełom
Kluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: Departament Stanu zapowiedział, że jeszcze dzisiaj opublikowany zostanie raport dotyczący relacji z Chinami. Tymczasem chińska prasa podała, że rząd planuje potencjalne ograniczenia dotyczące inwestycji zagranicznych firm, które mogłyby wejść w życie 28 lipca.


UNIA EUROPEJSKA / NIEMCY: W piątek o poranku unijni liderzy obecni na szczycie UE ogłosili, że udało się zawrzeć kompromis zmieniający kształt wspólnej polityki imigracyjnej – pojęcie wspólnego azylu, ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy krajami członkowskimi, dobrowolna relokacja uchodźców, centra poza UE i wzmocnienie zewnętrznych granic, oraz wsparcie finansowe dla krajów Afryki Północnej i Turcji. Niemniej w niemieckiej prasie nadal utrzymują się obawy, czy to pomoże Angeli Merkel zażegnać konflikt z Horstem Seehoferem z CSU. Do spotkania obu polityków ma dojść jutro, a w niedzielę obie partie będą oddzielnie naradzać się w kwestii zmian w polityce imigracyjnej.

EUROSTREFA / NIEMCY: Sprzedaż detaliczna w Niemczech nieoczekiwanie spadła w maju aż o 2,1 proc. m/m i 1,6 proc. r/r (oczekiwano -0,5 proc. m/m i +1,8 proc. r/r). Z kolei inflacja HICP dla całej strefy euro podbiła w czerwcu do 2,0 proc. r/r z 1,9 proc. r/r w maju, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Inflacja bazowa HICP spadła do 1,0 proc. r/r z 1,1 proc. r/r (ale tak się tego spodziewano).

NOWA ZELANDIA: Indeks zaufania konsumentów ANZ spadł w czerwcu do najniższego poziomu od blisko 2 lat (120,0 pkt.).

JAPONIA: W piątek poznaliśmy kilka ważnych odczytów: stopa bezrobocia spadła do 2,2 proc. w maju (jest najniższa od 25 lat), produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 4,2 proc. r/r (szacowano 3,4 proc. r/r), przyspieszyła też inflacja CPI dla Tokio (0,6 proc. m/m i 0,7 proc. m/m bez żywności dla danych z czerwca), a dane dotyczące indeksu zaufania konsumentów były zbieżne z szacunkami rynku (w czerwcu 43,7 pkt.).

Opinia: Wprawdzie media skoncentrowały się w piątek rano na pozytywnych informacjach ze szczytu UE – po kilkunastogodzinnym maratonie o godzinie piątej nad ranem pojawił się komunikat, że udało się osiągnąć kompromis ws. nowego kształtu polityki imigracyjnej – to jednak nie jest to główny wątek dla rynków. O ile Angela Merkel stwierdziła, że nadal różnice pomiędzy krajami pozostają znaczące, to jednak nikt wyraźnie nie oprotestował porozumienia, a włoski premier dał do zrozumienia, że jest zadowolony z ustaleń. Oczywiście kluczowe będzie to, jak będzie wyglądać wdrażanie porozumień w życie, ale to nie jest już przedmiotem zainteresowania rynków finansowych. Kluczowe jest to, że udało się zażegnać kryzys polityczny, którego podłożem są problemy z imigrantami – a w krótkim terminie być może Angela Merkel ostanie się na fotelu kanclerza, gdyż łatwiej będzie jej rozmawiać z Horstem Seehoferem z CSU. Zresztą szef MSW jeszcze wczoraj rano stwierdził, że jego celem nie jest „rozwalenie rządu”, a on sam pozostaje optymistą w temacie wypracowania imigracyjnego konsensusu z Merkel.

Prawdziwym problemem dla rynków finansowych jest rosnące ryzyko, że globalne wojny handlowe (a być może i walutowe, jeżeli spojrzymy na to, co Chiny robią ostatnio z juanem) doprowadzą do spowolnienia światowej gospodarki i staną się zapalnikiem do wyraźniejszej przeceny na rynkach akcji. Tym samym najbliższe dni mogą okazać się kluczowe – czy globalni decydenci potrafią zasiąść do stołu rozmów i uniknąć eskalacji wzajemnych relacji handlowych? 4 i 6 lipca to mogą być ważne daty dla Trumpa. Pierwsza to Dzień Niepodległości, druga to termin wejścia w życie nowych wzajemnych ceł z Chinami na 50 mld USD. Szef Białego Domu ma szanse „ładnie rozegrać” ten temat. To czy Biały Dom wyraża jakąkolwiek wolę do pewnych „ustępstw”, bo na tym polegają kompromisy, zobaczymy jeszcze dzisiaj po południu, kiedy to Departament Skarbu ma opublikować raport nt. działań wobec Chin. Rezygnacja z nałożenia nowych obostrzeń w inwestycjach może być pierwszym światełkiem w tunelu…

Wykres USD/CNH (dolara amerykańskiego do juana offshore) pozostaje jednym z kluczowych mających wpływ na globalny sentyment. Tymczasem dzisiaj po serii białych świec mamy szanse na czarną spadającą gwiazdę, co może sygnalizować pewien przełom, chociaż impet wzrostowy może tak szybko nie wygasnąć.

Ciekawie prezentuje się tygodniowy wykres koszyka dolara BOSSA USD, który podkreśla znaczenie oporu przy 80,50 pkt. Przyszły tydzień przyniesie szereg ważnych publikacji makro (indeksy ISM, zapiski z ostatniego posiedzenia FED i dane Departamentu Pracy), ale czy zdołają one podtrzymać oczekiwania na łącznie 4 podwyżki stóp przez FED w tym roku? Zwłaszcza, że coraz częściej mówi się o ryzyku spowolnienia globalnej gospodarki przez handlowe przepychanki największych mocarstw.

Na dziennym wykresie EURUSD pozytywnym faktem jest rosnące znaczenie wsparcia w rejonie +/- 1,1550. Dla scenariusza zwyżki konieczne będzie jednak złamanie szczytu z ostatnich dni przy 1,1720. Inaczej utkwimy w trendzie bocznym.

Teoretycznie poniższy wykres relacji indeksów niespodzianek ekonomicznych dla USA i strefy euro daje większe szanse realizacji scenariusza wzrostu EURUSD, niż spadków poniżej ostatnich minimów tj. zejścia poniżej 1,1550.

Wykres niespodzianek ekonomicznych dla USA (kolor niebieski i lewa skala), oraz strefy euro (kolor pomarańczowy i prawa skala), wraz z nałożonym spreadem pomiędzy w/w danymi dla strefy euro i USA poniżej (kolor zielony), oraz notowaniami EURUSD (kolor fioletowy). Źródło: Thomson Reuters Eikon

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.