Dolar zyskał po słowach Mnuchina

Dolar zyskał po słowach Mnuchina
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-05-21 (15:17)

Kluczowe informacje z rynków: USA / CHINY: Będzie „rozejm” w temacie wojen handlowych – zakomunikował w niedzielę Sekretarz Skarbu Steve Mnuchin po tym jak osiągnięto porozumienie dotyczące ram działań zmierzających do ograniczenia nierównowag w handlu pomiędzy USA, a Chinami.

Chiny zobowiązały się do wzrostu wolumenu importu dóbr z USA – głównie surowców rolnych, oraz energii – chociaż żadne wartości kwotowe nie padły. Jednocześnie Robert Lighthizer z Białego Domu zwrócił uwagę, że nie rozwiązane pozostały spory dotyczące obszaru technologii, oraz telekomunikacji.

JAPONIA: Bilans handlowy w kwietniu wykazał większą nadwyżkę od oczekiwanej (626 mld JPY w kwietniu), chociaż w rozbiciu na szczegóły to dynamiki eksportu i importu były niższe od szacowanych (7,8 proc. r/r i 5,9 proc. r/r).

NOWA ZELANDIA: Sprzedaż detaliczna po odliczeniu inflacji wypadła bardzo słabo – w I kwartale jej wzrost wyniósł zaledwie 0,1 proc. k/k i 3,0 proc. r/r (w ujęciu kwartalnym jest to najniższa dynamika od blisko 3 lat).

Opinia: Informacje o tym, że w temacie negocjacji handlowych na linii USA-Chiny zaczyna się wyraźnie ocieplać, pojawiały się w zeszłym tygodniu, a zwłaszcza z czwartku na piątek po optymistycznych słowach chińskich oficjeli. Rozmowy trwały jeszcze przez weekend, a wczoraj Sekretarz Skarbu USA przyznał, że USA zawieszają prace nad wdrożeniem kolejnych sankcji wobec Chin, gdyż obie strony skupią się teraz na dopracowywaniu szczegółów ramowego porozumienia, które rzekomo zostało osiągnięte. Szczegółów dotyczących kwot nie ma, są jednak spekulacje, że Chiny zobowiązują się do zakupów większej ilości towarów, głównie rolnych, oraz energii z USA, tak aby zredukować nadmierny deficyt USA w handlu z Państwem Środka. W plotkach nie ma jednak nic na temat najbardziej drażliwej kwestii, czyli całego tematu oskarżeń Chin o wspieranie sektora technologicznego poprzez nieuczciwe praktyki. Nie wykluczone, zatem, że to co widzimy to sprytne działania PR amerykańskiej administracji, która chce się pochwalić „sukcesami” w temacie Chin, aby poprawić notowania na własnym politycznym podwórku. Rozmowy ws. szczegółów potencjalnego porozumienia będą jednak długie, żmudne i być może nacechowane nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Reasumując – rynki kupiły w poniedziałek rano retorykę Mnuchina, ale nie jest pewne, czy ten wątek pozwoli utrzymać dolarowi zdobyty teren w najbliższych dniach.

Dolar nie ma zbytnio wsparcia z obszaru rynku długu – rentowności treasuries zaczęły się korygować w końcu ubiegłego tygodnia. Amerykańska waluta pozostaje silna słabością innych. W przypadku euro nadal ciąży temat włoskiej sceny politycznej – spread pomiędzy włoskimi, a niemieckimi rentownościami 2-letnich obligacji sięgnął poziomów nie notowanych od roku. Dzisiaj liderzy Ruchu 5 Gwiazd i Ligi Północnej mają spotkać się z prezydentem Matarellą, chociaż nadal nie udało im się wyłonić wspólnego kandydata na premiera. Spekuluje się, że może być to ktoś z zewnątrz, na co prezydent niekoniecznie mu się zgodzić. Nie jest tajemnicą poliszynela, że Matarella obawia się populistycznych działań nowego rządu zmierzających do osłabienia więzi Włoch z Unią Europejską. Jeżeli jednak dzisiaj nowy premier zostałby wyznaczony, to do zaprzysiężenia gabinetu mogłoby dojść jeszcze w tym tygodniu. Niemniej rynki finansowe ucieszyłyby się z zupełnie innego scenariusza…

Dzisiaj aktywność rynku może być mniejsza ze względu na obchodzone Zielone Świątki w Niemczech, Szwajcarii, Norwegii i na Węgrzech, oraz Dzień Zwycięstwa w Kanadzie.
Na tygodniowym układzie koszyka BOSSA USD widać, że nowy tydzień otworzył się z kolejną świecą wzrostową. Co ciekawe osiągnęliśmy jednocześnie 38,2 proc. zniesienia Fibo dla ruchu spadkowego od grudnia 2016 r. do lutego b.r. Niewykluczone, że może być to pretekst do pojawienia się korekty ostatnich zwyżek.

Z kolei na wykresie EURUSD widać, że złamana została linia trendu wzrostowego rysowana od początku ub.r. – obecnie przebiega w okolicach 1,1770 – a rynek znalazł wsparcie w dawnym obszarze 1,1680-1,1715. Uwagę zwraca pozytywna dywergencja z RSI 9. Obserwowane od rana odbicie z okolic 1,1715 może zaprowadzić nas w kluczowe okolice 1,1770. W przypadku ich naruszenia mocnym oporem może być rejon 1,1822 (minimum z 9 maja).

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.