Komunikat ECB i decyzja Trumpa o cłach

Komunikat ECB i decyzja Trumpa o cłach
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-03-08 (13:02)

Kluczowe informacje z rynków: USA/ TRUMP / WOJNY HANDLOWE: Prezydent Trump może jeszcze dzisiaj po południu podpisać dekret nt. taryf celnych na aluminium i stal, poinformowały wczoraj źródła w Białym Domu. Rozważane jest 30-dniowe wyłączenie spod nich importu z Meksyku i Kanady, co ma związek z prowadzonymi negocjacjami ws. traktatu NAFTA.

Tymczasem unijny komisarz Pierre Moscovici przyznał, że Komisja Europejska nie chce wojny handlowej z USA, ale jest gotowa odpowiedzieć na działania USA. Z kolei szef chińskiego MSZ skrytykował podejście USA zakładające, że Państwo Środka jest „głównym konkurentem” dla USA, przestrzegając Biały Dom przed planami wprowadzenia kolejnych restrykcji w relacjach gospodarczych z Chinami. Wang Yi dał do zrozumienia, że Chiny nie chcą wojen handlowy, ale odpowiedzą na posunięcia USA. Jednocześnie nie ustaje fala krytyki działań Białego Domu ze strony przedstawicieli Partii Republikańskiej. Na tym tle tłumaczenia szefa Departamentu Skarbu, że intencją Białego Domu nie jest pogorszenie relacji gospodarczych i utrata miejsc pracy w branżach dotkniętych ewentualną wojną handlową, nie wyglądają przekonywująco. „Pozytywną informacją” jest natomiast to, że kontrowersyjny doradca Białego Domu Peter Navarro dał do zrozumienia, że nie jest zainteresowany objęciem schedy po odchodzącym Gary’m Cohn’ie.

USA/ DANE: Według opublikowanych wczoraj po południu danych, deficyt w handlu zagranicznym wzrósł w lutym do najwyższego poziomu od października 2008r. (-56,6 mld USD wobec szacowanych -55 mld USD). Dane te są „wodą na młyn” dla Trumpa. W relacji z Chinami deficyt wyniósł -36 mld USD.

KANADA: Bank centralny utrzymał wczoraj bez zmian poziom stóp procentowych (1,50 proc.), co było zgodne z oczekiwaniami. W komentarzu poświęcono jednak dużo uwagi ryzykom związanym z relacjami handlowymi, chociaż dano też do zrozumienia, że wiele będzie zależeć od bieżących danych z gospodarki. Kolejne posiedzenie BOC wypada 18 kwietnia.

AUSTRALIA: Bilans handlowy za styczeń wypadł znacznie lepiej od oczekiwań – nadwyżka wyniosła 1,05 mld AUD wobec szacowanych 0,3 mld AUD.

CHINY: Dobre dane nt. handlu zagranicznego za luty, chociaż odczyt mógł zostać zaburzony przez obchody chińskiego Nowego Roku. Nadwyżka wzrosła do 33,7 mld USD, w tym eksport rósł aż o 44,5 proc. r/r, ale już import zaledwie o 6,3 proc. r/r. Tymczasem szacunki zakładały odpowiednio -5,3 mld USD, oraz 13,9 proc. r/r i 9,7 proc. r/r.

JAPONIA: Ostateczne dane nt. PKB w IV kwartale wypadły lepiej od szacunków, wzrost wyniósł 1,6 proc. w ujęciu zanualizowanym. Wyższe od prognoz było też saldo na rachunku C/A za styczeń (nadwyżka 607,4 mld JPY).

Opinia: Dolar w czwartek rano odbija, pomimo faktu, że najprawdopodobniej po południu Donald Trump podpisze dekret podwyższający taryfy na import aluminium i stali. Spekuluje się jednak o możliwych wyjątkach od reguły – otwarcie mówi się o Kanadzie i Meksyku, gdyż Biały Dom liczy na wywarcie większej presji w temacie trwających renegocjacji NAFTA, ale i też mogą być to kraje z którymi USA mają nadwyżkę w handlu, jak np. Australia. Tyle, że całościowa wymowa posunięć Trumpa i tak będzie negatywna. Trudno liczyć na to, że negocjacje w ramach NAFTA rzeczywiście przyspieszą, skoro do tej pory zrealizowano zaledwie 1/6 proponowanych zmian, a w najbliższych miesiącach czekają nas polityczne wybory (w lipcu Meksykanie będą decydować o tym, kto zostanie prezydentem, a na jesieni mamy wybory w dwóch istotnych kanadyjskich prowincjach, a także głosowania do amerykańskiego Kongresu). W efekcie pozytywny wpływ tej informacji na notowania CAD’a, czy MXN’a może być ograniczony. Wczoraj Bank Kanady wskazał, że niepewność z tytułu wojen handlowych jest obecnie jednym z kluczowych czynników ryzyka. Na wykresie USD/CAD widać, że chwilowo rynek nie jest w stanie złamać psychologicznej bariery 1,30, ale szanse na zaistnienie spadkowej formacji 2B są raczej ograniczone. Z kolei USD/MXN oparł się o linię trendu wzrostowego, po tym jak wcześniej nie udało się wybić ponad barierę 1,19.

W temacie wojen handlowych Trumpa największym ryzykiem jest teraz to, że Biały Dom może położyć największe akcenty na Chiny, z którymi USA mają ogromny deficyt, a administracja USA uważa je za główne zagrożenie gospodarcze dla USA. To może mieć swoje przełożenie na sentyment wokół AUD, ale i też większości rynków wschodzących. Warto zwrócić uwagę, że waluty Antypodów wypadają dzisiaj słabo. Na wykresie AUD/USD uwagę zwraca odbicie się od silnej strefy oporu.

Poza popołudniowymi informacjami z Białego Domu, dzisiaj kluczowym wydarzeniem w globalnym kalendarzu będzie też posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Jeżeli ECB zdecyduje się na zmiany w komunikacie (usunięcie sformułowań sugerujących utrzymywanie łagodnego nastawienia) to poznamy je już o godz. 13:45. O godz. 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa szefa ECB. Trudno ocenić, czy Bank zdecyduje się dzisiaj na oczekiwane przez rynki zmiany w przekazie, a nawet, jeżeli do tego dojdzie, to czy ruch ten nie jest już zdyskontowany. Warto pamiętać o tym, że Draghi nie będzie miał powodów do tego, aby brzmieć „jastrzębio” i będzie raczej tonował oczekiwania związane z terminem podwyżki stóp w 2019 r.

Na wykresie EUR/USD uwagę zwraca odbicie od linii trendu wzrostowego, która została już złamana w ostatniej dekadzie lutego. Czy, zatem teraz mieliśmy ruch powrotny? Niejasne wskazania daje jednak układ oscylatora RSI 9. Dzisiaj możemy być świadkami szeregu fałszywych sygnałów – nadmierna zmienność. Najbliższe wsparcie i opór to 1,2363 i 1,2422.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.