Zapowiedzi wieloletniej współpracy producentów ropy naftowej

Zapowiedzi wieloletniej współpracy producentów ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2018-02-26 (10:26)

Notowania ropy naftowej dynamicznie rosły pod koniec minionego tygodnia. W rezultacie, cena amerykańskiej ropy WTI przekroczyła poziom 63 USD za baryłkę, a dzisiaj rano porusza się w okolicach 63,50 USD za baryłkę.

Stronę popytową na rynku ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wsparły informacje o nieoczekiwanym spadku zapasów ropy naftowej w USA. Niemniej, Departament Energii podał również, że produkcja ropy w tym kraju wzrosła do rekordowych poziomów, co kładzie się cieniem na długoterminowych perspektywach tego rynku.

W międzyczasie, inwestorzy na rynku ropy naftowej wypatrują sygnałów ze strony OPEC, dotyczących przyszłości porozumienia naftowego. Obecnie dokument ten obowiązuje do końca 2018 roku, ale wielu przedstawicieli państw kartelu zaznaczało, że wygaszanie porozumienia będzie łagodne i stopniowe, zaś współpraca państw OPEC oraz sygnatariuszy porozumienia spoza kartelu (m.in. Rosji) będzie kontynuowana także w przyszłych latach.

W takim kontekście wypowiedział się w sobotę minister ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej, Khalid al-Falih. Zapowiedział on zamiar kontynuacji współpracy producentów ropy także w roku 2019 i latach późniejszych, nawet mimo zniesienia obowiązujących obecnie limitów wydobycia. Falih zaznaczył jednocześnie, że obecnie dopasowanie do owych limitów jest nienaganne, a sama Arabia Saudyjska w I kwartale br. średnio wyprodukuje wyraźnie mniej ropy niż zakłada limit, zaś jej eksport nie przekroczy w tym okresie 7 mln baryłek dziennie.

Zarówno dla Arabii Saudyjskiej, jak i dla pozostałych krajów, które sygnowały porozumienie, jego nagłe zakończenie i związane z tym całkowite zniesienie limitów produkcji byłoby nie na rękę, gdyż mogłoby ono wywołać znaczącą przecenę ropy naftowej. Jednocześnie, utrzymanie limitów na obecnych lub bardziej restrykcyjnych poziomach raczej nie wchodzi w grę, gdyż już teraz niektórzy sygnatariusze czują się sfrustrowani koniecznością cięć produkcji – zwłaszcza w obliczu zwiększania wydobycia przez konkurujące z nimi Stany Zjednoczone. Konieczne może więc okazać się wypracowanie strategii złotego środka, która będzie zakładała dalsze dążenia producentów ropy naftowej do utrzymania zbilansowanego rynku – ale w zakresie, który nie będzie szkodził krajom uczestniczącym w porozumieniu.

SOJA

Prognozy rekordowej produkcji soi w Brazylii.

W minionym tygodniu notowania soi wystrzeliły w górę. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zbliżyła się do poziomu 10,50 USD za buszel, a dzisiaj rano nawet go nieznacznie przekroczyła. Tym samym, cena soi w USA znalazła się na najwyższym poziomie od lutego 2017 roku.

Stronie popytowej na rynku soi sprzyja niekorzystna pogoda w Argentynie, która doprowadziła do obniżenia prognoz produkcji tego surowca w tym południowoamerykańskim kraju. Niemniej, lukę może zapełnić Brazylia, gdzie zbiory soi najprawdopodobniej będą rekordowe. W piątek spółka Agroconsult podała wyliczenia zakładające produkcję soi w Brazylii na poziomie 117,5 mln ton w sezonie 2017/2018, co oznacza wzrost w porównaniu do ubiegłego sezonu (114,6 mln ton), a także w porównaniu do poprzedniej prognozy (114,1 mln ton) i, tym samym, historyczny rekord.

Brazylia jest drugim największym producentem soi (po USA) i największym eksporterem tego surowca na świecie. Z kolei Argentyna to trzeci największy globalny producent soi oraz największy eksporter mączki sojowej i oleju sojowego. Oba te kraje mają więc znaczenie dla kształtowania się cen soi. Kolejne 2-3 tygodnie mogą być kluczowe, zwłaszcza pod kątem pogody w Argentynie – jeśli się ona szybko nie poprawi, to najprawdopodobniej doprowadzi do kolejnej korekty prognoz produkcji soi w dół.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.