Tydzień rozpoczął się dobrze dla USD

Tydzień rozpoczął się dobrze dla USD
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-08-14 (09:58)

Wczoraj zarówno euro jak i funt brytyjski ustanowiły nowe miesięczne minimum w stosunku do dolara amerykańskiego. Ten tydzień rozpoczął się dobrze dla waluty amerykańskiej, a wyższe od oczekiwań dane na temat sprzedaży detalicznej rozpoczęły serię istotnych danych makroekonomicznych publikowanych w tym tygodniu.

Uwaga rynku skupiona jest na działaniach banków centralnych mających na celu utrzymanie płynności systemu finansowego, a ostatnie interwencje ECB ostudziły nieco oczekiwania na wrześniową podwyżkę stóp procentowych w strefie euro. Pomimo tego, że sytuacja na rynkach akcji nieco uspokoiła się, to w poniedziałek nadal dominowały pesymistyczne nastroje wśród inwestorów. Sprawa kryzysu na rynku kredytów hipotecznych ciąży a obawy o jej negatywny wpływ na całą gospodarkę rosną.

Rynek oczekuje na dzisiejsze dane odnośnie bilansu handlowego oraz inflacji PPI z USA, spodziewając się wzrostu inflacji i deficytu. Sądzimy, że dolar w dniu dzisiejszym pozostanie mocniejszy na co wskazuje obecna sytuacja techniczna.

EURPLN

Eurozłoty pozostawał dość stabilny w dniu wczorajszym, pozostając w wąskim 2-groszowym zakresie ruchu. Najbardziej złoty tracił na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Nie widzimy istotnej reakcji kursu na to, co się dzieje ostatnio w polityce. To co będzie teraz istotnym czynnikiem mogącym wpłynąć na dalsze osłabienie naszej waluty będzie dalszy spadek na światowych rynkach akcji a także utrzymujący się wzrost awersji do ryzyka. Wczoraj EURPLN przetestował górną linię poprowadzona po ostatnich maksimach, ograniczającą wzrosty na EURPLN. Ten tydzień dla dolara rozpoczął się bardzo dobrze i istnieje możliwość dalszego umocnienia waluty amerykańskiej. Sądzimy, że złoty w dniu dziejszym może osłabić się w okolice 3,7950/60, gdzie znów moga pojawic się kupujacy złotego. Istotny opór wyznacza 100-okresowa srednia na wykresie dziennymna poziomie 3,7930.

EURUSD

Euro ustanowiło nowe miesięczne minimum w stosunku do dolara. Zostało przełamane istotne wsparcie wynikajace z 41,4% zniesienia otatniego impulsu wzrostowego. Sytuacja techniczna wskazuje na kontynuację ruchy spadkowego na EURUSD w okolice 1,3550, gdzie kurs powinien znależć wsparcie w postacji geometrii Fib oraz średniej ruchomej 100-okresowej na wykresie dziennym. Dziś publikowane są istotne dane na temat PKB w II kwartale a także produkcji przemysłowej w czerwcu. Eurodolar pozostanie równiez pod pływem danych na temat inflacji PPI z USA a także bilansu handlowego. Oczekuje się słabszych danych, w związku z czym euro pozostaje dość słabe. Dobrym technicznie poziomem do sprzedaży będzie rejon 1,3630/40 z targetem na 1,3550/60.

GBPUSD

Wczorajszy odczyt inflacji PPI w ujęciu rok do roku był zgodny z oczekiwaniami analityków. Dziś z kolei napłyną kolejne dane dotyczące inflacji CPI. W swoim raporcie na temat inflacji Bank Anglii poinformował, że potrzebna jest jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych, by inflacja powróciła do celu na poziomie 2% (obecnie 2.4%). Jutro z kolei poznamy notatki z posiedzenia BoE. Sytuacja techniczna wskazje na mozliwość dalszego osłabienia sie funta. Obecnie znajdujemy się na wsparciu wynikajacym z linii poprowadzonej po ostatnich minimach, na wykresie w skali dziennej silne wsprcia znajdują się jendak dopiero w okolicy 2,0000. Sądzimy, że słabszy sentyment do funta utrzyma się również w dniu dzisiejszym, a dane na temat inflacji CPI wpływną na kurs pod warunkiem, że bedą istotnie różniły się od oczekiwań. preferowalibyśmy krótkie pozycje w dniu dzisiejszym zajmowane na odbiciach funta w rejon 2,0120/30. Najblizsze wsparcie widzielibysmy na poziomie 2,0065.

USDJPY

Wczorajsze dane makro odnośnie wzrostu gospodarczego po raz kolejny rozczarowują. Pomimo tego, że sytuacja na rynku pracy uległa nieco poprawie (stopa bezrobocia jest na rekordowo niskim poziomie 3.7%), to inne czynniki nie dają zbyt pozytywnych perspektyw jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych przez BoJ we wrześniu. USDJPY rozpoczął tydzień dość spokojnie. Prze cały wczorajszy dzień kurs pozostawał dość stabilny w zakresie, którego górne ograniczenie wyznaczał poziom 118,75.

Obecna konsolidacja służy wyhamowaniu ostatnich spadków na USDJPY i jest związana z nieco mnniejsza nerwowościa na rynkach akcji. Jak na razie preferowalibysmy handel w zakresie. Od dołu istotne wsparcie wyznacza poziom 116,80, najblizsze to rejon 117,20. Przy sprzyjających danych dla waluty amerykańskiej możemy zobaczyć USDJPY na wyższych poziomach cenowych.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.