Niezaskakująca Rada

Niezaskakująca Rada
Komentarz Domu Kredytowego Notus
Data dodania: 2011-04-05 (14:28)

Rada Polityki Pieniężnej na swoim dwudniowym posiedzeniu zdecydowała się po raz drugi w tym roku podnieść poziom stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Główna stopa – referencyjna – będzie zatem od jutra wynosić 4,00%.

Ostatnie dostępne dane NBP - za luty - pokazują, że rozpoczęty w styczniu cykl zacieśniania polityki monetarnej znajduje już swoje odbicie w podwyższonym oprocentowaniu depozytów i kredytów, w tym w szczególności tych konsumpcyjnych.

Rada nie zaskoczyła, ale złoty nieco się wzmocnił

Przedstawiona dziś o godz. 13:55 informacja o decyzji RPP nie zaskoczyła rynku. Takiego ruchu z jej strony oczekiwało 80% (23 z 29) ekonomistów ankietowych przez agencję Reuters, 94% (17 na 18) tych badanych przez PAP oraz 100% (12 z 12) tych zapytanych przez agencję ISB. 25 pkt skala zacieśnienia polityki monetarnej była także w 100% wyceniana w instrumentach finansowych.
Zgodna z szerokimi oczekiwaniami kwietniowa decyzja Rady wywołała jednak lekką reakcję wzrostową złotego, co należy tłumaczyć bardzo niewielką - ale jednak się utrzymującą - niepewnością rynku co do tego, że być może do podwyżki nie dojdzie. O ile jeszcze o godz. 13:50 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły odpowiednio: 4,0185 i 2,8350, tak 20 minut później były one równe odpowiednio: 4,0110 i 2,8310.

Dlaczego doszło do podwyżki?

Dokładne przesłanki jakimi kierowała się RPP podnosząc dziś poziom stóp procentowych poznamy dopiero o godz. 16:00, kiedy to zostanie opublikowana informacja po jej posiedzeniu oraz odbędzie się poświęcona jej decyzji konferencja prasowa. Można jednak domniemywać, że złożyło się na to kilka czynników. Jednym z nich były zapewne ostatnie dane NBP o oczekiwaniach inflacyjnych osób prywatnych za luty, które to pokazały, że w drugim miesiącu tego roku średnia oczekiwana stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wzrosła do 4,6% z 3,2% w styczniu i była najwyższa od października 2008 r. Osoby prywatne zwiększyły wyraźnie swoje oczekiwania, co do przyszłego poziomu inflacji, w reakcji na znaczny wzrost cen paliw i żywności. A silny wzrost oczekiwań inflacyjnych rodzi ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy, oczywiście pod warunkiem, że w związku z rosnącymi cenami konsumpcyjnymi Polacy zażądają od pracodawców wyższych pensji, a ci te żądania spełnią. Kolejną kwestią mogła być siła złotego. Nasza waluta na początku tego roku straciła na wartości, a według założeń NBP to właśnie mocny złoty miał być ekwiwalentem dla podwyżek stóp. Tak więc jeśli Rada nie podwyższyłaby dziś stóp procentowych, to mogłaby doprowadzić do przeceny złotego, co z kolei pośrednio i negatywnie mogłoby zarzutować na wskaźniku inflacji. Skłonność RPP do kwietniowego zacieśnienia polityki monetarnej zwiększyły też zapewne jastrzębie sygnały płynące z Zachodu. Zdaniem wszystkich bez wyjątku analityków, Europejski Bank Centralny podwyższy poziom stóp procentowych w Eurolandzie o 25 pkt bazowych, już na najbliższym czwartkowym posiedzeniu. Z kolei z wypowiedzi części przedstawicieli Fed, w tym także szefa tej instytucji, wynika że i niezwykle gołębia retoryka banku centralnego Stanów Zjednoczonych, może także być już niedługo porzucona.

Oprocentowanie depozytów i kredytów

Najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że rozpoczęty w styczniu przez RPP cykl podwyżek stóp procentowych znalazł już swoje odzwierciedlenie w oprocentowaniu nowych depozytów i kredytów dla gospodarstw domowych i instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych. W największym stopniu był on widoczny w kredytach konsumpcyjnych, w mniejszym już w depozytach, a w najmniejszym w kredytach na nieruchomości mieszkaniowe.

O ile w grudniu średnie oprocentowanie nowych depozytów złotowych wynosiło 3,56%, tak w lutym wzrosło do poziomu 3,65%. Z kolei średnie oprocentowanie nowych konsumpcyjnych kredytów złotowych podskoczyło w tym samym czasie z 14,86% do 15,58%, a średnie oprocentowanie nowych kredytów złotowych na nieruchomości mieszkaniowe poszło w górę z 6,14% do 6,24%. W naszej opinii wzrostowy trend oprocentowania we wszystkich tych trzech segmentach powinien być w najbliższych miesiącach kontynuowany, ale jego tempo uzależnione będzie przede wszystkim od skali akcji kredytowej banków.

Źródło: Marek Nienałtowski, Dom Kredytowy Notus
Dom Kredytowy Notus
Komentarz dostarczyła firma:
Dom Kredytowy Notus
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.