THB - Bat tajlandzki - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs THB na żywo z rynku Forex:

Bat tajlandzki (THB)
THB - Tajlandia 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy THB na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-04-18.

ŚREDNI 0,1104 0.36%
Tajlandia - Flaga Bat tajlandzki jest oficjalną walutą Tajlandii. Jego międzynarodowy symbol to „THB”. Skrót pochodzi od nazwy „thai baht”. Popularnie stosowany jest również znak „฿”. Jeden bat tajlandzki składa się ze stu satangów. Tajlandia zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również wyjątkową architekturą, historią i kulturą. Określenie „kraina uśmiechów” sprawia, że każdego roku do Tajlandii w celach turystycznych przyjeżdżają setki tysięcy Europejczyków.


Wykres – Kurs średni THB

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Bat tajlandzki (THB) - Pełny opis waluty

Historia bata tajlandzkiego

Tajlandia historia - Bat tajlandzki THB Pierwsze baty tajlandzkie w obiegu pojawiły się w czasach średniowiecza. Nazwa tajlandzkiej waluty pochodzi od jednostki kruszcu. Bat tajlandzki stanowił podstawową jednostkę w systemie kruszcowym, który był wykorzystywany na tych obszarach aż do końca XIX wieku. Jeden bat równał się 15 gramom srebra, a także posiadał znacznie więcej podjednostek niż dzisiejsza waluta (6400 bia, 64 at i 16 sik). Monety występowały w formie srebrnych grudek (z ang. tzw. „bullet coins”). Wprowadzenie tradycyjnego, dziesiętnego systemu i standardowej formy gotówki, wiązało się z chęcią nadążenia za zmianami wprowadzanymi w tym zakresie w innych krajach. Wytwarzanie nowych wersji tajlandzkich monet stało się możliwe dzięki maszynom dostarczanym z Wielkiej Brytanii przez królową Wiktorię. W praktyce był to wyraz uzależnienia kraju od Francji i Wielkiej Brytanii. Pierwsze banknoty pojawiły się w czasach, gdy bat tajlandzki był powiązany z funtem szterlingiem. W celu ułatwienia prowadzenia handlu z międzynarodowymi kupcami znalazły się na nich zrozumiałe dla obcokrajowców określenia bata tajlandzkiego jako „tical”. W czasie kolejnych emisji na banknotach pojawiały się wizerunki panujących w tamtych czasach królów. Przez wiele lat Tajlandia nie była krajem demokratycznym, a faktyczne decyzje strategiczne podejmowali tam generałowie Sarit i Phibunsongkhram. Ten drugi powiązał bata tajlandzkiego z dolarem amerykańskim. Dobre notowania waluty THB z lat sześćdziesiątych nie pozwoliły uniknąć skutków kryzysu naftowego w latach siedemdziesiątych. Również kolejne lata upłynęły pod znakiem walki z inflacją. Dopiero pod koniec XX wieku Tajlandia mogła pochwalić się dobrą koniunkturą gospodarczą. Kryzys gospodarczy i brak politycznej stabilności doprowadziły do kolejnych spadków notowań bata tajlandzkiego, a masowe protesty uliczne i wojskowy zamach stanu w 2013 roku sprawiły, że przyszłość kraju i miejscowej waluty jest niepewna.

Władze monetarne w Tajlandii

Funkcje banku centralnego w Tajlandii pełni Bank of Thailand, który powstał w 1942 roku. Jego utworzenie stało się możliwe dzięki pomocy specjalistów z krajów bardziej rozwiniętych. Bank of Thailand od początku był zależny od rządu i króla. Do dnia dzisiejszego to monarcha wskazuje prezesa banku centralnego. Bank of Thailand dba o utrzymywanie stabilnego kursu bata tajlandzkiego oraz emituje tamtejsze banknoty (za emisję monet odpowiedzialny jest rząd). Zajmuje się również sprawowaniem nadzoru nad krajowym systemem płatniczym i finansowym.

Kurs bata tajlandzkiego

Poziom kursu bata tajlandzkiego jest stosunkowo niski, a waluta nie jest szczególnie popularna na światowym rynku walutowym. 1 THB to około 0,12 PLN. Wypłacając miejscową walutę bezpośrednio z bankomatu w Tajlandii narażamy się na dodatkowe opłaty (ok. 200 THB na transakcję), co biorąc pod uwagę niekorzystne kursy bankowe może znacząco zwiększyć końcowe koszty takiego rozwiązania.

Tajlandzkie monety i banknoty

Tajlandzkie monety i banknoty THB Bat tajlandzki występuje w formie monet o nominałach 25 i 50 satangów (rzadko spotykanych w obiegu), a także 1, 2, 5 i 10 batów. Na awersach każdego z nich znajduje się zmarły w 2016 roku, po 70 latach rządów, król Bhumibol Adulyadej, a na rewersach ukazane zostały znane miejscowe świątynie. Aktualnie nowe serie monet posiadają oznaczenia nominału w formie cyfr arabskich. W obiegu znajduje się również kilka wersji tajlandzkich banknotów. Wyróżnia je ciekawa kolorystyka, a także wysoka jakość wykonania. Bat tajlandzki występuje w formie banknotów o nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 batów. Najbardziej popularne są te o większej wartości. Każdy z nominałów przedstawia wizerunek króla Rama IX (tego samego co na monetach). Banknoty uwzględniają również ważne dla tajlandzkiej historii i kultury budynki i symbole. W Tajlandii rzadko dochodzi do fałszowania gotówki. Banknoty są zabezpieczone specjalnymi hologramami oraz znakami wodnymi.

Bat tajlandzki dla Polaków

Bat tajlandzki dla Polaków jest istotny głównie z uwagi na podróże w celach turystycznych. Z roku na rok coraz więcej Europejczyków decyduje się na wyjazd mimo dużej odległości dzielącej nas od Tajlandii. Turystów przyciąga wyjątkowa kultura i warunki naturalne kraju, a także pyszne jedzenie. Polacy decydujący się na wyjazd do Tajlandii powinni pamiętać, że jest to kraj egzotyczny i na miejscu trudno będzie wymienić złotówki na lokalną walutę. Jeśli więc nie chcemy przywozić bata tajlandzkiego ze sobą, to warto przynajmniej zaopatrzyć się w dolary amerykańskie, które na miejscu bez trudu da się zamienić na lokalną walutę.

Ciekawostki

Tajlandia - Bangkok centrum - THB Mimo możliwych trudności w wymianie złotówek na bata tajlandzkiego warto zadbać o zaopatrzenie się w chociaż niewielką ilość miejscowej gotówki. Zwłaszcza w małych, lokalnych sklepach oraz w barach typu „street food” nie zawsze można płacić kartą debetową ani kredytową, a niskie ceny miejscowych wyrobów i potraw zachęcają do zakupu. Dla przykładu słynna tajlandzka potrawa „Pad thai” na ulicy Bangkoku kosztuje jedynie około 20-50 batów tajlandzkich za porcję, a w restauracji niewiele więcej (około 100-200 THB). Decydując się na zakup gotówki w miejscowych kantorach należy zwrócić uwagę na ich stan. W Tajlandii utrudnione jest dokonanie zakupu przy użyciu banknotów zabrudzonych bądź uszkodzonych.

Bat tajlandzki to waluta o ciekawej historii. Przez osoby spoza Tajlandii jest wykorzystywana głównie w czasie przyjazdów do kraju w celach turystycznych. Kraj z roku na rok czerpie coraz większe zyski z tego sektora. Trudna sytuacja polityczna sprawia jednak, że prognozuje się znaczne spadki kursu waluty THB oraz możliwość wystąpienia kryzysu gospodarczego w kolejnych latach.

THB - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2024-04-180,11040.36%
2024-04-170,11080.18%
2024-04-160,11101.37%
2024-04-150,10950.18%
2024-04-120,10971.20%
2024-04-110,10840.37%
2024-04-100,10800.37%
2024-04-090,10760.09%
2024-04-080,10770.19%
2024-04-050,10790.19%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące THB

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.