Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

FED wsparł dolara

FED wsparł dolara

2024-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta umocniła się w środę wieczorem, ale nie tak wyraźnie. Widać, że inwestorzy w Azji i Europie bardziej posłuchali słów szefa FED, który dał wczoraj do zrozumienia, że szanse na marcową obniżkę stóp procentowych są niewielkie. W komunikacie banku centralnego padły sformułowania, że wprawdzie inflacja spada, to jednak pozostaje na podwyższonych poziomach. A FED woli być ostrożny i nie chce podejmować decyzji w pośpiechu.
Marcowa obniżka pod znakiem zapytania

Marcowa obniżka pod znakiem zapytania

2024-02-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na wczorajszym posiedzeniu Rezerwa Federalna zdecydowała się utrzymać stopy procentowe oraz tempo redukcji bilansu bez zmian. Dodatkowo przewodniczący Powell mocno zasugerował, że obniżka stóp w marcu nie jest scenariuszem bazowym, co wywarło presję na euro oraz indeksy giełdowe. Jastrzębie komentarze Powella dotyczące długo wyczekiwanego, pierwszego w tym cyklu, cięcia stóp procentowych, postawiło rynki w niepewnej sytuacji.

Fed planuje obniżki stóp ale jeszcze nie w marcu

Fed planuje obniżki stóp ale jeszcze nie w marcu

2024-02-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na wczorajszym posiedzeniu Rezerwa Federalna pozostawiła docelowy zakres stóp procentowych bez zmian. Bank centralny w oświadczeniu po posiedzeniu usunął odniesienie do możliwych dalszych podwyżek. Zanim jednak dojdzie do pierwszej obniżki, Fed chce mieć pewność, że inflacja naprawdę została pokonana. Powell zasugerował, że marcowy ruch w dół jest w tym momencie jest mało prawdopodobny. Na skutek tych słów dolar zyskał na wartości, rentowności amerykańskich obligacji wzrosły a wycena indeksów obniżyła się.
Decyzja FED w centrum uwagi

Decyzja FED w centrum uwagi

2024-01-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Tydzień handlu na rynkach finansowych wchodzi w decydującą fazę. Inwestorzy reagują na wyniki największych spółek giełdowych notowanych na Wall Street oraz w Europie, a z perspektywy makro najważniejszym czynnikiem kreującym zmienność może być dzisiejsza decyzja FOMC. Sama decyzja w sprawie stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej może jednak nie przynieść nadmiernego skoku zmienności. Dlaczego? Rynek pieniężny wycenia, że bankierzy zadecydują o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie z 98% prawdopodobieństwem.
Ważne dni dla dolara

Ważne dni dla dolara

2024-01-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Przełom stycznia i lutego to ważny okres dla rynków finansowych. Widać spore napięcie na rynku ropy naftowej związane z blokadą Kanału Sueskiego, co podbija obawy związane z powrotem inflacji. Do tego mamy publikacje najważniejszych spółek technologicznych z Wall Street, które pokażą, jak ma się trend sztucznej inteligencji. Z kolei z perspektywy dolara kluczowe będzie posiedzenie Fed już w połowie tygodnia oraz dane z amerykańskiego rynku pracy na jego końcu. Czy dolar ma w sobie jeszcze dalsze pokłady potencjalnej siły?
Gdzie otrzymamy dołek na parze EUR/USD?

Gdzie otrzymamy dołek na parze EUR/USD?

2024-01-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy kalendarz makro był ubogi. Z USA otrzymaliśmy jedynie regionalny indeks Dallas Fed dla przemysłu, który wypadł bardzo słabo. Indeksy z Wall Street zanotowały udaną sesje a technologiczny Nasdaq Composite mógł się pochwalić wynikiem +1,1 proc. Rentowności amerykańskich obligacji spadły. Dolar w pierwszej części dnia zyskiwał, w drugiej natomiast stracił. Kurs EUR/USD przekroczył na moment poziom 1,08 po czym odbił do 1,0840. Rynek czeka na jutrzejsze posiedzenie FOMC.
Dolar szuka kierunku?

Dolar szuka kierunku?

2024-01-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowemu handlowi na FX nie będzie towarzyszył ważny kalendarz wydarzeń makroekonomicznych, co powoduje, że uwaga będzie przesuwać się w stronę zaplanowanego na środę posiedzenia Rezerwy Federalnej. Teoretycznie rynek zredukował swoje oczekiwania, co do marcowej obniżki stóp do 50 proc. i przekaz po posiedzeniu raczej nie będzie szczególnie gołębi, to jednak na rynku pojawia się narracja, która zakłada, ...
Fed i dane z rynku pracy

Fed i dane z rynku pracy

2024-01-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień zapowiada się dość interesująco. Uwaga inwestorów będzie skupiona na decyzji Fed-u w środę w sprawie stóp procentowych a następnie rynek będzie wyczekiwał piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Kurs EUR/USD znajduje się obecnie w krótkoterminowej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,0915 a 1,0820. Indeksy giełdowe z Wall Street zakończyły piątkową sesję z mieszanymi wynikami, Nasdaq Composite spadł o 0,4 proc. a Dow Jones zyskał 0,2 proc. Inflacja w USA nadal spadała, co zobrazował grudniowy deflator PCE.
Spokojny początek burzliwego tygodnia

Spokojny początek burzliwego tygodnia

2024-01-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami kolejny pozytywny tydzień na globalnych rynkach finansowych. Choć globalne dane makro nie były jednoznaczne, nie nastąpiło nic, co zachwiałoby wiarę inwestorów w bardzo korzystny scenariusz solidnego wzrostu, spadku inflacji i cięć stóp procentowych. Na tym tle rozgrywa się hossa technologiczna. Sprzyja to też złotemu, choć warto zauważyć pewną zmianę sentymentu w zakresie EURUSD. Czwarty kwartał przyniósł kolejny mocny wzrost PKB w USA. Po słabszym roku 2022 mogło się wydawać, że to w 2023, kiedy z większą siłą uderzą stopy procentowe zobaczymy silniejsze spowolnienie a być może nawet recesję.
Dolar pozostaje silny

Dolar pozostaje silny

2024-01-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj mieliśmy posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Stopy procentowe nie zostały zmienione, co zresztą nie było żadnym zaskoczeniem. Podczas konferencji prasowej Christine Lagarde "zarzekała" się, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby rozmawiać o obniżkach stóp procentowych, ale mimo tego rynek podbił oczekiwania, co do pierwszego cięcia w kwietniu do 75 proc. (marzec już od pewnego czasu był odpuszczony).
EBC osłabiło euro

EBC osłabiło euro

2024-01-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europejski Bank Centralny samą decyzją o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie nie zaskoczył rynków. Wciąż refinansowa wskazuje 4,5 proc. a depozytowa 4,0 proc. Christine Lagarde co prawda podkreśliła, że jest to przedwczesne, aby dyskutować o obniżkach, jednak zaznaczyła, że Rada zauważa stabilizację dynamiki płac. Ten czynnik spowodował prawdopodobnie, że euro osłabiło się.
EBC nie przekonuje jastrzębi

EBC nie przekonuje jastrzębi

2024-01-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe bez zmian i nie dokonał również znacznych zmian pod względem komunikacji. Wydawało się, że po ostatnich wielu wypowiedziach europejskich bankierów, EBC będzie próbować wyraźnie zbić oczekiwania rynku dotyczące terminu pierwszej obniżki oraz ich ilości w tym roku. Wydaje się jednak, że EBC nie przekonał jastrzębi, choć jednocześnie nie można wykluczyć, że dokładnie takie przesłanie chciał wysłać sam bank.
EURUSD czeka na impuls

EURUSD czeka na impuls

2024-01-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja na rynkach finansowych przebiega w mieszanych nastrojach. Mimo kontynuacji byczego trendu na rynku chińskim, giełdy w Europie są nieco wyciszone o poranku. Rynki czekają na impuls, który w drugiej połowie dnia z pewnością się pojawi, ponieważ dzisiejszy kalendarz makro wypełniony jest kluczowymi decyzjami banków centralnych oraz danymi makro. Uwaga inwestorów skupia się dzisiaj na Europie, a przede wszystkim na decyzji EBC w sprawie stóp procentowych.
Przed EBC

Przed EBC

2024-01-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Zmian w parametrach polityki monetarnej nie powinniśmy się spodziewać. Rynek zastanawia się, czy dowie się czegoś więcej niż to, co prezeska banku i jej współpracownicy powiedzieli w minionym tygodniu w Davos. Na pewno wiemy jedno, dalsze decyzje będą zależeć od danych. W tym momencie rynek daje ok 50 proc. szans na obniżkę kosztu pieniądza w kwietniu i w pełni wycenia redukcję w połowie roku.
Dolar mocniejszy po danych dot. PMI

Dolar mocniejszy po danych dot. PMI

2024-01-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek dzisiejszej sesji na rynkach finansowych upływa pod znakiem spokojnej konsolidacji na większości głównych par walutowych. Notowania EUR/USD utrzymują się w okolicach 1,09 przy niewielkiej zmienności – a wszystko za sprawą wyczekiwania na istotne dane, które mają pojawić się po godzinie 14 polskiego czasu. Chodzi oczywiście o decyzję ECB ws. stóp procentowych oraz wstępne dane dot. PKB USA za IV kw. 2023 r.
Nastroje na rynku wciąż są dobre

Nastroje na rynku wciąż są dobre

2024-01-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj dolar umocnił się a nastroje a giełdach pozostały względnie dobre. Donald Trump wygrał prawybory w New Hampshire i tym samym pokonał była ambasadorkę ONZ – Nikki Haley. To już druga wygrana z rzędu przez byłego prezydenta. Kurs EUR/USD wyznaczył wczoraj nowe lokalne dołki na 1,0820 ale dziś już wrócił w okolice 1,0880. Rentowności amerykańskich obligacji na krótkim końcu spadły a wzrosły na długim. Bank Japonii nie zmienił parametrów swojej polityki monetarnej. Dziś rynek interpretuje wyniki wskaźników PMI dla Europy (rano) oraz USA (popołudniu).
Amerykański dolar rozdaje karty

Amerykański dolar rozdaje karty

2024-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie dni to zdecydowane umocnienie dolara i choć euro dziś nieznacznie zyskuje do USD, wzrosty są umiarkowane i kontynuowane na niewielkim wolumenie. Dynamika polityki Fed, w porównaniu z EBC jak i ogólna sytuacja makro stanowią mocne wsparcie dla amerykańskiej waluty. Wczoraj obserwowaliśmy również spore osłabienie złotego, choć fundamenty polskiej waluty wyglądają jak dotąd bardzo solidnie (mimo ostatnich, słabszych odczytów makro), czego jak dotąd nie można powiedzieć o euro.
Chiny z nowymi rozwiązaniami stymulacyjnymi

Chiny z nowymi rozwiązaniami stymulacyjnymi

2024-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczęła się bardzo żwawo. Inwestorzy reagują na zapowiedzi PBoC w sprawie cięcia rezerw obowiązkowych, które mają za zadanie wzmocnić słabnącą gospodarkę Chin oraz niejednoznaczne dane PMI z Francji oraz Niemiec, które swoim wydźwiękiem nie ułatwiają rozważań dotyczących przyszłych decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Gubernator PBoC ogłosił dzisiaj zamiar redukcji stopy rezerw obowiązkowych (RRR) o 50 punktów bazowych 5 lutego, co wzmocniło optymizm na rynku chińskim po ostatniej fali wyprzedaży.
Słabość dolara na początku środowej sesji

Słabość dolara na początku środowej sesji

2024-01-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Początek bieżącej sesji na rynkach walutowych przynosi powrót słabości amerykańskiego dolara. Notowania EUR/USD w ostatnich godzinach systematycznie rosną, zbliżając się z powrotem do okolic 1,09. Tym samym, niemal w całości odrobiły one już wczorajszą zniżkę. Także notowania japońskiego jena pozostają silne w relacji do amerykańskiego dolara. Kurs USD/JPY spada dzisiaj już poniżej 148,00 na fali reakcji na wczorajsze komunikaty ze strony Banku Japonii.
Mozolnie coraz wyżej

Mozolnie coraz wyżej

2024-01-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street dość szybko otrząsnęła się z trudnego początku roku. Rynki stały się bardziej optymistyczne co do kondycji amerykańskiej gospodarki, stawiając na boom sztucznej inteligencji i spoglądając na aktualne wyniki spółek. Indeksy giełdowe ponownie ustalają nowe rekordy wszechczasów. Dow Jones zyskał 0,4 proc., SP500 zamknął dzień wyżej o 0,2 proc. a technologiczny Nasdaq Composite urósł o 0,3 proc. Mocno zyskała ropa naftowa po ataku dronów na rosyjski Novatek. Z kolei Bank Japonii dziś rano utrzymał ultra-łagodne parametry swojej polityki monetarnej ale słowa Uedy podczas konferencji prasowej umacniają jena.