Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty zyskał do dolara ok. 10% w 2023

Złoty zyskał do dolara ok. 10% w 2023

2023-12-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie cofnięcie eurodolara, a więc również lekką presję wokół złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3319 PLN za euro, 3,9147 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5834 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9906 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,161% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu przyniosły lekkie podbicie zmienności na rynkach, jednak ostatecznie sam bilans zmian nie był zbyt znaczący.
Inwestorzy jednak wierzą w jena

Inwestorzy jednak wierzą w jena

2023-12-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta pozostaje nadal w centrum uwagi, na co wpływ mają zmieniające się oczekiwania, co do podwyżki stóp procentowych przez Bank Japonii w 2024 r. Po publikacji "gołębiego" podsumowania po ostatnim posiedzeniu w grudniu, termin takiego ruchu przesunął się na czerwiec, co osłabiło jena, ale dzisiaj japońska waluta znów jest najsilniejsza pośród G-10. Ma to związek z wypowiedzią prezesa Ueda, który przyznał, że szanse na podwyżkę stóp nie są zerowe, choć dodał, że nie ma sensu się z tym spieszyć.

Para USDJPY najniżej od lipca 2023 roku

Para USDJPY najniżej od lipca 2023 roku

2023-12-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni tydzień handlu na rynkach międzynarodowych utrzymuje kierunek objęty na początku grudnia. Indeksy giełdowe zyskują, a dolar amerykański gwałtownie traci na tle innych głównych walut na rynku FX. W tej materii szczególnie wyróżnia się polski złoty oraz jen japoński. Obydwie waluty w stosunku do USD wybiły się w tym tygodniu na najwyższe poziomy obserwowane od wielu miesięcy, a nawet lat.
Stabilizacja złotego na mocnych poziomach

Stabilizacja złotego na mocnych poziomach

2023-12-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie wzrosty eurodolara na niskiej płynności. Pozostajemy więc w otoczeniu korzystnym dla złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3309 PLN za euro, 3,9235 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5834 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9960 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,155% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kurs euro do dolara zmierza w kierunku 1,11 USD

Kurs euro do dolara zmierza w kierunku 1,11 USD

2023-12-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed Świętami notowania głównej pary walutowej zdołały naruszyć okrągły poziom 1,10 USD, gdzie wypadały wierzchołki z końcówki listopada tego roku. Wczorajsza sesja przyniosła kontynuację ruchu w górę i potwierdziła wybicie wspomnianej bariery. Pomimo niewielkiej zmienności EURUSD powoli zmierza na północ. Dziś kurs zdołał przez chwilę znaleźć się powyżej poziomu 1,1050, co wskazuje na możliwość ataku na kolejny opór przy 1,11 USD. Miejsce to wynika z szerokiego mierzenia 78,6% Fibonacciego, które zostało wyznaczone na całej fali spadkowej, licząc od lipca do października 2023 roku.
Pusty kalendarz makro

Pusty kalendarz makro

2023-12-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Okres pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem, tradycyjnie nie sprzyja większej aktywności inwestorów. Podobnie jest też i teraz, zmiany kursów są nieznaczne i nie widać też chęci do zmiany wcześniejszych trendów. Widoczna pozostaje, zatem tendencja do osłabienia się dolara w kontekście oczekiwań na radykalne obniżki stóp procentowych przez FED w 2024 r.
Dolar bez konkretnego kierunku

Dolar bez konkretnego kierunku

2023-12-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnia sesja handlu przed Świętami nie przynosi większych zmian na rynku FX. Nie widać konkretnego kierunku w temacie dolara, co pokazuje, że rynek wchodzi już w okres "przeczekania" do końca roku. Niemniej warto zwrócić uwagę, że wczorajsze słabsze dane PCE Core za III kwartał pozwoliły powrócić do rozgrywania schematu słabego dolara opartego o kontekst spodziewanych, radykalnych cięć stóp przez FED w 2024 r.
EURUSD przy 1.10 przed inflacją PCE

EURUSD przy 1.10 przed inflacją PCE

2023-12-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Para EURUSD notuje ponownie wzrosty i testuje bardzo ważny poziom, przed publikacją inflacji PCE, kluczowe patrząc z perspektywy Fed. Oczekiwania wskazują na dalszy spadek inflacji w kierunku celu, co powinno przybliżyć Fed do pierwszych obniżek. Rynek wciąż ma jednak dosyć ekstremalne oczekiwania co do pierwszego terminu obniżek stóp. Inflacja musiałby naprawdę zbliżyć się mocniej do celu przed marcem, aby pierwsza obniżka stóp miała miejsce właśnie pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
Dziś poznamy preferowaną przez Fed miarę inflacji

Dziś poznamy preferowaną przez Fed miarę inflacji

2023-12-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Zanim rynku udadzą się na przerwę świąteczno-noworoczną, otrzymają ostatni obraz inflacji w USA dzięki piątkowemu raportowi na temat wydatków osobistych Amerykanów. Niskie wartości mogą jeszcze mocniej podsycić spekulacje o możliwych szybkich cięciach stóp procentowych przez Fed, wyższe wyniki ostudzą nastroje na rynku i mogą spowodować wzrost rentowności amerykańskich obligacji oraz spadki na rynku akcyjnym.
Funt pod presją

Funt pod presją

2023-12-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane o listopadowej inflacji w Wielkiej Brytanii uderzyły dzisiaj rano w notowania funta. Odczyt okazał się znacznie niższy od prognoz - bazowa CPI cofnęła się do 5,1 proc. r/r z 5,7 proc. r/r (oczekiwano 5,6 proc. r/r), a podstawowa CPI wyhamowała do 3,9 proc. r/r z 4,6 proc. r/r (oczekiwano 4,4 proc. r/r). Uwagę zwracają jej spadki w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. m/m i bazowej o 0,3 proc. m/m. Takie dane przybliżają termin pierwszej obniżki stóp przez Bank Anglii - wprawdzie nadal zakłada się, że dojdzie do tego już w maju, ale szanse na marzec podskoczyły do 42 proc. Reakcja funta byla natychmiastowa.
Funt słabszy po danych o inflacji z UK

Funt słabszy po danych o inflacji z UK

2023-12-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Funt jest dziś rano słabszy. To efekt odczyt danych o inflacji za listopada. Ceny konsumenckie spadły mocniej od oczekiwań co podsyciło spekulacje o obniżce stóp procentowych już latem, którą mógłby dokonać Bank Anglii. Kurs GBP/USD spadł z poziomu 1,2725 i zbliżył się do 1,2650. Inflacja w Wielkiej Brytanii okazała się znacznie niższa niż oczekiwano w listopadzie, a rynki wyceniają obecnie aż 140 pb cięć stóp procentowych w przyszłym roku. Być może te oczekiwania rynkowe poszły nieco za daleko, patrząc na ostatnie jastrzębie nastawienie Andrew Baily’a.
Rynek żąda obniżek stóp procentowych

Rynek żąda obniżek stóp procentowych

2023-12-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe lubią wpadać w skrajności. Wyprzedaże są zwykle nadmierne, co daje nam okazję do zakupu, natomiast w przypadku optymizmu również potrafimy wpaść w zbyt mocne oczekiwania. Tak jest w przypadku oczekiwań rynku na obniżki stóp procentowych. Wyraźnie spadająca inflacja daje przestrzeń do obniżek, choć same banki centralne mówią, że walka z wysokimi cenami ciągle trwa, co może jednocześnie doprowadzić do stłumienia gospodarki. Jak na obniżki w USA, w strefie euro czy w Wielkiej Brytanii patrzy rynek?
Fed daje zielone światło

Fed daje zielone światło

2023-12-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami bardzo intensywny i chyba jednak dość zaskakujący tydzień na rynkach finansowych. Najbardziej oczekiwane wydarzenie, czyli posiedzenie Fed, dostarczyło rynkom nowego impulsu. Impulsu, na którym zyskał też złoty. Na grudniowym posiedzeniu Fed znacznie zmienił rynkowy przekaz. Przez ostatnie dwa lata w ogromnej większości przekaz ten był „jastrzębi”, to znaczy Komitet głównie ustami prezesa Powella starał się przekonywać rynki, że stopy procentowe trzeba albo podnosić, albo przynajmniej utrzymać na wysokich poziomach przez dłuższy okres czasu.
Banki Starego Kontynentu stawiają na swoje

Banki Starego Kontynentu stawiają na swoje

2023-12-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami ostatni dzień bardzo ciekawego tygodnia. Bycze sentymenty na rynkach wydają się nie ustępować, a to wszystko w związku z gołębimi komentarzami Powella oraz innych bankierów amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Z drugiej jednak strony decyzje banków centralnych ze Starego Kontynentu są nieco odmienne, a to w szczególności efekt zachowawczej (jastrzębiej) retoryki Lagarde z EBC oraz Baileya z BoE.
Polityki monetarne w centrum uwagi

Polityki monetarne w centrum uwagi

2023-12-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Lagarde podczas wczorajszej konferencji prasowej starała się stłumić oczekiwania rynkowe na obniżkę stóp procentowych co w pewnym stopniu jej się udało. Było to odzwierciedlone w umacniającym się kursie euro. Jednocześnie prezeska EBC wyraziła optymizm co do perspektyw inflacji. Stopy procentowe w strefie euro nie uległy zmianie po raz kolejny. BoE brzmiał jastrzębio i umocnił GBP. Z kolei frank szwajcarski stracił a mocno zyskała korona norweska, co było pokłosiem restrykcyjnego nastawienia Norges Banku.
Fed będzie obniżał stopy w 2024

Fed będzie obniżał stopy w 2024

2023-12-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Mamy niemal jasną deklarację ze strony najważniejszego banku centralnego na świecie, że w przyszłym roku dojdzie do cięcia stóp procentowych. Co ważniejsze Fed niemal sprostał w pełni oczekiwaniom rynkowym dotyczącym potencjalnych obniżek, co doprowadziło do sporej reakcji na rynku. Tracił amerykański dolar, spadały rentowności, rosły ceny akcji, a złoto powróciło powyżej 2000 USD. Dzisiaj mamy jednak kolejne ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na najważniejsze waluty na świecie. Czeka nas decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego, Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego.
Fed otwiera drzwi do obniżek stóp procentowych

Fed otwiera drzwi do obniżek stóp procentowych

2023-12-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza decyzja Fed była zgodna z oczekiwaniami. Po raz trzeci z rzędu instytucja pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie (5,25 – 5,5 proc.). Według zaktualizowanych prognoz, amerykański bank centralny spodziewa się teraz trzech obniżek w przyszłym roku zamiast dwóch. Jednocześnie oczekuje się, że gospodarka będzie miała miękkie lądowanie. W związku ze spadkiem inflacji wzrosło prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy procentowe przed połową przyszłego roku. W efekcie dolar stracił na wartości, spadły rentowności amerykańskich obligacji a indeksy giełdowe zyskały.
FED się liczy?

FED się liczy?

2023-12-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze zamknięcie rynków akcji wypadło pozytywnie - indeks S&P500 potwierdził poniedziałkowe wybicie maksimów z lipca b.r. Wpływ na to miała m.in. nieoczekiwanie dobra aukcja 30-letnich obligacji rządu USA, co może być dowodem, że długoterminowo rynki finansowe nie obawiają się tego, że FED mógłby nie spełnić pokładanych przez nie oczekiwań odnośnie obniżek stóp procentowych.
Dolar nieznacznie zyskuje przed decyzją FOMC

Dolar nieznacznie zyskuje przed decyzją FOMC

2023-12-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji liczy się tylko jedno - FOMC. Decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych w USA poznamy o godzinie 20:00, a konferencja prasowa Jerome Powella rozpocznie się o 20:30. W zasadzie po samej decyzji nie należy oczekiwać zaskoczeń. Inwestorzy są zgodni co do tego, że dziś stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Jednak kluczowe dla dolara, jak i indeksów giełdowych będzie to, jak będą się kształtowały oczekiwania co do przyszłych ruchów Fed.
Dzisiaj inflacja z USA

Dzisiaj inflacja z USA

2023-12-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku w oczekiwaniu na dane o inflacji CPI z USA - to już dzisiaj o godz. 14:30 - oraz jutrzejsze, wieczorne doniesienia z FED. Wczoraj pozytywnie zamknęły się indeksy na Wall Street, co może pokazywać, że rynki nie obawiają się zbytnio tego, że w najbliższych dniach mogłyby się pojawić bardziej "jastrzębie" informacje, wywracające dotychczasowe oczekiwania, co do przyszłych ruchów FED. Różnice w wycenie terminu pierwszej obniżki stóp (marzec lub maj 2024 r.) są niewielkie, chociaż w miniony piątek mieliśmy zaskoczenie ze strony relatywnie mocnych danych od Departamentu Pracy USA.