Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Amerykański sektor naftowy vs. samochody elektryczne

Amerykański sektor naftowy vs. samochody elektryczne

2021-01-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sektor ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku doznał prawdopodobnie największego szoku w historii – a to jeszcze nie koniec wyzwań. Zamiłowanie do ochrony środowiska naturalnego, które przejawia nowy prezydent USA, jest bowiem sprzeczne z interesami wielu firm z branży naftowej w tym kraju.
Popyt na złoto w 2020 r. najniższy od 11 lat

Popyt na złoto w 2020 r. najniższy od 11 lat

2021-01-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza przecena na globalnych rynkach akcji wywołała ucieczkę wielu inwestorów w stronę amerykańskiego dolara. USD się umocnił, co doprowadziło do dodatkowej presji spadkowej na notowania złota. Wczoraj ceny kruszcu oscylowały w rejonie 1830-1850 USD za uncję, a dzisiaj poruszają się nadal w tym przedziale, niewiele poniżej 1840 USD za uncję.

Rosnący eksport ropy naftowej z Iranu

Rosnący eksport ropy naftowej z Iranu

2021-01-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w pierwszej połowie tygodnia delikatnie rosną. Wczoraj stronie popytowej sprzyjały m.in. dane Amerykańskiego Instytutu Paliw, które pokazały, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o ponad 5 mln baryłek, mimo oczekiwań ich niewielkiej zwyżki.
Indyjski import ropy naftowej największy od 2 lat

Indyjski import ropy naftowej największy od 2 lat

2021-01-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poniedziałkową sesję na plusie, niwelując tym samym stratę z piątkowej sesji. Dzisiaj rano jednak na nowo na tym rynku zaczęli mieć przewagę sprzedający. Na rynku ropy naftowej mamy obecnie do czynienia z dwoma głównymi czynnikami sprzyjającymi stronie popytowej.
Cięcia wydatków na poszukiwanie złóż ropy naftowej

Cięcia wydatków na poszukiwanie złóż ropy naftowej

2021-01-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień zakończył się dla cen ropy naftowej w miarę neutralnie. Wśród inwestorów widać było mieszankę nastrojów, spowodowaną niejednoznacznymi oczekiwaniami dotyczącymi sytuacji na rynku ropy naftowej w bieżącym roku. Mimo że zmienność, którą obserwowaliśmy wiosną poprzedniego roku, raczej już w najbliższych latach na ten rynek nie powróci, to problemy rynku naftowego są dalekie od rozwiązania.
Co dalej z dealem naftowym na linii USA-Chiny?

Co dalej z dealem naftowym na linii USA-Chiny?

2021-01-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Joe Biden, jako nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, przejął po swoim poprzedniku wiele dekretów, z postanowieniami których od początku się nie zgadzał. Już pierwszego dnia swojej prezydentury wycofał on pozwolenie na budowę ropociągu Keystone XL, co było przez niego zapowiadane i zgodne z oczekiwaniami.
Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2021-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po optymistycznym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej skierowały się w dół. Na razie przeceny są jednak niewielkie, a ceny ropy naftowej nie oddalają się istotnie od osiągniętych w poprzednim tygodniu lokalnych szczytów cenowych. Cena ropy WTI nadal oscyluje w okolicach 53 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 55,70-55,80 USD za baryłkę.
Długa i niepewna droga do zrównoważenia rynku ropy naftowej

Długa i niepewna droga do zrównoważenia rynku ropy naftowej

2021-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej na nowo zaczęła dominować strona popytowa. Większy apetyt na ryzyko wśród globalnych inwestorów jest związany z nadziejami na skuteczność planu stymulacyjnego, zapowiadanego przez Joe Bidena. To sprawia, że notowania ropy naftowej mają duże szanse na zakończenie bieżącego tygodnia na plusie.
Delikatne wzrosty cen ropy naftowej na początku tygodnia

Delikatne wzrosty cen ropy naftowej na początku tygodnia

2021-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w piątek, ceny tego surowca wyhamowały zniżkę i rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżek. Na razie jednak dynamika wzrostów jest relatywnie niewielka w porównaniu do skali piątkowych spadków. Cena ropy WTI na razie dotarła do okolic 52,50 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent powróciły ponad poziom 55 USD za baryłkę.
Ropociąg Keystone znów w centrum uwagi inwestorów

Ropociąg Keystone znów w centrum uwagi inwestorów

2021-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W piątek na rynku ropy naftowej zdecydowanie dominowali sprzedający. Cena tego surowca, zarówno gatunku WTI, jak i Brent, spadła o ponad 2%, niwelując zwyżki z kilku wcześniejszych dni. W rezultacie, cena ropy Brent spadła poniżej 55 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI osunęły się do okolic 52 USD za baryłkę.
Polityka monetarna i fiskalna w USA wsparciem dla złota

Polityka monetarna i fiskalna w USA wsparciem dla złota

2021-01-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku złota upływa pod znakiem konsolidacji. Ceny kruszcu już od poniedziałku poruszają się w wąskim trendzie bocznym w okolicach 1830-1860 USD za uncję. Górne ograniczenie tego kanału jest obecnie ważnym poziomem oporu dla cen złota – dopóki nie powrócą one ponad 1860 USD za uncję, istnieje spore ryzyko krótkoterminowego powrotu poniżej 1800 USD za uncję.
Ropa naftowa: kiedy puszczą hamulce?

Ropa naftowa: kiedy puszczą hamulce?

2021-01-14 Komentarz surowcowy TMS Brokers
Mocniejszy dolar hamuje wzrost ceny ropy naftowej, która po uprzednim załamaniu, pozytywnie zareagowała na spadek zapasów surowca w USA. Rynek wyczekuje raportu OPEC o stanie i perspektywach rynku ropy naftowej. Pakiet fiskalny, choć chwilowo hamuje wzrost ceny, może stać się jej największym wsparciem w średnim terminie. Jakie są prognozy dla rynku ropy?
Rekordowy import ropy naftowej do Chin w 2020 roku

Rekordowy import ropy naftowej do Chin w 2020 roku

2021-01-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się przeceną. Nie jest to jednak zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że rynek ten był ostatnio rozgrzany, a wręcz zaczynał być nieco oderwany od fundamentów. Tak czy inaczej, o znaczącym pogorszeniu nastrojów na razie wciąż nie ma mowy – ceny ropy, przynajmniej na razie, są na drodze do neutralnego zakończenia tego tygodnia.
Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej

Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej

2021-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo obaw związanych z nową falą zakażeń koronawirusem, wśród globalnych inwestorów nadal można zauważyć duży apetyt na ryzyko. W rezultacie, ruch wzrostowy na rynku ropy naftowej trwa w najlepsze. Ceny ropy WTI wyraźnie przekraczają już 53 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent rozpoczęły dzisiejszą sesję od wspięcia się powyżej 57 USD za baryłkę.
Obawy o chiński popyt na miedź

Obawy o chiński popyt na miedź

2021-01-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy rok rozpoczął się na rynku miedzi od kilku mocno wzrostowych sesji, jednak poniedziałkowa sesja przyniosła wyraźne pogorszenie nastrojów. Wczoraj cena miedzi w Stanach Zjednoczonych zniżkowała o 3%, niwelując niemal w całości ubiegłotygodniową zwyżkę. Chociaż niewątpliwie korekta wzrostowa na rynku amerykańskiego dolara, a także pierwszy od ponad miesiąca wzrost zapasów miedzi w magazynach monitorowanych przez LME, sprzyjały spadkom notowań miedzi, to główny impuls do przeceny przyszedł z Chin.
Stabilizacja notowań złota po gwałtownej przecenie

Stabilizacja notowań złota po gwałtownej przecenie

2021-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa sesja wystawiła na próbę siłę kupujących na rynku złota. Mimo prób obrony wsparcia w okolicach 1890 USD za uncję, ostatecznie zakończyły się one fiaskiem, a notowania złota runęły w dół do okolic 1847 USD za uncję na koniec piątkowej sesji. Dzisiejsza sesja także rozpoczęła się od zniżki, a ceny złota chwilowo zeszły nawet poniżej 1820 USD za uncję, do najniższego poziomu od ponad miesiąca.
Mocny początek roku podsyca spekulacje związane z supercyklem

Mocny początek roku podsyca spekulacje związane z supercyklem

2021-01-11 Komentarz Saxo Bank
Przewidujemy, że ogólna hossa na rynkach towarowych, w wyniku której indeks towarowy Bloomberg w ostatnim kwartale zyskał aż 10%, będzie trwać również w 2021 r. W efekcie licznych pozytywnych impulsów spowodowanych spadkiem podaży rynek światowy został zalany gotówką, co nasiliło spekulacje na wszystkich rynkach i zwiększyło popyt na zabezpieczenie przed inflacją.
Obniżony popyt na ropę naftową na skutek kolejnych restrykcji

Obniżony popyt na ropę naftową na skutek kolejnych restrykcji

2021-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwszy tydzień nowego roku na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zniżki, jednak od wtorku na rynku tym wyraźnie dominuje strona popytowa. Ceny ropy gatunku WTI przebiły w górę poziom 51 USD za baryłkę, zaś notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 54,80 USD za baryłkę. Na fali obecnego rynkowego optymizmu i nastawienia risk-on, ruch ten może wynieść ceny ropy krótkoterminowo jeszcze nawet o kilka dolarów w górę.
Cena ropy WTI powyżej bariery 50 USD za baryłkę

Cena ropy WTI powyżej bariery 50 USD za baryłkę

2021-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pną się w górę. Dla cen ropy WTI oznacza to pokonanie psychologicznej bariery 50 USD za baryłkę, do której co prawda amerykańska ropa zbliżała się już ostatnio, ale która pozostawała niepokonana. Dzisiaj rano cena ropy WTI sięga już 51 USD za baryłkę, zaś notowania europejskiej ropy Brent pozostają kilka dolarów wyżej, w okolicach 54-55 USD za baryłkę.
Kolejne przedłużone rozmowy OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego

Kolejne przedłużone rozmowy OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego

2021-01-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była niezwykle emocjonująca. Ceny ropy rozpoczęły nowy tydzień (a tym samym, również nowy rok) od solidnej zwyżki, jednak w późniejszych godzinach przewaga kupujących stopniała, a cała sesja zakończyła się na sporym minusie. Cena ropy WTI zeszła z powrotem do okolic 47,50 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent spadły poniżej 51 USD za baryłkę. Dzisiaj rano notowania ropy poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia.