Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Będzie hossa bez banków?

Będzie hossa bez banków?

2023-01-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW. Znacznym czynnikiem ryzyka jest ostatnio ogłoszony pomysł rządzących dotyczący możliwego przedłużenia projektu wakacji kredytowych. Choć to rozwiązanie z punktu widzenia społecznego jest zrozumiałe w otoczeniu wysokich stóp procentowych, gdy raty kredytów wzrosły kilkadziesiąt procent, o tyle z punktu widzenia gospodarczego i giełdowego jest to pomysł mogący w znacznym stopniu ostudzić sentyment giełdowy.
Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

Byki znów chodzą po grząskim gruncie?

2023-01-28 Komentarz giełdowy XTB
W poprzednim roku zbliżające się decyzje Fed powodowały odwrót od ryzyka i osłabiały nastroje na indeksach. Efektu tego jak dotąd nie obserwujemy w styczniu ponieważ inflacja spada w zadowalajacym tempie, a gospodarka wysyła mieszane sygnały. Wobec nowych okoliczności 'Pivot' przestał być już widziany jako wyłącznie życzeniowe myślenie - nabrał fundamentów. Inwestorzy trwają w przekonaniu, że Fed zacznie powoli wycofywać się z narracji, która w 2022 roku wstrząsnęła Wall Street.

Sesja pod znakiem wyprzedaży

Sesja pod znakiem wyprzedaży

2023-01-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW - WIG20 stracił ponad 1,2%. Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były wyniki dwóch dużych amerykańskich banków, Morgan Stanley i Goldman Sachs. Pierwszy z nich zaskoczył pozytywnie, zarówno na poziomie przychodów, które osiągnęły 12,75 mld USD wobec konsensusu rynkowego ustawionego na poziomie 12,54 mld USD, co stanowiło jednak spadek o 12% r/r wobec 14,5 mld USD osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

Europejskie przedłużają wzrosty pod nieobecność Wall Street

2023-01-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.
Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

Brak zaskoczenia negatywnym zaskoczeniem

2023-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Najważniejszą informacją dzisiejszego dnia były dane dot. inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za grudzień. Konsensus rynkowy zakładał poziom inflacji na poziomie 6,5% r/r wobec 7,1% r/r w miesiącu poprzedzającym. Jednak inwestorzy przyzwyczajeni już do pozytywnych zaskoczeń w postaci odczytów poniżej oczekiwań zakładali, że historia również tym razem się powtórzy. Jak się okazało o godz. 14:30, inflacja CPI w grudniu wyniosła 6,5% r/r czyli dokładnie tyle, ile zakładał rynek.
Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

Rynek chce kolejnego pozytywnego zaskoczenia w danych o inflacji w USA

2023-01-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na środowej sesji widać było wysoki apetyt na ryzyko. W konsekwencji giełdy w USA oraz Europie ponownie zyskały. Wzrosty na Wall Street były większe od tych na Starym Kontynencie. Nasdaq zamknął dzień z zyskiem na poziomie 1,76 proc. a DAX kontynuował dobrą passę rozpoczętą wraz z nadejściem nowego roku i urósł o kolejne 1,17 proc. Rentowność amerykańskiego długu „wspinała się” na wyższe poziomy a dolar znajdował się wciąż w krótkoterminowej konsolidacji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Odreagowanie dwudniowego rajdu

Odreagowanie dwudniowego rajdu

2023-01-11 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW panuje schłodzenie nastrojów po “Rajdzie Trzech Króli”, który miał miejsce w poniedziałek i we wtorek. Rajdzie zapoczątkowanym przez pozytywne dane dotyczące planowanego otwarcia się chińskiej gospodarki, i podtrzymany przez wczorajszą wypowiedź szefa FED Jerome Powella, którą można podsumować “nihil novi sub sole”. To z kolei zostało pozytywnie odebrane m.in. przez inwestorów zagranicznych, co spowodowało napływ kapitału na GPW i wywindowanie akcji między innymi banków. Dzisiaj w największym stopniu tracą na wartości akcje LPP, mBanku i Grupy Kęty.
Polak - Niemiec dwa bratanki

Polak - Niemiec dwa bratanki

2023-01-03 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych. Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%.
Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

Rynki w niepełnym składzie witają nowy rok wzrostami

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze wzrosty na giełdowych parkietach odbywają się bez Wall Street i inwestorów z Wielkiej Brytanii, gdzie giełda dziś pozostaje zamknięta. Efektem jest nieco ospała choć udana sesja, większosć indeksów odnotowuje dziś wzrosty. Już jutro inwestorzy z USA wejdą na rynki, a pozytywne nastroje z otwarcia tygodnia będą przetestowane. Europejskie indeksy zyskują dziś mimo sobotnich, jastrzębich komentarzy prezes EBC Christine Lagarde i Joachima Nagela, bankierzy zasygnalizowali determinację w zaostrzaniu polityki monetarnej strefy euro.
Senny początek roku na GPW

Senny początek roku na GPW

2023-01-02 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa w Nowym Roku upłynęła dość sennie, z niewielką ilością fundamentalnie istotnych informacji oraz dość rachitycznym zachowaniem indeksu WIG20. W dniu dzisiejszym zostały opublikowane szacunki portalu Sensor Tower dot. przychodów uzyskiwanych przez Ten Square Games oraz Huuuge Games. Producent Fishing Clash według ww. portalu osiągnął w grudniu przychody równe 6 mln USD - na poziomie porównywalnym z wynikiem osiągniętym w listopadzie.
Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

2022-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Po wczorajszych euforycznych wzrostach dziś widzimy wyraźne ochłodzenie, a inwestorzy przygotowują się do zamknięcia 2022 roku w słabych nastrojach. Możęmy dziś śmiało powiedzieć, że nastroje giełdowych parkietów w kończącym się roku zdominował strach i niepewność, które w 2022 stały się katalizatorami odwrócenia hossy wobec radykalnej zmiany polityki banków centralnych, szarżujące w otoczeniu geopolitucznych przemian inflacji i deglobalizacyjnych trendów.
Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach

Wall Street walczy o zamknięcie roku w byczych nastrojach

2022-12-29 Komentarz giełdowy XTB
Obserwując dzisiejsze nastroje na giełdowych parkietach trudno oprzeć się wrażeniu, że podobnie jak napędzany własnym ciężarem i odchyleniem ruch wahadła, tak samo nastroje inwestorów zmieniły się na pozytywne bez wyraźnego powodu i istotnego katalizatora stawiajac pod znakiem zapytania trwałość dzisiejszego odreagowania. Większość indeksów notuje dziś wzrosty, a Wall Street świeci na zielono mimo wciąż żywych recesyjnych obaw i niepewnośći wokół rozwoju pandemii koronawirusa w Chinach. Odbicie na indeksach możemy uważać jako efekt wyprzedania oraz pośrednio odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy.
Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street

Słabnący Apple pogłebia spadek nastrojów na Wall Street

2022-12-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiegała w umiarkowanie pozytywnych nastrojach, jednak ostatecznie awersja do ryzyka w końcówce roku wzięła górę. Rosnąca liczba przypadków covid w Chinach wskazuje, że stopniowe ożywienie gospodarcze i zniesienie restrykcji w Państwie Środka mogą okazać się nietrwałe. Inwestorzy obawiają się, że restrykcje 'Covid Zero' mogą wrócić, ze zdwojoną siłą. Jedną z 'giełdowych ofiar' problemu chińskiego jest Apple. Chińskie fabryki odpowiadają za 90% montażu i produkcji iPhoneów', a chińscy konsumenci za około 20% popytu na technologie giganta.
Wall Street powtarza scenariusz Nifty Fifty?

Wall Street powtarza scenariusz Nifty Fifty?

2022-12-27 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy ponownie cofnęły się po świątecznej przerwie ponieważ inwestorzy zareagowali wyprzedażą na mocny odczyt danych towarowych z USA, który wsparł ostatnio zrewidowane w górę PKB za III kwartał. Inwestorzy negatywnie oceniają pozytywne informacje z gospodarki ponieważ obawiają się, że silna kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych sprawi, że Fed będzie mógł podnosić stopy do wyższych poziomów lub utrzymywać je na restrykcyjnych poziomach znacznie dłużej. Z uwagi na ten fakt indeksy oddały wzrosty mimo zapowiadającej się udanej sesji.
Fed może nie odpuszczać

Fed może nie odpuszczać

2022-12-24 Komentarz giełdowy XTB
Dwa ostatnie dni przyniosły mocne publikacje makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych. Wyraźna rewizja PKB w górę, mocna konsumpcja oraz dzisiaj wyższa inflacja od oczekiwań i mocna sprzedaż nowych domów. Dane te pokazują, że mocno wyczekiwane przez Fed schłodzenie gospodarki postępuje w naprawdę powolnym tempie. Czy będzie to oznaczało, że Fed będzie podnosił stopy mocniej od obecnych rynkowych oczekiwań? Wczoraj PKB z USA za III kwartał zostało zrewidowane w górę do 3,2% z poziomu 2,9% w tempie annualizowanym, głównie dzięki większej konsumpcji prywatnej.
Stare demony znów straszą na giełdach

Stare demony znów straszą na giełdach

2022-12-15 Komentarz giełdowy XTB
Rynki, które oczekiwały na stopniowe hamowanie jastrzębiej narracji centralnych banków, ponownie zderzają się ze ścianą. Dzisiejsza sesja mija pod znaką jastrzębiego EBC, który choć podniósł stopy zgodnie z oczekiwaniami o 50 pb to Christine Lagarde wyraźnie zaznaczyła, że nie bierze pod uwagę pivotu. Wydźwięk konferencji prezes Lagarde był bardzo jastrzębi, a EBC wygląda jakby chciał przejąć pozycję lidera pod względem jastrzębiej polityki monetarnej.
Wall Street zbyt wcześnie otwiera szampana?

Wall Street zbyt wcześnie otwiera szampana?

2022-12-14 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajszy odczyt inflacji z USA dał bykom nadzieje, że presja cenowa w gospodarce zacznie systematycznie spadać. Siłą rzeczy wraz z wyczerpującym się 'tematem rynkowym' jakim przez niemal cały 2022 rok była inflacja kwestią czasu jest jak rynki chwycą się innego tematu, który zastąpi jej wagę. W ten sposób Wall Street staje przed dylematem: presja cenowa słabnie ale co dalej? Czy spadająca szybciej od oczekiwań inflacja zwiastuje również głębsze od oczekiwań spowolnienie gospodarcze?
Sesja pod znakiem gamingu

Sesja pod znakiem gamingu

2022-12-12 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upłynęła pod znakiem interesujących informacji z branży gamedev. Pozytywna informacja napłynęła ze spółki Creepy Jar. Sprzedaż gry Green Hell na platformy PC, w Microsoft Store i PlayStation Store przekroczyła 4 mln egzemplarzy, co stanowi bardzo dobry wynik dla gry, której premiera miała miejsce ponad cztery lata temu. Monetyzacja gry cały czas utrzymuje się na dobrym poziomie m.in. dzięki cyklicznie wydawanym darmowym dodatkom “Spirits of Amazonia”. Spółka pracuje aktualnie nad wydaniem gry o nazwie Chimera.
Indeksy odbijają po fatalnej passie

Indeksy odbijają po fatalnej passie

2022-12-08 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszenie nastrojów na giełdowych parkietach, gdzie byki próbują przerwać fatalną passę z ostatnich kilku sesji. Za oceanem kupujących wsparł dziś wyższy od poprzedniego wzrost wniosków o zasiłek. Wnioski wzrosły z 225 tys. do 230 tys, zgodnie z oczekiwaniami. Rynek próbuje interpretować dane na swoją korzyść i dostrzegł w raporcie słabnące perspektywy dla amerykańskiego rynku pracy. Pogorszenie warunków zatrudnienia może wpłynąć na złagodzenie dalszej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.
Wall Street stąpa po niepewnym gruncie

Wall Street stąpa po niepewnym gruncie

2022-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy giełdowe rozpoczęły dzisiejszą sesje w mieszanych nastrojach, tracąc już piątą sesję z rzędu. Inwestorzy po kilku tygodniach wzrostów ponownie oceniają ryzyko i skutki głębokiej recesji w Chinach w otoczeniu zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne. Wzrostowi awersji do ryzyka sprzyjały dziś komentarze Władimira Putina, który wskazał na wzrost ryzyka konfliktu nuklearnego i nie wykluczył użycia broni jądrowej w odpowiedzi na ataki na terytorium Rosji.