Na rynkach nadal obserwujemy skutki obniżki stóp

Na rynkach nadal obserwujemy skutki obniżki stóp
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-09-28 (10:02)

Jedynymi pozytywnymi informacjami wczoraj były dane na temat bezrobocia tygodniowego, dość dobry wynik aukcji 5-latek. Reszta informacji była negatywna, duży spadek sprzedaży nowych domów, kolejny skok ceny ropy.

Inwestorzy na giełdach takimi informacjami się zupełnie nie zrażają, więc nadal kontynuowali zakupy akcji. Pewności siebie dodało im osłabienie jena będące symptomem spadającej awersji do ryzyka. Na rynkach surowców panuje nadal hossa. Mimo, że może wydawać się paradoksalne, że inwestorzy są optymistycznie nastawieni do akcji przy cenach ropy powyżej 80 USD, załamaniu rynku nieruchomości i prognozowanym spowolnieniu gospodarczy to wszystko to układa się w spójną logiczną całość. Wczoraj pisaliśmy o pro-cyklicznej polityce FED, która ma spowodować m.in. inflacyjny wzrost cen nieruchomości i innych aktywów i przywrócić zaufanie do pożyczkodawców (aby nie musieli się obawiać o wartość zabezpieczenia ich pożyczek). Dzisiaj zwrócimy uwagę na jeszcze jeden ważny czynnik jaki działa na rynkach i tłumaczy wzrosty cen surowców, a mianowicie fakt, że obniżka stóp procentowych w USD w wywrze silną presję na spadek dolara (FED już pogodził się z tym), a surowce wyceniane są głównie w USD. Ich cena w USD nominalnie musi wzrosnąć, aby nie stały się one tańsze dla reszty świata (inne waluty aprecjonują do USD). Drugim efektem obniżki stóp jest presją na rozluźnienie polityki w krajach, których waluty są powiązane z USD i które zaostrzają politykę monetarną w celu spowolnienia ich zbyt rozpędzonych gospodarek. Te kraje to akurat te same, które są dużymi konsumentami surowców – m.in. Chiny. Jeśli kraje te nie rozluźnią polityki to będzie wyraźna presja na aprecjację ich walut do USD (co zwiększa ich siłę nabywczą a zatem popyt na surowce), jeśli rozluźnią to gospodarka przyśpieszy (popyt na surowce wzrośnie jeszcze bardziej). Metale szlachetne rosną z tych samych powodów, dochodzą jeszcze obawy o inflację, do której polityka FED zapewne doprowadzi.

EURPLN

Konsolidacja EURPLN trwa. Decyzja RPP nie zmieniła sytuacji słabość i raczej nie dała powodu by oczekiwać, że słabość punktu widzenia polityki monetarnej coś się zmieni do publikacji następnych danych makro i projekcji inflacji. Rynki zagraniczne nadal powinny sprzyjać złotemu jednak sentyment w naszym regionie jest nienajlepszy. Jednym z powodów może być pewien niepokój związany z projektem budżetu, który zmarnuje kolejny rok dobrej koniunktury oraz możliwością znacznego wzrostu wydatków po realizacji obietnic wyborczych (choć jak pokazuje doświadczenie realizacja tych obietnic nie powinna nam grozić). Sądzimy, że nieco gorszy sentyment do złotego może zwiastować pogorszenie nastrojów na rynkach zagranicznych, nadal nie widzimy jednak na razie sygnałów, które to potwierdzają, więc rekomendujemy powstrzymać się na razie od transakcji

EURUSD

Kolejne dane makro popchnęły kurs EURUSD wyżej w okolice szczytów i znowu ta słabość dolara została wykorzystana do realizacji zysków. Widać także wyraźnie, że dolar jest sprzedawany na lekkich odbiciach i wzrosty EURUSD raczej zniechęcają do dalszych zakupów blisko szczytów. Taka sytuacja sugeruje, że potencjał korekcyjny jest spory (ponad figurę) szczególnie, jeśli przebite zostanie 1,4120. W krótkim terminie jedna dolar będzie nadal pod presją i oczekujemy, że dzisiejsze dane makro znowu popchną rynek wyżej. Uważamy jednak, że kolejny raz będzie to dobry moment na otwarcie krótkich pozycji, szczególnie na teście maksimów osiągniętych po publikacji danych makro, jeśli nie będą one powyżej 1,42 (tzn. jeśli nie nastąpi techniczne wybicie powyżej linii trendu po szczytach)

GBPUSD

Pozytywny sentyment do funta wywołany serią lepszych danych z Wielkiej Brytanii utrzymał się przez cały dzien. Dodatkowo dane z gospodarki amerykańskiej na temat sprzedaży nowych domów zgodnie z oczekiwaniami analityków były słabsze. Jesteśmy coraz bliżej maksimum z 24 września, które prawdopodobnie będzie testowane. Zgodnie z tym co pisaliśmy wczoraj poziom 2,0000 wydaje nam się dobrym do wznawiania długich pozycji w GBPUSD. Istnieje jednak ryzyko spadku GBPUSD nawet w okolice 2,0150 wyznaczone przez 38,2% zniesienia fib całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,9880, jako że nad GBP ciążą wciąż kłopoty Northern Rock i fakt, że NR pożyczył już 8mlf funtów od BoE. Dziś zostanie opublikowany indeks zaufania konsumentów Gik. Oczekuje się, że dane będą słabsze. Naszym zdaniem wszelkie ruchy korekcyjne w dalszym ciągu będą dobrą okazją do zakupów GBP, na co wskazuje obecna sytuacja techniczna..

USDJPY

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wejście USDJPY w silną strefę oporu wyznaczona przez rejon 115,60-116,00 przyczyniło się do ruchu korekcyjnego i powrotu w okolice 115,00, które wyznacza ważny geometryczny poziom. W dalszym ciągu utrzymujemy się w 200-punktowym zakresie wahań. Istnieję ryzyko powrotu w okolice dolnej granicy zakresu, jednak opublikowana dziś seria danych makro nie sprzyja umacnianiu się jena. Giełda japońska spadała, na skutek słabszych perspektyw dla gospodarki japońskiej. Stopa bezrobocia wzrosła w sierpniu do poziomu 3,8%. Inflacja CPI spadła o 0,2%, podczas gdy inflacja bazowa zanotowała spadek o 0,1%. Wobec słabych danych jedynie indeks PMI z sektora wytwórczego wzrósł we wrześniu do poziomu 49,8pkt, jednak w dalszym ciagu utrzymujemy się poniżej bariery 50pkt.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

12:55 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

12:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

09:15 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?