RPP nie zmieniła stóp procentowych

RPP nie zmieniła stóp procentowych
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-07-25 (18:50)

WYDARZENIE DNIA Zgodnie z oczekiwaniami - mimo nowej projekcji inflacji zakładającej szybszy wzrost cen niż szacowano w kwietniu - RPP nie zmieniła stóp procentowych.

Trudno mówić o zaskoczeniu taką decyzją, dlatego ani GPW ani rynek walutowy nie reagowały na decyzję Rady. W kontekście nowej projekcji inflacji, która zakłada wzrost cen z 50 proc. prawdopodobieństwem do 2,1-4,1 proc. na koniec IV kwartału przyszłego roku, kolejne podwyżki wydają się pewne. W kwietniowej projekcji zakładano bowiem, że na koniec przyszłego roku inflacja wyniesie między 1,6-3,8 proc.

Profesor Dariusz Filar - jeden z członków RPP - powiedział, że obecne stopy procentowe nie dają gwarancji utrzymania inflacji, nie mniej akurat tego członka RPP do utrzymania restrykcyjnej polityki monetarnej nie trzeba przekonywać.

SYTUACJA NA GPW

Notowania na GPW rozpoczęły się od spadku cen akcji i wartości indeksów. Z porannego ciosu najszybciej zaczął się podnosić WIG20, który zdołał zakończyć sesję 68 punktów powyżej minimalnego poziomu notowań i zakończył dzień 0,3 proc. niżej niż we wtorek. mWIG i sWIG zaczęły minimalizować straty dopiero w ostatniej godzinie sesji, ale mimo to, można powiedzieć, że rynek przeszedł pomyślnie próbę charakteru inwestorów. Podaż nie była wcale taka wielka, a popyt choć skromny, nie dopuścił do większej przeceny. To znów daje nadzieje na przekształcenie korekty w trend boczny - często zresztą spotykany w okresie wakacji. Obroty na poziomie 1,8 mld PLN nie wskazują na to, by dzisiejsza sesja miała być przełomowa. Ot jeszcze raz udało się wybronić rynek przed większą przeceną. Wskaźniki techniczne nie wskazują wcale, by miała to być ostatnia próba pogłębienia korekty w czasie wakacji.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie parkiety reagujące na wczorajszą silną wyprzedaż za oceanem, jednak od południa zaczęły odrabiać straty w wyniku nadziei inwestorów, że dobre wyniki z amerykańskich spółek zatrą bardzo złe wrażenie po sesji w Stanach. Niestety, gorsze wyniki opublikowało Volvo, natomiast największy producent mikroprocesorów w Europie (STMicrosystems) oraz francuski potentat rynku dóbr luksusowych (Hermes) obniżyły prognozy. Impulsem do silnych spadków były jednak (znów) informacje zza oceanu, gdzie sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła dużo bardziej niż oczekiwał rynek, co przełożyło się na słaby początek sesji w Stanach (o 17:00 S&P i Dow Jones zyskiwały 0,2 proc.).
Zawiedzeni inwestorzy ze starego kontynentu (liczyli na wyższe obicie) sprzedawali akcje i DAX kończy dzień 1,7 proc. niżej, CAC40 stracił 1,3 proc., a FTSE spadł o 0,8 proc.

WALUTY

Dolar potężnie umocnił się dziś wobec euro - zyskał 0,8 proc., a wspólna waluta kosztowała 1,37 USD - najmniej od dwóch tygodni. Po raz ostatni dolar tak bardzo umocnił się wobec euro w czasie jednego dnia na początku stycznia - to raczej ciekawostka. Jak wiadomo, tak silny ruch jednorazowy nie zmienia jeszcze głównego trendu, choć wskaźniki techniczne jednoznacznie zalecają sprzedaż wspólnej waluty.
Euro spadło także wobec jena i to aż o 1,1 proc., podczas gdy dolar obronił kurs wobec wspólnej waluty (po silnych wahaniach w ciągu dnia). W relacji do jena spadał też frank i funt. Proces likwidacji pozycji carry trade może się jeszcze przedłużyć. Im bardziej umacniać się będzie jen, tym więcej inwestorów może myśleć o jego kupnie, co może nakręcić spiralę jego wzrostu - brzemiennego w skutki dla rynków akcji i walut krajów rozwijających się, takich jak Polska.

Dla nas te zawirowania oznaczają wzrost kursu dolara do 2,77 PLN. Euro podrożało do 3,794 PLN, a frank do 2,28 PLN. Wskaźniki techniczne przy każdej z trzech walut zalecają sprzedaż złotego.

SUROWCE

Na rynku ropy, po porannym spadku fundusze hedgingowe próbują wrócić powyżej poziomu 75 USD, licząc, że jeszcze tego lata uda się zaatakować nowe rekordy. Jak na razie warunki do tego są niesprzyjające. Wczorajsza zapowiedź zwiększenia wydobycia przez OPEC, oraz utrzymujące się wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich rafinerii zmniejsza obawy rynku o zbyt niską podaż. O 16:00 cena baryłki brenta kosztowała 75,10 USD, w oczekiwaniu na cotygodniowy raport dotyczący zapasów benzyny w Stanach.

Cena miedzi spadła o 3,2 proc. przed dzisiejszą informacją o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Jej prawie 4-procentowy spadek potwierdził obawy inwestorów o spowolnienie sektora budowlanego, które negatywnie odbija się na popycie na ten surowiec. Na londyńskiej giełdzie tona miedzi kosztowała dzisiaj 7.840 USD.

Spadło również złoto (o 0,8 proc.) w wyniku umocnienia dolara oraz spekulacji na temat przyszłej sprzedaży tego kruszcu przez członków strefy euro. Uncja złota kosztuje na światowych rynkach 675 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.