Stany wchodzą na wyższe obroty

Stany wchodzą na wyższe obroty
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-11-16 (20:03)

Cykl świetnych publikacji z amerykańskiej gospodarki zdecydowały się podtrzymać najnowsze dane z sektora przemysłowego, który w październiku odnotował miesięczny skok produkcji na poziomie 0,9 proc. (konsensus: 0,5 proc.). Nowe światło na oczekiwane tempo wzrostu za IV kwartał rzucił potężny skok produkcji fabrycznej (1,3 proc. m/m, konsensus: 0,6 proc.) plasującej się na swoich siedmioletnich maksimach.

Sporządzone przez nas modele analityczne nie pozostawiają złudzeń. Utrzymanie powyższych tendencji będzie rzutowało zamknięciem roku przez amerykańską gospodarkę z zannualizowaną dynamiką PKB na poziomie 3,5 proc.

W czwartkowym kalendarzu uwagę inwestorów próbowały zwrócić szacunki brytyjskiej sprzedaży detalicznej. Opublikowane dane lekko zaskoczyły nisko zawieszone oczekiwania, które należy traktować jako pokłosie rozgoryczenia wrześniowymi szacunkami. Dzisiejsza konferencja członków Banku Anglii nie miała żadnego przełożenia na rynek walutowy. Mark Carney, gubernator BOE, w trakcie swojego wystąpienia zaakcentował konieczność podnoszenia wiarygodności oraz transparentności banku. Carney zdecydował się również na podtrzymanie swojego stanowiska dotyczącego przyszłych posunięć Komitetu Polityki Pieniężnej, który przy realizacji scenariusza bazowego powinien pokusić się na dalsze podwyżki stóp procentowych. Obecnie funt szterling umacnia się względem dolara o 0,1 proc., wypychając tym samym kurs GBP/USD w okolice poziomu 1,3190.

Nieco bardziej pokaźną zwyżkę zdołała odnotować kanadyjska waluta (0,2 proc.) będąca na fali świetnych wskazań produkcji przemysłowej za wrzesień (0,5 proc. m/m). Możliwość odnotowania dodatniej dynamiki nie była powszechnie spodziewana przez ankietowanych uczestników rynku, którzy spodziewali się odreagowania po wysoce satysfakcjonujących wskazaniach za sierpień (1,4 proc. m/m). Na czele koszyka walut G10 znajdują się waluty skandynawskie – norwerska (0,4 proc.) oraz szwedzka korona (0,3 proc.). W kontrze do ich aprecjacji wyraźnie staje szwajcarski frank (-0,4 proc.), który na przestrzeni dnia usilnie próbował wypchnąć kurs EUR/CHF powyżej okrągłego poziomu 1,1700. W przypadku euro (-0,1 proc.) należy mówić o skromnej deprecjacji, bowiem na koniec dnia kurs EUR/USD balansuje w okolicach poziomu 1,1780. Dodatkowych argumentów za osłabieniem wspólnej waluty nie zapewniła publikacja finalnych wskazań inflacji CPI ze strefy euro, która w ujęciu rok do roku pozostała na uprzednio podanym poziomie 1,4 proc.
Dość udaną sesję za sobą mają waluty państw Emerging Markets, którym niepodzielnie przewodzi południowoafrykański rand (1,4 proc.). Wśród walut regionu uwaga została skoncentrowana wobec rosyjskiego rubla (0,9 proc.) wyraźnie dystansującego się od nieco mniej pokaźnych ruchów w wykonaniu czeskiej korony (0,1 proc.). Chwilowe przetasowania na parach walutowych z CZK zapewniły komentarze Jiříego Rusnoka, prezesa Narodowego Banku Czeskiego. Jego zdaniem w perspektywie najbliższych dwóch lat dwutygodniowa stopa repo powinna uplasować się na poziomie 3,0 proc. (obecnie: 0,5 proc.). Na koniec dnia złoty (-0,1 proc.) zapewnia istne déja vu, bowiem USD/PLN nadal balansuje przy 3,6000, a EUR/PLN stabilizuje się przy 4,2380. Obecnie GBP/PLN oraz CHF/PLN są kwotowane odpowiednio po 4,7510 oraz 3,6270.

Notowania na europejskich parkietach stały pod znakiem próby odrobienia wczorajszych zniżek. Ze wzrostowych nastrojów wyłamała się giełda przy Książęcej, gdzie wśród komponentów indeksu WIG 20 (-0,3 proc.) najsilniej ciążyły spółki z sektora paliwowego. Powrót Orlenu (-5,0 proc.) w okolice dziesięciotygodniowych minimów to efekt doniesień o planowanym zmniejszeniu ekspozycji na spółki z branży rafineryjnej. Niewiele mniejszą zniżkę odnotował Lotos (-4,6 proc.) otrzymujący dodatkowy cios od prezesa spółki, który oczekuje spadku marż w nadchodzących miesiącach.
We Frankfurcie liderem notowań został Infineon (3,5 proc.), który odrobił swoje wczorajsze spadki po niezbyt przychylnej nocie analitycznej Nord/LB. Istotny technicznie sygnał zdołał wygenerować HeidelbergCement (3,4 proc.) – w tym przypadku mowa o formacji złotego krzyża sugerującej wystąpienie średnioterminowego sygnału kupna. Na fali pozyskania nowego kluczowego inwestora znalazł się Deutsche Bank (2,6 proc.), który próbował usilnie balansować przecenę RWE (-2,0 proc.) po sprzedaży udziałów przez norweski Storebrand. Za powyższym posunięciem stoją względy czysto pragmatyczne wynikające z intensyfikacji ryzyka wprowadzenia pakietu antywęglowego w Niemczech. Finalnie DAX zakończył swoje notowania ze zwyżką rzędu 0,6 proc.

Na czele londyńskiego indeksu FTSE 100 (0,2 proc.) niepodzielnie rządziło Shire (6,1 proc.) za sprawą przychylnej noty analitycznej Bernstein. W ścisłej czołówce brytyjskich spółek znalazł się EasyJet (3,5 proc.), którego władze zdecydowały się na zmianę polityki bagażowej. Co więcej, za czwartkowy motor wzrostu budżetowego przewoźnika należy uznać publikację analiz wskazujących na możliwość poprawy pozycji konkurencyjnej w horyzoncie najbliższych kilku kwartałów. Euforyczne nastroje na Wyspach najsilniej studził GKN (-4,8 proc.), co należy potraktować jako odwrót inwestorów w związku z przetasowaniami w zarządzie spółki.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.