Europejskie parkiety rozpoczynają odliczanie przed EBC

Europejskie parkiety rozpoczynają odliczanie przed EBC
Komentarz giełdowy DM BOŚ
Data dodania: 2017-10-25 (16:33)

Na szerokim rynku nastał czas oczekiwania. Inwestorzy, przede wszystkim na największych parkietach giełdowych Starego Kontynentu, z niecierpliwością spoglądają na czwartek, kiedy to odbędzie się zdaniem wielu przełomowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Tymczasem GPW staje na nogi po wczorajszych spadkach, choć można mieć wątpliwości, czy to koniec jej słabości.

Na trwający sezon wyników spółek za III kwartał nakłada się ważne wydarzenie ekonomiczne w postaci posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Już jutro Bank spotka się, aby przedyskutować dalszy kierunek polityki monetarnej, która ma wielki wpływ nie tylko na waluty, ale również na rynki akcyjne. Koniunktura w strefie euro jest nadzwyczaj dobra i co ważniejsze utrzymuje się na wysokim poziomie niemal od początku roku - po wtorkowych odczytach PMI dziś poznaliśmy wskaźnik Ifo, który również potwierdził dalszą poprawę nastrojów w niemieckim biznesie. Tymczasem EBC w dalszym ciągu prowadzi ultra-ekspansywną politykę monetarną opartą na ujemnych stopach procentowych i hojnym programie skupów aktywów. Inwestorzy spodziewają się, że Bank jutro ogłosi przedłużenie kończącego się w grudniu tego roku programu QE do września 2018 roku, jednak kluczowe dla reakcji rynków będzie nowa kwota limitu dla miesięcznego skupu. Obecnie jest to 60 mld USD, a inwestorzy wahają się, czy zostanie ona zmniejszona do 40 mld, czy też zaledwie 20 mld EUR. Ustalenie wyższego limitu powinno zostać odebrane pozytywnie przez europejskie indeksy giełdowe, a w szczególności przez niemieckiego DAX-a, dla którego ważna będzie też reakcja euro. Warto również wspomnieć o bardo mocnej wtorkowej sesji na Wall Street. Dobre wyniki amerykańskich blue chipów pchnęły indeks Dow Jones na nowe historyczne szczyty i jednocześnie benchmark zanotował największy dzienny wzrost od września.

W Warszawie dominuje zieleń, ale inwestorzy nie mają specjalnie wielu powodów do radości. Daleko jest bowiem do odrobienia strat po sporych wczorajszych wyprzedażach, ponadto jutrzejsze posiedzenie EBC także stanowi zagrożenie dla indeksów z GPW. Dziś odreagowaniu sprzyjały wyniki spółek. Wyróżnić należy przede wszystkim PGE, którego zysk netto w III kwartale wzrósł ponad dwukrotnie w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku do 1,46 mld PLN. Na około godzinę przed zakończeniem dzisiejszej sesji WIG20 podchodzi o 0,40%, mWIG40 o ponad 0,60%, a WIG o niecałe 0,40%. Natomiast sWIG80 spada o 0,20%.

Źródło: Michał Dąbrowski, Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.