Funt ofiarą wysoko zawieszonych oczekiwań

Funt ofiarą wysoko zawieszonych oczekiwań
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-09-18 (19:56)

Antybohaterem poniedziałkowej sesji okazał się być funt szterling będący pod presją wystąpienia gubernatora Banku Anglii Marka Carneya. Powtórka retoryki z ostatniego posiedzenia BOE wyraźnie ochłodziła wysoko wywindowane oczekiwania uczestników rynku, którzy mogli oczekiwać nieco bardziej jastrzębiej wypowiedzi w sprawie planowanych podwyżek stóp procentowych czy ryzyk związanych z opuszczeniem unijnych struktur.

Domniemania dotyczące bardziej zachowawczego podejścia brytyjskich decydentów monetarnych mogły podbić komentarze dotyczące nasilenia się czynników prodeflacyjnych w trakcie właściwej części BREXIT-u. Zdaniem Carneya ich transmisja będzie odbywała się za pośrednictwem kanału handlowego.
Zaskoczenia nie zapewniły finalne odczyty inflacji ze strefy euro. W sierpniu roczna zmiana indeksu CPI pozostała na poziomie 1,5 proc. wobec przyrostu cen bazowych rzędu 1,2 proc. Wyraźnie powyżej rynkowego konsensusu uplasowały się wskazania z polskiego rynku pracy. W tym przypadku mowa o płacach, które w ujęciu rok do roku przyspieszyły do 6,6 proc. (konsensus: 5,7 proc., TMS Brokers: 5,9 proc.), windując tym samym przeciętne wynagrodzenie brutto do poziomu 4 492,63 PLN. W medianę oczekiwań ankietowanych uczestników trafiło zatrudnienie. W sierpniu ilość obsadzonych etatów wyniosła 6 025,6 tys., co zagwarantowało roczny przyrost rzędu 4,6 proc.

Koniec dnia zdecydowanie należy do amerykańskiej waluty, której pomagają pozytywne tendencje na rynku długu. Obecnie dziesięcioletnie obligacje rządu USA przebijają poziom 2,23 proc., notując tym samym ruch rzędu 2,8 pb. Walutą, która sprzeciwia się silniejszemu dolarowi jest norweska korona (-0,2 proc.). Poza taniejącym 0,8 proc. funtem szterlingiem uwagę zwraca japoński jen. Jego 0,7 proc. deprecjacja wypycha kurs USD/JPY w okolice poziomu 111,60. W przypadku euro (-0,1 proc.) należy mówić o nieco skromniejszym ruchu. Na koniec dnia EUR/USD w oczekiwaniu na sygnał balansuje przy 1,1940.
Chwilowe osłabienie napięć pomiędzy Pjongjangiem oraz Waszyngtonem pozytywnie wpływa na południowokoreańskiego wona (0,4 proc.), który jest liderem walut Emerging Markets. Po drugiej stronie zestawienia wyraźnie rządzą turecka lira (-1,5 proc.) oraz południowoafrykański rand (-1,0 proc.). Na fali ostatniej decyzji Banku Rosji o ścięciu stóp do poziomu 8,5 proc. znalazł się tracący 0,8 proc. rubel. W przypadku złotego (-0,4 proc.) należy mówić o skromniejszej deprecjacji. Obecnie EUR/PLN próbuje się ustabilizować przy 4,2920, USD/PLN przy 3,5950, GBP/PLN przy 4,8490, a CHF/PLN przy 3,7350.
Początek tygodnia na europejskich parkietach należy do stosunkowo udanych. W cieniu wzrostów mediolańskiego FTSE MIB (0,6 proc.) znalazły się między innymi spółki notowane na londyńskiej giełdzie. Liderem indeksu FTSE 100 (0,5 proc.) zostało BAE Systems (3,9 proc.), tj. spółka, która niespodziewanie wygrała przetarg na dostarczenie Katarczykom myśliwców Typhoon. Niezbyt udaną sesję notują spółki z sektora wydobywczego. Najsilniej jednak traciło Imperial Brands (-1,9 proc.), które lekko dystansowało się od przeceny Randgold Resources (-1,7 proc.). W centrum uwagi znalazło się Shire (-1,5 proc.), którego spółka-córka Baxalta rzekomo miała pozwać niemiecki Bayer (0,2 proc.) za uniemożliwienie wprowadzenia do obiegu opracowanego leku na hemofilię.

We Frankfurcie obserwowano nieco skromniejsze wzrosty. Na czele indeksu DAX (0,3 proc.) znalazł się BASF (1,5 proc.) oraz Infineon (1,6 proc.), który zaprezentował na OktoberTechu swoje najnowsze zdobycze. Swoją czwartkową przecenę udało się wymazać Deutsche Börse (1,2 proc.). Według doniesień zarząd pracuje nad zmianą schematu wypłaty wynagrodzeń, co stanowi odpowiedź na prowadzone śledztwo w sprawie insider-tradingu w spółce. Niezbyt spektakularną zniżkę na niemieckim parkiecie odnotowało BMW. Zniżka rzędu 0,3 proc. to pokłosie obaw o wzrost brytyjskiego cła na dobra importowane, w tym na dość popularne samochody serii 3 oraz 5.

Przy Książęcej najbardziej optymistycznymi nastrojami mogli pochwalić się inwestorzy Orange Polska (1,5 proc.) po zmianie rekomendacji przez Wood & Company na „trzymaj” z ceną docelową na poziomie 5,90 PLN (obecnie: 5,30 PLN). Nieco niżej znalazły się akcje PKO Banku Polskiego (1,4 proc.) oraz Tauronu (0,8 proc.). Na dnie indeksu polskich gigantów znalazło się PZU (-1,7 proc.), które gonił podnoszący kapitał zakładowy mBank (-1,3 proc.).

Najbardziej pokaźną zwyżkę wśród surowców notują październikowe kontrakty na gaz ziemny, które drożeją 4,2 proc. względem poprzedniego zamknięcia. W ich cieniu znajduje się nie tylko sok pomarańczowy (1,0 proc.), ale również pallad (1,0 proc.) czy miedź (0,7 proc.). Na fali solidnej wyprzedaży znalazło się złoto (-1,0 proc.; 1 307,50 USD), którego ruch przebija tracące 2,6 proc. srebro. Obecnie za uncję drugiego z kruszców należy zapłacić 17,13 USD. Nieco skromniejszy skok ku niższym wartościom notuje najsilniej tracący z płodów rolnych – obecnie grudniowe kontrakty na kakao są wyceniane 1,6 proc. niżej niż obserwowano to na koniec piątkowych notowań. W przypadku ropy naftowej należy mówić o zdecydowanie słabszych przetasowaniach sentymentu. Obecnie baryłka West Texas Intermediate schodzi do poziomu 49,70 USD, notując tym samym przecenę rzędu 0,3 proc.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

12:55 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

12:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

09:15 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?