Przejaśnienia po burzy

Przejaśnienia po burzy
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2017-09-12 (09:22)

Wczoraj słońce zaświeciło dla aktywów ryzykownych i dolara przy mniejszych obawach o Koreę Płn. i Irmę. Jednak jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, czy mamy do czynienia z przejściowym odbiciem, czy zawiązaniem trwalszego ruchu, gdyż inwestorzy pozostają chimeryczni. We wtorek otrzymamy kolejne dane o inflacji (Szwecja, Wlk. Brytania) i kolejne głosy z ECB.

Bez bombowych (proszę mi wybaczyć) wiadomości z Korei Północnej, poniedziałek przebiegał pod dyktando „rajdu ulgi” z silną postawą rynku akcji a stratami bezpiecznych przystani. Mało prawdopodobna wydaje się eskalacja konfliktu po ogłoszonych w nocy nowych sankcjach nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Twarde żądania USA zostały rozwodnione dla uzyskania poparcia Chin i Rosji. Blokada eksportu tekstyliów z Korei i częściowe wstrzymanie dostaw ropy będą bolesne, ale nie krytyczne. Korea Północne z pewnością odpowie na ustalenia, ale o ile nie przyjmie to formy kolejnego testu rakiety balistycznej, rynek przejdzie obok tego obojętnie.

Dolar zaliczył mocny start tygodnia i dziś widać pole do kontynuacji, choć trzeba pozostać czujnym. Narracja wokół USD przyjęła przyjazne oblicze. Huragan Irma (już zdegradowany do tropikalnej burzy) ominął Miami i przyniesie mniejsze straty. Jednocześnie prace na rzecz odbudowania zniszczeń na Florydzie i wcześniej w Teksasie i Luizjanie oznaczają wsparcie dla aktywności gospodarczej, a skok cen benzyny może zapewnić podbicie inflacji w kolejnych miesiącach. Osobiście nie chce mi się wierzyć, że rynek tak szybko obrócił się z pesymizmu wobec USD i teraz każdy czynnik czyta od pozytywnej strony, zatem zalecam ostrożność w gonieniu siły USD. Za kontynuacją odbicia przemawia przesycenie w krótkich pozycjach w ubiegłym tygodniu, które teraz grozi tzw. „short squeeze”. Mimo tego, aby ruch miał solidne podstawy, przydałoby się potwierdzenie fundamentalne. Na to trzeba poczekać do czwartkowych danych o CPI i dalej na przyszłotygodniowy komunikat FOMC.

Po wczorajszej posusze w danych wtorkowy kalendarz przynosi tylko nieznaczne podkręcenie tempa. Zaczynamy od inflacji ze Szwecji, gdzie rynek nastawia się na rozczarowanie po wczorajszym słabym odczycie z Norwegii. Odczyt może zaszkodzić koronie, ale lipiec i sierpień pokazały, że EUR/SEK przy 9,60 spotyka się z dużym ożywieniem sprzedających i tak też może być teraz. Rynek szuka dobrych poziomów do kupna korony, licząc na wyraźne umocnienie w średnim terminie wskutek odejścia Riksbanku od gołębiego nastawienia. W Wielkiej Brytanii inflacja CPI ma pozostać wysoko i potwierdzenie będzie podsycać rynkowe oczekiwania na jastrzębie przebłyski w czwartkowym komunikacie Banku Anglii. Co do samego stanowiska BoE nie mamy przekonania i nasz optymizm w stosunku do funta powoli zaczyna się wyczerpywać. Po południu warte odnotowania będzie wystąpienie wiceprezesa ECB Constancio. Wczoraj mieliśmy kanonadę komentarzy członków Rady Prezesów ECB, gdzie jednak nie było wzmocnienia presji na euro (po nieudanej próbie w wykonaniu prezesa Draghiego w zeszłym tygodniu). Coeure właściwie umniejszał wpływ siły waluty, a w pozostałych przypadkach jastrzębie pozostawali jastrzębiami, a gołębie – gołębiami. Jeśli EUR/USD ma zaliczyć głębszą korektę, to prędzej pod wpływem dolarowych impulsów.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.