Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2017-08-11 (21:35)

Po tygodniowej posusze następne dni są przepełnione ważnymi odczytami makro. Na pierwszym planie będzie sprzedaż detaliczna z USA i PKB ze strefy euro, zaraz przed CPI z Wielkiej Brytanii i Kanady oraz raportem z rynku pracy z Australii. Uwagę przyciągną też protokoły z posiedzeń FOMC i ECB. Dostaniemy także pierwszy szacunek PKB z Polski.

Przyszły tydzień: sprzedaż detaliczna z USA/NZ/Chin/Wlk. Bryt., PKB z Eurolandu/Polski, minutki FOMC/ECB, CPI z Wlk. Bryt./Kanady, rynek pracy Australii.

W USA pierwsze miejsce zajmuje sprzedaż detaliczna (wt), gdzie spodziewane jest odbicie po rozczarowującym czerwcu. Wskaźniki aktywności biznesu w rejonie Nowego Jorku (wt) i Filadelfii (czw) oraz indeks nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan (pt) pomogą ocenić kondycję gospodarki na przyszłość. Mocniejsze odczyty mogą skłaniać inwestorów do wychodzenia z krótkich pozycji w USD gromadzonych w lipcu. W minutkach FOMC najciekawsza będzie dyskusja dotycząca redukcji sumy bilansowej i potencjalnego startu tego procesu już we wrześniu (nasza prognoza).
Spośród danych makro ze strefy euro drugi odczyt PKB (śr) powinien potwierdzić tempo 0,6 proc. k/k, podczas gdy PKB (pon) i finalny szacunek inflacji (czw) będą drugorzędne. W protokole po posiedzeniu ECB (czw) inwestorzy będą zwracać uwagę na dyskusję dotyczącą kursu walutowego. Zwiększone obawy decydentów mogą stać się podstawą do sprzedaży EUR.

Z Wielkiej Brytanii otrzymamy CPI (wt), płace i stopę bezrobocia (śr) i sprzedaż detaliczną (czw). Z tego zestawu największy wpływ może mieć sprzedaż detaliczna, jeśli wskaże na słabość ożywienia w porównaniu do innych gospodarek europejskich. Dane o inflacji tracą przejściowo na znaczeniu, gdyż jesteśmy dopiero co po publikacji Raportu Inflacyjnego BoE. Pozytywne zaskoczenia będą odczuwalne w wycenie funta, ale sceptycznie podchodzimy do gonienia tych ruchów, prędzej widząc tutaj okazję do sprzedaży.

W mniejszych gospodarkach uwaga może dotyczyć szwedzkiej inflacji CPI (wt). Poprzedni odczyt za czerwiec wypadł powyżej prognoz Riksbanku i kolejny silny wynik może dać dodatkowy impuls dla SEK, choć wątpimy w jego trwałość. Riksbank nie będzie się spieszył z zacieśnianiem monetarnym, dopóki ECB nie zrobi pierwszy kroku, co oznacza, że polityka pieniężna jest tłumionym wsparciem dla waluty.

W Polsce mamy święto we wtorek, a dookoła niego kilka odczytów makro za lipiec, choć większa uwaga będzie przywiązana do szacunku flash dynamiki PKB za II kwartał (śr). Miesięczne wskazania sugerują przyhamowanie tempa względem pierwszego kwartału, ale prognozowany przez nas wynik na poziomie 3,8 proc. r/r powinien potwierdzać silne fundamenty gospodarki. Dla złotego jednak większym problemem są czynniki zewnętrzne i ostatni spadek apetytu na aktywa ryzykowne. EUR/PLN wyłamał się z wakacyjnego marazmu ponad 4,27, a perspektywa długiego weekendu (i niższej płynności) podnosi ryzyko dotarcia do 4,30.

Następny tydzień przynosi kilka raportów z Japonii – PKB, produkcja przemysłowa, bilans handlowy – choć wątpliwe, aby wywarły one trwały wpływ na jena. Napięcia geopolityczne wokół Korei Północnej pomagają w umocnieniu JPY a brak wyraźniejszego odbicia USD (i rentowności USA) ogranicza pole do osłabienia jena.

W kalendarzu z Australii najważniejszy jest raport z rynku pracy (czw), gdzie oczekuje się solidnego wzrostu zatrudnienia przy stabilizacji stopy bezrobocia przy 5,6 proc. Protokół z posiedzenia RBA (wt) powinny przejść bez echa, gdyż ostatni Raport Polityki Monetarnej i przemówienie prezesa Lowe’a dość dogłębnie przedstawiły nastawienie banku. Rynek AUD będzie też śledził dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z Chin (pon), po których oczekuje się dobrych odczytów. Dane mogą dać paliwo do okresowego umocnienia AUD, ale przy powrocie optymizmu wobec USD i rosnącej awersji do ryzyka będzie ciężko o wypracowanie trwalszego ruchu. W Nowej Zelandii główną pozycją jest sprzedaż detaliczna (pon), gdzie po serii słabszych odczytów większym zaskoczeniem będą silniejsze dane.

Kanada przedstawi dane o inflacji CPI (pt) i większą niespodzianką będzie wyższy odczyt. Przy zaledwie dwóch podwyżkach Banku Kanady wycenionych do końca przyszłego roku jest spore pole wywarcia pozytywnego wpływu na CAD.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

12:02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

11:08 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

11:07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.