Dolar ofiarą domykania pozycji

Dolar ofiarą domykania pozycji
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-07-31 (23:31)

Wobec dzisiejszej słabości dolara dość obojętnie przechodzi jego kanadyjski odpowiednik, którego 0,5 proc. deprecjacja winduje parę USD/CAD w okolice poziomu 1,2480. Obecnie liderem koszyka G10 jest euro (0,6 proc.), za którym plasuje się zyskująca 0,4 proc. korona szwedzka. Pod koniec dnia nieco skromniejsze umocnienie notują japoński jen (0,2 proc.) oraz szwajcarski frank (0,2 proc.).

Dość pomyślne notowania mają za sobą waluty państw Europy Środkowo-Wschodniej. Królem regionu pozostaje węgierski forint, który zyskał względem dolara 0,7 proc. W gronie walut Emerging Markets dość silną przecenę notuje rosyjski rubel (-0,6 proc.), którego zniżkę przebija południowoafrykański rand (-1,3 proc.). W przypadku złotego (0,4 proc.) należy mówić o względnie udanym poniedziałku. Na koniec dnia para EUR/PLN balansuje przy poziomie 4,2600, USD/PLN przy 3,6050, GBP/PLN przy 4,7530, a CHF/PLN osuwa się do 3,7290.

W trakcie sesji azjatyckiej uwagę inwestorów usilnie próbowały zwrócić solidne wskazania japońskiej produkcji przemysłowej za czerwiec (4,9 proc., konsensus: 4,8 proc.) oraz chińskiego indeksu PMI dla sektora przemysłowego (51,4 pkt, konsensus: 51,5 pkt). Na Starym Kontynencie inicjatywę przejęły dane dotyczące lipcowej dynamiki cen w Eurolandzie, które w przypadku wskaźnika bazowego zaskoczyły oczekiwania analityków (1,2 proc., konsensus: 1,1 proc.). Zgodnie z przewidywaniami ankietowanych uczestników rynku uplasowała się wstępna inflacja HICP, notująca w ujęciu rok do roku przyrost na poziomie 1,3 proc. Przed powyższą publikacją dawkę rozczarowania zapewniła niemiecka sprzedaż detaliczna, która w czerwcu spowolniła do 1,5 proc. r/r (konsensus: 2,7 proc.). Swoje pięć minut miała również polska gospodarka. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami inflacja CPI uplasowała się powyżej mediany prognoz. Wstępny szacunek za lipiec wskazuje miesięczny spadek cen konsumenta o 0,2 proc., wynosząc tym samym roczny przyrost do poziomu 1,7 proc.

Poniedziałkowa sesja na europejskich parkietach zakończyła się wyraźnym podziałem sentymentu. Wśród głównych indeksów najsilniej stracił paryski CAC 40 (-0,7 proc.) między innymi za sprawą potężnej przeceny walorów Legrand (-4,5 proc.), które zareagowały na rozczarowujące wyniki za II kwartał oraz podsumowujący je komentarz analityczny banku Morgan Stanley. Po drugiej stronie zestawienia pojawiła się Veolia (2,0 proc.). Na podstawie struktury bilansu można jednoznacznie stwierdzić, że spółka byłaby zdolna do przeprowadzenia szeroko zakrojonego przejęcia konkurencyjnego podmiotu.

Perspektywa zmian w unijnym prawodawstwie dotycząca produkcji energii z wykorzystaniem węgla kamiennego warunkowała wzrosty RWE (1,7 proc.) oraz E.ON-u (1,2 proc.), tj. spółek otwierających frankfurcki indeks DAX (-0,4 proc.). Niewiele niżej znalazła się spółka BASF (1,2 proc.) za sprawą zmian rekomendacji przez analityków. Pomyślne nastroje dotyczą również Beiersdorfu (1,0 proc.), który może osiągnąć zdecydowanie silniejszy wynik dzięki sprzedaży dóbr klasyfikowanych jako luksusowe. Na dole stawki znalazły się między innymi akcje Volkswagena (-1,3 proc.), które są podatne na doniesienia w sprawie naruszenia zapisów dotyczących konkurencji. Na dnie zestawienia królował Deutsche Bank (-2,1 proc.) po zeszłotygodniowym rozczarowaniu przychodami za II kwartał.

W Londynie swoje spadki próbowała wymazać AstraZeneca (2,0 proc.) mająca za sobą publikację fatalnych testów klinicznych sporządzanego leku na raka płuc. W gronie komponentów FTSE 100 (0,1 proc.) jej wzrosty wyraźnie przebiła spółka Severn Trent (4,1 proc.), która stała się beneficjentem zmiany rekomendacji przez RBC. Zestawienie brytyjskich spółek zamykali tytoniowi giganci – Imperial Brands (-5,9 proc.) oraz British American Tobacco (-5,0 proc.) po propozycji FDA dotyczącej ograniczenia nikotyny w sprzedawanych wyrobach. Na dole stawki znalazł się również Rolls-Royce (4,4 proc.), którego władze spółki są dalekie osiągnięcia wolnych przepływów pieniężnych na poziomie 1,3 mld GBP.

Początek tygodnia przy Książęcej należy do stosunkowo udanych, bowiem WIG 20 (0,6 proc.) zdołał powrócić w okolice swoich ostatnich maksimów. Na czele stawki znalazły się spółki z sektora bankowego – najsilniej zyskiwały akcje BZ WBK (3,1 proc.) po zmianie rekomendacji przez Société Générale z ceną docelową na poziomie 382 PLN. Po drugiej stronie zestawienia rządziły walory Orange Polska. Ich 2,0 proc. przecena powinna być utożsamiana z realizacją ostatnich zysków.
W gronie surowców fatalny początek tygodnia notują wrześniowe kontrakty na gaz ziemny, których 5,0 proc. przecena okrywa cieniem słabą sesję soku pomarańczowego (-3,1 proc.). Wśród płodów rolnych zdecydowanie mniej pokaźną zniżkę notują pszenica (-0,7 proc.) oraz kukurydza (-0,6 proc.). Ich spadki skutecznie równoważy październikowy kontrakt na cukier, który zdołał podrożeć 3,8 proc. Wśród metali dość blisko poprzedniego zamknięcia balansuje złoto (-0,2 proc.) wyceniane po 1 267,60 USD za uncję. Lekką zwyżkę notuje srebro (0,2 proc.), które na koniec dnia ponawia atak na poziom 16,80 USD za uncję. Prawdziwy roller-coaster mają za sobą ceny ropy. Obecnie baryłka West Texas Intermediate traci 0,3 proc., tym samym plasując się przy poziomie 49,60 USD.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

09:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.