Fundamenty wspierają euro

Fundamenty wspierają euro
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2017-06-30 (11:12)

Silna zwyżka euro z ostatnich 2 tygodni nie jest wyłącznie efektem zaostrzenia retoryki przez M. Draghiego, ale ma mocne podłoże fundamentalne Rosnąca inflacja nasila oczekiwania na wyjście z ultra łagodnej polityki monetarnej EBC, a zmniejszająca się różnica rynkowych stóp procentowych pcha wspólną walutę na mocniejszą stronę.

Jak podał wczoraj niemiecki urząd statystyczny inflacja CPI wzrosła do 1,6 proc. r/r w czerwcu, choć mediana prognoz ekonomistów wskazywała na jej lekki spadek do 1,4 proc. (Dziś te same dane dla całej strefy euro). Choć wciąż jest to jeden z niższych wyników w tym roku, jednak sugeruje, że to umacniający się popyt zaczyna napędzać wzrost cen. Notowania paliw na przestrzeni ostatnich tygodni spadały, więc powinny negatywnie oddziaływać na CPI. Trzeba zatem przyjąć, że to kategorie mniej wrażliwe na wahania zdecydowały o przyspieszeniu. Wzrosły więc najpewniej wskaźniki inflacji bazowej, na które banki centralne są najbardziej czułe.

Także inne dane ze strefy euro sugerują umocnienie ożywienia. Wskaźnik nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej wzrósł w czerwcu do najwyższego poziomu od 10 lat (111,1 pkt). Oczywiście prognozy zakładały niższy wynik. Tymczasem w USA dane zmienne. Indeksy zaskoczeń raczej w dół, a nie w górę. Ostateczny wynik PKB za I kw. okazał się wyższy niż po pierwszej rewizji (1,4 proc. wobec 1,2 proc.), ale „tradycyjne” spowolnienie na początku roku jest wyraźne (w IV kw. ub. r. PKB 2,1 proc.). Tutaj gospodarka jest w dojrzałej fazie cyklu, w Europie dopiero przyspiesza.
Rynkowe stopy procentowe w strefie euro nadal rosną. I choć wzrosty nie omijają także USA, dyferencjał zmienia się wyraźnie na korzyść wspólnej waluty (względem dolara i innych walut). Jej aprecjacji służy także ogólnie lepsza koniunktura w światowej gospodarce oraz zmiana retoryki banków centralnych wskazująca na wychodzenie z ultra łagodnej polityki monetarnej (także Bank Anglii też zasugerował konieczność podniesienia stóp w najbliższym czasie). Niemieckie bundy są na najwyższym poziomie od marca, 2-latki od roku. Rynek zaczął niemal w pełni dyskontować niewielki, 10-punktowy wzrost stopy depozytowej Europejskiego Banku Centralnego (do -0,3 proc.) we wrześniu 2018 r. Na czerwiec to prawdopodobieństwo jest powyżej 50 proc.

Dziś poznamy dane o inflacji za czerwiec z Polski. Powtórka z Niemiec, tj. wyższy od prognoz wynik, nie jest wykluczony. Wyższe niż w tym roku są przede wszystkim ceny żywności (owoce, warzywa), co może dać wynik powyżej mediany prognoz (1,9 proc.). Jeśli CPI znajdzie się powyżej 2,0 proc. także w Polsce zwiększą się oczekiwania na szybszą podwyżkę stóp. Jeśli tego wzrostu inflacji nie zobaczymy, złoty się osłabi, a EUR/PLN przekroczy poziom 4,24.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.