Zbliża się korekta w USA?

Mało dynamicznym wzrostem na historyczne maksima, w reakcji na publikację danych z rynku pracy w USA, amerykańskie giełdy wysłały raczej sygnał słabości, a nie siły rynku. Będą korygować. Dolar straci na wartości, a złoty pozostanie stabilny. Zmniejszą się oczekiwania na podwyżki stóp w USA.
Amerykańskie rynki akcji pozytywnie zareagowały w piątek na doniesienia z rynku pracy notując, w przypadku S&P500 i Nasdaq, najwyższą wartość w historii. Dow Jones nie zdołał pokonać bariery 20 000 pkt i zamknął się ponownie tuż poniżej. Wysoki udział osób spodziewających się dalszych wzrostów cen w stosunku do tych, oczekujących przeceny, a także silne wykupienie rynku czy historycznie niski udział gotówki w portfelach funduszy sugeruje ostrożność w zakupach amerykańskich akcji w krótkim terminie (2-3 tygodnie). Spodziewamy się korekty zwyżek począwszy od rozpoczynającego się tygodnia. W średnim terminie (2-3 miesiące) potencjał wzrostów nadal nie został wyczerpany.
Dolar odrobił w piątek część strat z pierwszych sesji po Nowym Roku. Kurs EUR/USD utrzymuje się jednak powyżej 1,05, a indeks USD pod 102,5 pkt. Złoty zachowuje się stabilnie, lekko zyskał pod nieobecność rodzimych graczy. W relacji do euro otarł się o poziom 4,35, w stosunku do dolara przetestował 4,11. Ogółem pozostaje mocniejszy, niż na początku roku.
W grudniu zatrudnienie poza rolnictwem w USA zwiększyło się o kolejne 156 tys., co dało wynik o blisko 50 tys. niższy, niż miesiąc wcześniej i ok. 20 tys. niższy, niż się spodziewano. Stopa bezrobocia nie uległa zmianie. Szybciej od oczekiwań zwiększały się wynagrodzenia, co podtrzymuje presję na dalszy wzrost inflacji oraz oczekiwania na podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej. W reakcji na publikację rynek nie zmienił wyceny, co do terminu następnego ruchu stóp w górę (70 proc. na podwyżkę w czerwcu). Rentowności obligacji wzrosły wzdłuż całej krzywej dochodowości. Pozostają na wysokim poziomie. Na przestrzeni ostatnich 2-3 tygodni doszło jednak do odczuwalnego, choć póki co niegroźnego, wypłaszczenia krzywej, które w przypadku kontynuowania w tym tempie wygeneruje potencjalnie niebezpieczny sygnał, co do dalszych losów gospodarki. Proces ekspansji w Stanach Zjednoczonych jest już w bardzo zaawansowanej fazie.
Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Advanced Financial Solutions
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Dolar - trzeci dzień w górę na szerokim, globalnym rynku
12:01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA/ FED: Zdaniem odchodzącego w czerwcu na emeryturę szefa oddziału FED w Nowym Jorku (William Dudley), Rezerwa Federalna powinna powrócić do tzw. neutralnego poziomu stóp procentowych zanim dojdzie do wyraźnej poprawy na rynku pracy. Dudley jest optymistą odnośnie dynamiki wzrostu gospodarczego, a także nie dostrzega ryzyk spowolnienia popytu ze strony konsumentów.
Powrót do starego i dobrego makro
11:58 Komentarz poranny TMS BrokersRynki finansowe pozostają w trybie umiarkowanego risk-on, kiedy prezydent Trump nie przypomina o wojnie handlowej, a inwestorzy praktycznie już zapomnieli o Syrii. EUR/USD kontynuuje senny handel gdzieś pomiędzy 1,23 a 1,24; nudno jest też na rynku złotego. Ale tematy makro są żywe dla AUD, NZD, GBP i CAD.
Juan ignoruje obniżkę stóp
11:54 Poranny Szkic walutowy AFSZłoty wzrósł do najwyższego poziomu od września 2014 r. w relacji do 4 najważniejszych walut. Stabilizuje się na wysokich poziomach do euro i dolara, mocno zyskuje do franka i funta. Na świecie mocny także chiński juan, a waluta USA nie znajduje trwałego wsparcia, pomimo dobrych danych bieżących z gospodarki i rosnących oczekiwać na podwyżki stóp procentowych.
Ropa zagrożeniem dla globalnych rynków
11:53 Poranny komentarz walutowy XTBBędą sankcje czy ich nie będzie? W Białym Domu, chciałoby się powiedzieć „jak zwykle”, panuje spore zamieszanie i różni przedstawiciele administracji Trumpa wydają różne oświadczenia. Ta niepewność widoczna jest na rykach surowców, gdzie w ostatnich dniach dochodzi do ogromnych wahań cen. Sytuacja ta może nie pozostać obojętna dla światowej gospodarki.
To, co wpłynie na kursy
11:49 Raport poranny FMCMAbe i nie tylko: Japoński premier Abe stwierdził, że handel z USA będzie rozwijany, podobnie jak amerykańskie inwestycje w Japonii, a wszystko to z korzyścią dla obu państw czy też narodów. Premier gotów jest rozmawiać o wolnej, obustronnej wymianie, prowadzonej na równych zasadach.
Gołębie z Kanady
2018-04-18 Raport wieczorny FMCMWydarzenia dnia: Para CAD/USD przed 16:00 dobiła do 0,7970, po czym w szybkim tempie spadła, obecnie klaruje się przy 0,79. Można na to spojrzeć inaczej: para USD/CAD wzrosła z 1,2550 do 1,2656. Tak czy inaczej, oznacza to, że dolar się wzmocnił.
Dolar zyskuje drugi dzień z rzędu…
2018-04-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA/DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. dynamiki wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów w marcu przewyższyły oczekiwania rynku (odczyty wyniosły odpowiednio 1,354 mln i 1,319 mln wobec szacowanych 1,323 mln i 1,262 mln). Lepiej wypadła też dynamika produkcji przemysłowej, która wzrosła w ubiegłym miesiącu o 0,5 proc. m/m.
Dziwaczna słabość franka
2018-04-18 Komentarz poranny TMS BrokersFrank szwajcarski zwykle lata poniżej zasięgu radarów, ale gdy tylko daje się zauważyć, robi ogromne wrażenie. W ciągu ostatniej doby EUR/CHF zahaczył o 1,1970, czyli znalazł się o krok od niewidzianego do 15 stycznia 2015 r. poziomu 1,20, kiedy to SNB przestał bronić franka i zapewnił jedno z największych załamań kursu w historii rynku walutowego. Osłabienie ma jednak dość dziwne podstawy.
O zarobkach i zatrudnieniu
2018-04-18 Raport poranny FMCMGłówna para i świat: Eurodolar lokuje się obecnie na poziomie 1,2350, jeszcze ok. ósmej rano notował 1,2380. Na razie więc dolar trochę zarabia, wszelako nadal są to wahania konsolidacyjne. Mówimy tu zarówno o konsolidacji ostatnich kilku dni (ok. tygodnia), jak i o tej szerszej, wszczętej w styczniu.
Bank Szwajcarii wyszedł na prostą
2018-04-18 Poranny komentarz walutowy XTBW cieniu Wojen Handlowych, Syrii i podwyżek stóp w USA rozgrywa się inna tendencja, która w Polsce jest obserwowana z dużą uwagą. Mowa o kursie franka, który w ostatnim czasie zauważalnie traci na wartości. Być może jeszcze w tym tygodniu osiągnięty zostanie milowy poziom.