Chiński piasek w tryby dolara

Chiński piasek w tryby dolara
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2017-01-05 (10:32)

Euforyczny start roku w wykonaniu USD już zdążył się przeobrazić w problemy z utrzymaniem rajdu i nawet jastrzębi wydźwięk minutek FOMC nie był w stanie wiele pomóc. Silne umocnienie juana w nocy zabiera inwestorom temat „chińskiego strachu”, którego w styczniu mieli się uczepić, i dodaje presji na dolara.

Umocnienie USD w średnim terminie jeszcze się nie zostało zaprzepaszczone, ale rynek na razie nie widzi dla siebie kierunku i czeka na świeży drogowskaz.

Dolar ma problemy, gdyż styczeń przestał przebiegać w schemacie, jakiego inwestorzy się po nim spodziewali. Rynek długu USA ma zadyszkę w pchaniu rentowności wyżej, co podcina dolarowi skrzydła. Rynki nie mają klarownej odpowiedzi na ważne pytanie, na ile są już w cenach: spodziewane zacieśnianie polityki Fed, dobre dane makro i oczekiwania ekspansji fiskalnej ze strony administracji Trumpa. Opublikowane wczoraj minutki z grudniowego posiedzenia FOMC wskazały, że Fed widzi ryzyka w zacieśnianiu się warunków na rynku pracy, a bodziec fiskalny może zmienić nastawienie Fed na jeszcze bardziej jastrzębie i tylko połowa członków Komitetu uwzględniał w swoich dotychczasowych prognozach efekty polityki Trumpa. W protokole pojawiło się nawet zdanie, że niektórzy członkowie obawiają się, że rynek źle odczyta „gradualne tempo” podwyżek jako jedynie jeden lub dwa ruchy w tym roku. Fed wyraźnie szuka wszelkich okazji, by zyskać jak największą elastyczność w prowadzeniu polityki monetarnej i przestawić rynek na oczekiwania co najmniej dwóch podwyżek w 2017 r. Mimo to rynek potrzebuje połączonego efektu retoryki Fed, kontynuacji poprawy w danych, potwierdzenia rządowych planów wsparcia ożywienia, by zyskać przekonanie do odnowienia pozycji w USD. Pod tym kątem jutrzejszy raport z rynku pracy może być kluczowy, gdyż minutki Fed wskazały spadek bezrobocia jako argument za szybszymi podwyżkami.
Drugi element zwrotu rynkowego sentymentu leży w niezrealizowanym scenariuszu kryzysu chińskiego juana. Silny zjazd USD/CNH z ostatnich dwóch dni (ok. 3 proc.) wymazuje całość wzrostów zbudowanych od listopada. Pod koniec roku rynek przygotowywał się na scenariusz wzrostu presji odpływu kapitału z Chin (reset limitów zakupu dewiz przez Chińczyków), ale nic takiego się nie stało. Domykanie nietrafionych pozycji w walutach azjatyckich dodaje presji podażowej na USD, która rozlewa się także na crossy z walutami G10. Psychologiczny efekt utracenia przez inwestorów kolejnego „pewnego” tematu na nowy rok podkopuje pewność pokładaną w posiadanych pozycjach. Do tego dochodzi generalnie pozytywny wydźwięk danych makro, nie tylko z Chin, ale ogólnie ze świata (solidne odczyty PMI), co wspiera apetyt na ryzyko, a niekoniecznie na USD.

Zatem pozycjonowanie podlega istotnej rewizji i choć uważamy, że średnioterminowy rajd dolara nie został jeszcze przekreślony, teraz może być moment by na chwilę ustawić się z boku i poczekać na opadnięcie kurzu. Od strony technicznej jesteśmy względnie daleko od poziomów, które świadczyłyby od odwróceniu trendu (mam na myśli np. EUR/USD, USD/JPY). Kalendarz na dziś zawiera kilka ważnych raportów, które mogą pomóc w okrzepnięciu nastawienia. Solidny raport ADP (prog. 175 tys.) pozwoliłby na poprawę oczekiwań przed jutrzejszym NFP. Po raporcie ISM z sektora usługowego spodziewany jest spadek do 56,8 z 57,2, ale wyższy od prognoz wynik wskaźnika dla przemysłu we wtorek daje iskrę nadziei.

Ponadto w kalendarzu PMI dla usług z Wielkiej Brytanii, gdzie zakładany jest spadek do 54,7, który może ciążyć na funcie. Po południu uwagę przyciągnie raport Departamentu Energii o zapasach ropy naftowej. W nocy raport API wskazał na silny spadek zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu o 7,4 mln baryłek przy oczekiwaniach na poziomie -1,8 mln. Dla dzisiejszej publikacji raportu DoE konsensus wynosi -1,7 mln baryłek.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.