Wszystko zaczyna się od nowa

Wszystko zaczyna się od nowa
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2016-12-30 (16:53)

Dobiega końca okres świątecznego marazmu przeplatanego konsekwencjami niskiej płynności. Gadających zwierząt nie było słychać, ale przemówiły za to algorytmy transakcyjne, w nocy wyrzucając EUR/USD do 1,0650. Po Nowym Roku handel wraca do normy, a z nim kontynuowanie starych tematów i szukanie nowych. To oznacza utrzymanie siły USD, ale uwaga na Chiny.

Bez wątpienia rynek nie zwątpi w USD, dopóki Donald Trump albo Janet Yellen nie dadzą ku temu podstaw. Prezydent USA zaczyna urzędowanie dopiero 20 stycznia i jego pierwsze posunięcia będą uważnie śledzone. Szefa Fed do stonowania jastrzębiego nastawienia zmusi dopiero seria słabszych danych makro z USA. Na razie na nic takiego się nie zanosi, więc rynek ma podstawy, by trzymać się najlepszej inwestycji ostatnich tygodni. Jeszcze na koniec grudnia domykanie pozycji i porządkowanie portfeli ma silniejszą pokazują siłę, przez co widzimy skoki EUR/USD do 1,0650, czy GBP/USD od 1,24. Po weekendzie trzeba jednak pamiętać, że szybko znajdą się łowcy okazji, by skorzystać z promocyjnych poziomów do kupna dolara.

Co może zmącić rynkową sielankę? Na początku 2016 r. były to Chiny i tym razem może być podobnie. Presja odpływu kapitału z Państwa Środka rośnie od wielu miesięcy, a po Nowym Roku jeszcze bardziej wzrośnie, kiedy zresetują się limity dla wymiany dewiz dla każdego obywatela Chin (50 tys. USD). Jeśli chińskie władze będą walczyć o stabilizacje kursu juana, rynek nabierze obaw o drenowanie rezerw banku centralnego. Jeśli dojdzie do dewaluacji juana – wystarczy rzucić okiem, co działo się w sierpniu 2015 r. Zachowajmy czujność!

Przyszły tydzień: rynek pracy USA/Kanada, PMI/ISM, minutki FOMC, CPI z Eurolandu
Właściwy start handlu w 2017 r. nastąpi trochę później, gdyż w poniedziałek święto bankowe jest obchodzone w USA (ale też w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Nowej Zelandii, Japonii i Chinach). Od strony danych makro z USA uwaga będzie przede wszystkim na raporcie z rynku pracy (pt), po którym oczekuje się kontynuacji poprawy. Konsensus zakłada utrzymanie solidnego przyrostu zatrudnienia (175 tys.), ale stopa bezrobocia ma wzrosnąć o 0,1 pkt proc. do 4,7 proc., co jest odreagowaniem anormalnego spadku w listopadzie. Odbicie powinno czekać też dynamikę płac, która ma wynieść 0,3 proc. m/m po -0,1 proc. miesiąc wcześniej. Ponadto uwaga będzie na wskaźnikach ISM i odpowiedzi na pytanie, na ile ostatnie wyższe odczyty nie są tylko wynikiem powyborczej euforii. Indeks dla przemysłu (wt) ma wzrosnąć do 53,7 (z 53,2), a dla usług (czw) ma spaść do 56,5 (z 57,2). W protokole z posiedzenia FOMC (śr) interesujące będzie, czy członkowie Komitetu zgłaszali obawy o zbyt dużą siłę USD. W przyszłym tygodniu z członków Fed przemawia tylko Evans i Lacker (obaj w pt). Wydaje się, że tylko rozczarowujący raport z rynku pracy może zagrozić obecnej dominacji USD.

W kalendarzu ze strefy euro wyróżniają się finalne odczyty indeksów PMI (pon i śr) oraz wstępny szacunek CPI (śr). Aktywność gospodarcza w Eurolandzie trzyma się na przyzwoitym poziomie, co powinno koić obawy ECB, ale brak presji cenowej (stabilizacja inflacji bazowej na 0,8 proc. r/r) oznacza, że bank centralny musi pozostać w gołębim nastawieniu. To i perspektywa rosnącego ryzyka politycznego w gorącym roku wyborczym będą podtrzymywać presję na EUR.

W Wielkiej Brytanii kolejne silne odczyty PMI z przemysłu (wt) i usług (czw) mogą dawać impulsy do chwilowej aprecjacji funta, jednak rynek utrzymuje przeświadczenie o powrocie GBP do osłabienia w średnim terminie, więc niewykluczone jest szybkie wygaszanie wzrostów na GBP/USD. W Szwajcarii inflacja CPI (czw) walczy o pierwszy nieujemny odczyt od października 2014 r., co będzie kolejnym powodem do utrzymania EUR/CHF blisko 1,07. Odczyty PMI ze Szwecji i Norwegii (pon) są przeważnie ignorowane. Widzimy EUR/SEK zmierzającego niżej po ostatnim jastrzębim zwrocie Riksbanku.

W Polsce konsensus dla PMI dla przemysłu (pon) wskazuje na skromny wzrost w grudniu do 52 z 51,9 w listopadzie. Jesteśmy mniej optymistyczni i przewidujemy spadek do 51,8, ale w obu przypadkach wpływ odczytu na złotego jest znikomy. EUR/PLN pod koniec grudnia zatrzymał spadki przed 4,40 i biorąc pod uwagę potencjalne ryzyka (silny USD, geopolityka, presja na rynki wschodzące, spekulacje o obniżce ratingu) styczeń może przynieść powrót wzrostów kursu.
W azjatyckiej strefie czasowej nie ma zbyt wiele danych makro, więc perspektywy dla crossów z JPY, NZD i AUD będą pod wpływem sentymentu wobec USD. Kalendarz z Japonii i Nowej Zelandii jest pusty, a w Australii dane o bilansie handlowym (pt) są drugorzędne. Chiński Caixin PMI dla przemysłu (wt) ma utrzymać poziom 50,9, który nic nie mówi o kierunku, w którym podąża chińska gospodarka. Oznaki problemów mogą jednak przypomnieć o burzliwym starcie 2016 r. i awersja do ryzyka z ogniskiem w Państwie Środka to zła wiadomość dla walut z Antypodów, ale wspierająca JPY.

W Kanadzie w grudniowym raporcie z rynku pracy (pt) spodziewane jest odreagowanie pozytywnej niespodzianki sprzed miesiąca przy dużej zmienność zatrudnienia tymczasowego i na pełny etat. Spadek zatrudnienia ma wynieść 5 tys. przy wzroście stopy bezrobocia do 6,9 proc. Dane w tym tonie potwierdzą, że listopad był pozytywnym wyjątkiem, dodając czynników za osłabieniem CAD w krótkim terminie.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.