Piątek pod znakiem korekty

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po świątecznej przerwie w USA. W efekcie parkiet warszawski i inne rynki europejskie nie miały do uwzględnienia w cenach wczorajszej zmiany na Wall Street i już od początku dnia skupiły się na pilnowaniu wczorajszych poziomów.
W takim otoczeniu popyt nieśmiało próbował podnieść WIG20 podejmując kolejną próbę zmierzenia się z oporami w rejonie 1818 pkt., ale szybko okazało się, iż mieszanka czterodniowej, dynamicznej fali wzrostowej i górnego ograniczenia kilkutygodniowej konsolidacji stała się zachętą do realizacji zysków. Już w finale pierwszej godziny układ sił na rynku przybrał kształt korekty, a kolejne trzy przyniosły cofnięcie pod psychologiczną barierę 1800 pkt. Druga połowa była czystą formalnością. Korekcyjne nastroje zmusiły popyt do odsunięcia się na niższe poziomy, a czterodniowa dynamiczna fala wzrostowa nie zachęcała podaży do naprawdę dużej aktywności. W efekcie w drugiej połowie dnia rynek poruszał się właściwie płasko, by na końcowym fixingu ustalić wartość WIG20 na 1796 pkt. Dla zwolenników analizy technicznej bilans dzisiejszej sesji jest negatywny w krótkiej perspektywie i neutralny w średniej perspektywie. Na wykresie dziennym pojawił się czarny korpus zakrywający poprzednią świecę. Z punktu widzenia japońskich technik analitycznych rynek wyrysował formację objęcia bessy, którą uznaje się za ostrzeżenie przed odwróceniem trendu. W perspektywie tygodniowej nie ma zmiany. W mocy pozostała konsolidacja pomiędzy strefą oporów w rejonie 1820-1830 pkt. i wsparciem w rejonie 1710 pkt. W ramach kreślonej półki rynek podniósł zmienność, czego obrazem jest przeplot tygodni wzrostowych i spadkowych, ale relatywnie ciekawe zmiany procentowe – bieżąca o 4,1 procent - nie przełożyły się na wybicie z kilkutygodniowego trendu bocznego. Rynek wymusza zatem czekanie na przesilenie, które przesunie grę na szerszą półkę pomiędzy 2000 i 1650 pkt.
Źródło: Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Początek sezonu wyników pozytywnie zaskakuje
2018-04-18 Popołudniowy komentarz giełdowy XTBOd kilku dni możemy być świadkami napływających raportów finansowych spółek notowanych na na giełdach w USA. Poprzeczka oczekiwań zawieszona jest wysoko, jako że jest to pierwszy kwartał, w którym w życie wcielona zostaje nowa reforma podatkowa.
Jesteśmy coraz częściej na peryferiach
2018-04-17 Komentarz giełdowy DM BOŚDobre otoczenie nie zawsze przekłada się na sytuację na GPW. Dziś wystąpiła wyraźna rozbieżność pomiędzy zachowaniem się rynków rozwiniętych i wschodzących. Na tych pierwszych panowały doskonałe nastroje, drugie zaświeciły kolorem czerwonym. GPW zachowała się wypadkowo wobec tych dwu tendencji.
Giełdy korzystają z łaskawości Trumpa
2018-04-17 Komentarz giełdowy XTBMożna stwierdzić, że Donald Trump uratował, przynajmniej chwilowo obecne ożywienie na światowych giełdach. Z drugiej strony ponownie atakował sprawy handlowe na świecie. Mimo wszystko, brak nowych sankcji nakładanych na Rosję jest odbierany pozytywnie przez rynki finansowe na świecie, co na razie zmniejsza ryzyko pogróżek ze strony europejskiego mocarstwa Putina.
Inwestorzy zachowują zimną krew
2018-04-16 Komentarz giełdowy XTBDziś na giełdach panuje względny spokój, a jego powodem może być brak większych reperkusji wynikających z przeprowadzonego w ten weekend ataku połączonych sił USA, Francji i Wielkiej Brytanii na cele w Syrii. Największą obawą inwestorów była możliwa eskalacja konfliktu, do której nie doszło i prawdopodobnie już nie dojdzie.
Trump waha się w stosunku do Syrii
2018-04-12 Komentarz giełdowy XTBGeopolityka odgrywa obecnie największą rolę w kształtowaniu się trendów na rynkach finansowych. Pomimo tego, iż są to raczej ryzyka prowadzące do odwrotu inwestorów z rynku giełdowego, to podczas dzisiejszej sesji europejskiej oraz amerykańskiej obserwujemy dosyć dobre nastroje. Czy stoi za tym niepewność Donalda Trumpa co do kwestii Syrii?
Czy Chiny uratują świat przed handlowym chaosem?
2018-04-10 Komentarz giełdowy XTBRynkowe nastroje w ostatnich tygodniach zdeterminowane są przede wszystkim poprzez informacje płynące z USA oraz Chin, dotyczące posunięć w sprawie taryf celnych. Zwykle były to informacje negatywne, dotyczące nowych planów taryfowych, które później jednak ignorowane przez rynek.
Rynki akcji odżyją w kwietniu?
2018-04-09 Komentarz giełdowy XTBPierwszy tydzień kwietnia był dość mieszanym okresem dla rynków akcji. Niemniej statystycznie kwiecień w ostatnich 10 latach był najlepszym miesiącem dla giełd (nawet pomijając odbicie z 2009 roku), co daje nadzieje na kontynuację wzrostowego odbicia, zwłaszcza na europejskich rynkach, gdyż w tym okresie niemiecki DAX30 rósł średnio aż 3,24%.
Niedźwiedź zmęczony
2018-04-03 Komentarz giełdowy DM BOŚObawy o możliwość rozpętania wojny celnej między USA i Chinami znów pociągnęły wczoraj w dół notowania amerykańskich akcji. DJIA sięgnął w trakcie sesji dołka z 9 lutego, po czym odrobił 1/3 strat. Straty okazały się pokaźne: DJIA -1,9 proc. S&P500 -2,2 proc.
Tesla odrabia część strat
2018-04-03 Komentarz giełdowy XTBWiadomość o wprowadzeniu przez Chiny ceł odwetowych na część towarów importowanych ze Stanów Zjednoczonych popsuła nastroje inwestorów, co przełożyło się na silne spadki indeksów z Wall Street w trakcie wczorajszej sesji. Kontynuowana była również przecena spółek technologicznych, a Tesla zakończyła kolejny dzień dużą, bo ponad pięcioprocentową stratą.
Spółki technologiczne wciąż psują nastroje inwestorów
2018-03-28 Komentarz giełdowy XTBGłówne indeksy z Wall Street odnotowały wczoraj spore spadki, które związane były z problemami spółek technologicznych o ponadprzeciętnej kapitalizacji rynkowej. Wiele z nich takich jak Facebook, Tesla, czy Twitter zaliczyły kilku lub nawet kilkunastoprocentową przecenę.