Kolejny dzień równowagi

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych zaczęły się w sprzyjających dla popytu okolicznościach. Nocne zwyżki indeksów w Azji połączyły się z umocnieniem złotego, co razem sygnalizowało, iż po dniach presji spadkowej na rynkach wschodzących pojawia się przestrzeń do korekty ostatniej przeceny.
W istocie na starcie sesji rynek warszawski szukał dystansu do neutralnego położenia rynków europejskich i jeszcze przed południem zwyżka WIG20 przekraczała 0,8 procent. Niestety wzrost miał wadę w postaci niskiej aktywności popytu, która sygnalizowała, iż rynkowi daleko do ożywienia zdolnego zanegować mocne, około miliardowe sesje z czwartku i poniedziałku. Próba zwyżki zderzyła się z powrotem słabości złotego, który w finale handlu na GPW tracił ponad 1,2 procent do dolara i presją spadkową z rynków bazowych. Bilansem jest sesja, w trakcie której WIG20 zyskał 0,26 procent przy obrocie kosmetycznie większym od 600 mln. Techniczny obraz rynku jest nieco bardziej spokojny. Środa była w największym stopniu powieleniem sesji wtorkowej. Owocem jest kolejna świeca z drobnym korpusem i relatywnie dużymi cieniami, którą technicznie zorientowani gracze muszą interpretować w kategoriach równowagi rynku w rejonie 1750 pkt. W istocie koszykowi największych spółek najbliżej teraz do położenia, w którym ostatnie spadki wyczerpały najagresywniejszą podaż związaną z presją na aktywa rynków wschodzących, ale daleko do nowego pomysłu. Efektem jest oczekiwanie na impuls, który pozwoli na nowo policzyć się stronom rynku po przecenie. Szerszy obraz pozostaje bez zmian. Zejście WIG20 w rejon 1758 pkt. oznacza, iż WIG20 lokuje się teraz w środkowej strefie konsolidacji pomiędzy 1820 i 1710 pkt., która od kilku tygodni organizuje handel w Warszawie.
Źródło: Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Początek sezonu wyników pozytywnie zaskakuje
2018-04-18 Popołudniowy komentarz giełdowy XTBOd kilku dni możemy być świadkami napływających raportów finansowych spółek notowanych na na giełdach w USA. Poprzeczka oczekiwań zawieszona jest wysoko, jako że jest to pierwszy kwartał, w którym w życie wcielona zostaje nowa reforma podatkowa.
Jesteśmy coraz częściej na peryferiach
2018-04-17 Komentarz giełdowy DM BOŚDobre otoczenie nie zawsze przekłada się na sytuację na GPW. Dziś wystąpiła wyraźna rozbieżność pomiędzy zachowaniem się rynków rozwiniętych i wschodzących. Na tych pierwszych panowały doskonałe nastroje, drugie zaświeciły kolorem czerwonym. GPW zachowała się wypadkowo wobec tych dwu tendencji.
Giełdy korzystają z łaskawości Trumpa
2018-04-17 Komentarz giełdowy XTBMożna stwierdzić, że Donald Trump uratował, przynajmniej chwilowo obecne ożywienie na światowych giełdach. Z drugiej strony ponownie atakował sprawy handlowe na świecie. Mimo wszystko, brak nowych sankcji nakładanych na Rosję jest odbierany pozytywnie przez rynki finansowe na świecie, co na razie zmniejsza ryzyko pogróżek ze strony europejskiego mocarstwa Putina.
Inwestorzy zachowują zimną krew
2018-04-16 Komentarz giełdowy XTBDziś na giełdach panuje względny spokój, a jego powodem może być brak większych reperkusji wynikających z przeprowadzonego w ten weekend ataku połączonych sił USA, Francji i Wielkiej Brytanii na cele w Syrii. Największą obawą inwestorów była możliwa eskalacja konfliktu, do której nie doszło i prawdopodobnie już nie dojdzie.
Trump waha się w stosunku do Syrii
2018-04-12 Komentarz giełdowy XTBGeopolityka odgrywa obecnie największą rolę w kształtowaniu się trendów na rynkach finansowych. Pomimo tego, iż są to raczej ryzyka prowadzące do odwrotu inwestorów z rynku giełdowego, to podczas dzisiejszej sesji europejskiej oraz amerykańskiej obserwujemy dosyć dobre nastroje. Czy stoi za tym niepewność Donalda Trumpa co do kwestii Syrii?
Czy Chiny uratują świat przed handlowym chaosem?
2018-04-10 Komentarz giełdowy XTBRynkowe nastroje w ostatnich tygodniach zdeterminowane są przede wszystkim poprzez informacje płynące z USA oraz Chin, dotyczące posunięć w sprawie taryf celnych. Zwykle były to informacje negatywne, dotyczące nowych planów taryfowych, które później jednak ignorowane przez rynek.
Rynki akcji odżyją w kwietniu?
2018-04-09 Komentarz giełdowy XTBPierwszy tydzień kwietnia był dość mieszanym okresem dla rynków akcji. Niemniej statystycznie kwiecień w ostatnich 10 latach był najlepszym miesiącem dla giełd (nawet pomijając odbicie z 2009 roku), co daje nadzieje na kontynuację wzrostowego odbicia, zwłaszcza na europejskich rynkach, gdyż w tym okresie niemiecki DAX30 rósł średnio aż 3,24%.
Niedźwiedź zmęczony
2018-04-03 Komentarz giełdowy DM BOŚObawy o możliwość rozpętania wojny celnej między USA i Chinami znów pociągnęły wczoraj w dół notowania amerykańskich akcji. DJIA sięgnął w trakcie sesji dołka z 9 lutego, po czym odrobił 1/3 strat. Straty okazały się pokaźne: DJIA -1,9 proc. S&P500 -2,2 proc.
Tesla odrabia część strat
2018-04-03 Komentarz giełdowy XTBWiadomość o wprowadzeniu przez Chiny ceł odwetowych na część towarów importowanych ze Stanów Zjednoczonych popsuła nastroje inwestorów, co przełożyło się na silne spadki indeksów z Wall Street w trakcie wczorajszej sesji. Kontynuowana była również przecena spółek technologicznych, a Tesla zakończyła kolejny dzień dużą, bo ponad pięcioprocentową stratą.
Spółki technologiczne wciąż psują nastroje inwestorów
2018-03-28 Komentarz giełdowy XTBGłówne indeksy z Wall Street odnotowały wczoraj spore spadki, które związane były z problemami spółek technologicznych o ponadprzeciętnej kapitalizacji rynkowej. Wiele z nich takich jak Facebook, Tesla, czy Twitter zaliczyły kilku lub nawet kilkunastoprocentową przecenę.