Symboliczne cięcie OPEC, kosmetyczne zmiany w rządzie

Symboliczne cięcie OPEC, kosmetyczne zmiany w rządzie
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2016-09-29 (09:50)

Kraje OPEC podejmują działania w kierunku kontroli wydobycia, co pozytywnie wpływa na ceny surowca. Wzrostowy trend będzie w najbliższych tygodniach utrzymany, choć zakres zwyżej ograniczać będzie cena 65 dol. za baryłkę.

W Polsce zapowiedziane zmiany w rządzie, bez wpływu na złotego. Istotniejsze jest kolejne ostrzeżenie ze strony Moody’s, który przygotowuje rynek na cięcie polskiego ratingu.
W raczej symbolicznej, choć niepozbawionej znaczenia decyzji, Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), uzgodniła na spotkaniu w Algierze obniżenie limitu wydobycia surowca o 750 tys. baryłek dziennie (bbl/d) ustalając ją na 32,5-33,0 mln. Redukcja niewielka i bez przypisywania konkretnych wartości poszczególnym krajom, co stwarza ryzyko nadużyć. Nie obejmuje także Iranu, który, uwolniony z sankcji próbuje odzyskać utraconą część rynku, ale wystarczająca, by wywołać silną reakcję na rynku. Ceny ropy przekroczyły wczoraj o ok. 5 proc. Spodziewamy się, że ta tendencja będzie kontynuowana na przestrzeni IV kw. Stałoby się tak nawet bez cięć produkcji. Potencjał wzrostów nie przekracza jednak 65 dol./bbl. Rynek surowca zwiększy presję na utrzymywanie stabilnej wartości dolara, a w przypadku pary EUR/USD na wzrost w rejon 1,15-1,16.

Informacją dnia z rodzimego rynku było odwołanie P. Szałamachy z funkcji ministra finansów. Jego miejsce zajmie wicepremier, minister rozwoju M. Morawiecki. Zdaniem B. Szydło struktura Rady Ministrów musi ulec zmianie, aby program rządu mógł być dalej wdrażany. Premier podjęła także decyzję o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Na cele Komitetu stanie także M. Morawiecki. P. Szałamacha ma w najbliższym czasie pełnić inne „bardzo odpowiedzialne zadanie”. We wtorek zostanie przedstawiony nowy sposób zarządzania spółkami i majątkiem Skarbu Państwa. „Chcemy zwiększyć kontrolę i audyt - to będzie przedstawione w tej informacji” - zapowiedziała premier. Rada Ministrów przyjęła wczoraj ostateczną wersję projektu budżetu na 2017 r. Podstawowe wskaźniki nie zmieniły się wobec wersji przyjętej wstępnie w sierpniu. Szczegółowe informacje na temat projektu mają zostać przedstawione w piątek.

Kluczową kwestią w tym względzie jest przyszłość podatku od sprzedaży detalicznej, którego pobieranie zostało zawieszone po tym, jak Komisja Europejska (KE) wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Zdaniem agencji ratingowej Moody’s jest to negatywny czynnik dla oceny wiarygodności Polski. Zmusza rząd do poszukiwania alternatywnych źródeł przychodów, by uniknąć przekroczenia limitu 3 proc. deficytu do PKB. Zdaniem analityków agencji, postępowanie KE zwiększa napięcie między Polską a Unią Europejską oraz wzmacnia prawdopodobieństwo nałożenia na nasz kraj sankcji. Może to jeszcze bardziej pogorszyć klimat inwestycyjny w Polsce, wzrost PKB oraz zdolności rządu do osiągnięcia celów fiskalnych. Zaszkodzi także stabilności i przewidywalności polityki fiskalnej Polski. Moody's prognozuje, że deficyt sektora general government prawdopodobnie przekroczy w 2017 r. poziom 3 proc. W budżecie zapisano, że wyniesie on 2,9 proc. PKB. W ocenie analityków, mało prawdopodobne jest osiągnięcie przez Polskę wzrostu gospodarczego w 2017 r. na założonym poziomie 3,6 proc.

Zmiany w rządzie oceniamy jako mało istotne, jeśli chodzi o ich wpływ na złotego. Dużo groźniejsze jest – kolejne już – ostrzeżenie Moody’s. Następny przegląd sytuacji Polski planowo dopiero na początku roku, jednak każda informacja wskazująca na możliwość obniżenia ratingu jest potencjalnie szkodliwa dla waluty. Choć zarówno ostrzeżeń, jak i samych zmian ratingów nie należy przeceniać, o skali wpływu na zachowanie waluty świadczyć mogą ostatnie przykłady Turcji (cięcie oceny do „śmieciowej” Baa i silna przecena aktywów), czy Węgier (podniesienie o 1 stopień i odczuwalne wzmocnienie forinta). W takich warunkach złotemu bardzo trudno będzie w najbliższym czasie wrócić do wyceny bliższej fundamentom i pozycji gospodarki.

Dziś kilka wartych śledzenia odczytów makroekonomicznych. Od rana spływać będą odczyty inflacji za wrzesień z największych landów RFN. O 14.00 wstępna publikacja dla całego kraju. Oczekiwane jest przyspieszenie dynamiki cen do 0,6 proc. r/r. Potwierdzenie tych prognoz może ostatecznie zamknąć dyskusję o tym, czy Europejski Bank Centralny będzie dalej łagodził politykę pieniężną. Jedynym oczekiwanym ruchem przed końcem roku jest wydłużenie programu skupu obligacji poza marzec 2017 r., ale jest to działanie w pełni uwzględnione w cenach aktywów. O 11.00 wskaźnik nastrojów gospodarczych w strefie euro Komisji Europejskiej. Spodziewamy się, że potwierdzi nieco lepsze perspektywy ożywienia w rejonie w ostatnich miesiącach 2016 r. po słabszym – nie tylko w Europie, ale większości dojrzałych gospodarek – III kw. Po południu finalny odczyt PKB z USA.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?