Cena ropy naftowej w konsolidacji

Cena ropy naftowej w konsolidacji
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2016-09-26 (10:35)

Po piątkowej zniżce, notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień w okolicach piątkowego zamknięcia. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się obecnie w wąskiej konsolidacji w okolicach 44,50-44,60 USD za baryłkę.

Obecnie oczy inwestorów na rynku ropy naftowej zwrócone są w stronę Algierii, gdzie dzisiaj rozpoczyna się Międzynarodowe Forum Energetyczne, trwające do środy. W jego kuluarach przedstawiciele krajów OPEC oraz Rosji mają rozmawiać na temat możliwych wspólnych działań, które mogłyby wesprzeć cenę ropy naftowej na globalnym rynku. W niedzielę atmosferę wokół tego wydarzenia podgrzał Noureddine Bouterfa, algierski minister ds. energii, który powiedział, że w kwestii solidarnego zamrożenia lub nawet cięcia produkcji wszystkie opcje są możliwe. Bouterfa zaznaczył, że producentom ropy naftowej zależy na tym, aby nie wyjść z rozmów z pustymi rękami. Nie jest to stwierdzenie bezpodstawne, biorąc pod uwagę fakt, że przedstawiciele Arabii Saudyjskiej i Iranu wysyłali już wcześniej sygnały chęci współpracy – a to jest istotne, ponieważ to właśnie nieporozumienia między tymi dwoma krajami doprowadziły do fiaska rozmów na początku bieżącego roku.

Najprawdopodobniej w najbliższych dniach to głównie doniesienia z Algierii będą wpływały na ceny ropy naftowej. Jakiekolwiek informacje o możliwym porozumieniu będą stanowić wsparcie dla notowań tego surowca.

CUKIER

Podniesione prognozy deficytu na rynku cukru.

W minionym tygodniu na rynku cukru było dość nerwowo. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych w czwartek sięgnęły okolic 23,80 centów za funt, by zakończyć tydzień poniżej poziomu 23 centów za funt. Nowy tydzień na tym rynku rozpoczyna się spokojnie, od konsolidacji cen w okolicach 22,50 centów za funt.

Cena cukru porusza się w trendzie wzrostowym już od sierpnia 2015 r., kiedy to na wykresie tego surowca zakończył się długoterminowy trend spadkowy. Taki rozwój sytuacji miał swoje uzasadnienie fundamentalne, ponieważ po pięciu latach nadwyżek na rynku cukru, w sezonie 2015/2016 pojawił się deficyt. Dzisiaj rewizję prognoz deficytu cukru podała firma Platts Kingsman. Według analityków tej instytucji, kończący się właśnie sezon 2015/2016 przyniesie deficyt w wysokości 5,21 mln ton cukru (podniesienie prognoz o 200 tys. ton), z kolei rozpoczynający się w październiku sezon 2016/2017 ma przynieść deficyt w wysokości 6,45 mln ton cukru (podwyżka prognoz o 570 tys. ton).

W obliczu tych informacji, presja popytu na ceny cukru powinna się utrzymywać w kolejnych tygodniach. Niewykluczone jednak, że w najbliższych dniach cena tego surowca spadnie, odreagowując dynamiczną zwyżkę z ostatnich kilku sesji.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.