Chiny pokazują dobre dane o handlu. Bez zmian w retoryce Fed.

Chiny pokazują dobre dane o handlu. Bez zmian w retoryce Fed.
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2015-10-13 (09:25)

Dobre dane handlowe z Chin pozwalają utrzymać pozytywne nastroje na tamtejszych parkietach i wynoszą eurodolara do najwyższego poziomu od 4 tygodni. W retoryce członków Fed bez większych zmian – nadal większość widzi podwyżkę stóp w tym roku, lecz rynek nie wierzy w taki scenariusz. Złoty nie wykazuje wewnętrznej siły, traci do europejskich walut, jest stabilny do dolara.

Po tym, jak w ostatnich kilku tygodniach dało się zaobserwować wyraźną przewagę jastrzębich wypowiedzi członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), wczoraj swoje oceny sytuacji gospodarczej oraz ewentualnych zmian w stopach procentowych miał okazję zaprezentować uważany za zdeklarowanego gołębia, prezydent Fed z Chicago, Ch. Evans. Stwierdził, że choć w kwestii celu Rezerwy Federalnej dotyczącego pełnego zatrudnienia można mówić o spełnieniu, zadanie inflacji na poziomie 2 proc. nie zostało wypełnione. "Nadal uważam, że najlepszym wyborem jest połowa 2016 r. do czasu, aż dane utwierdzą mnie w przekonaniu, że inflacja przyspieszy", stwierdził. Dodał jednak, że podniesienie stóp wcześniej nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla gospodarki. Widzi duże pole manewru, jeśli chodzi o termin rozpoczęcia normalizacji.

W retoryce D. Lockharta – jedynego spośród przedstawicieli FOMC, który był przeciwny pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie we wrześniu – bez zmian. W jego ocenie, rynki i Fed zdają się do pewnego stopnia różnić w kwestii terminu początku cyklu normalizacji polityki pieniężnej, lecz nie uważa, by było to poważne zmartwienie. Choć w ostatnim czasie wzrosły ryzyka dla niższej (niż oczekiwana) inflacji, nie wyklucza opowiedzenia się za podwyżką oprocentowania już na październikowym posiedzeniu Fed. Podkreśla, iż do grudnia opublikowanych zostanie wiele danych makroekonomicznych i to one zdecydują czy stopy zostaną podniesione. W ocenie Lockharta amerykańska gospodarka nie jest bardzo zależna od chińskiej. Ekspozycja Europy jest, według niego, większa niż USA.

Jak można się było domyślać, z uwagi na święto bankowe w USA i zamknięcie rynków obligacji (indeksy spółek działały normalnie) wahania kursów walut były symboliczne. Obraz sytuacji na głównej parze, EUR/USD, nie uległ większym. Mocna przecena dotknęła surowce energetyczne. Ideksy akcji w Nowym Jorku zanotowały lekkie wzrosty. W Europie oscylowały w okolicach piątkowego zamknięcia. W Azji przewaga spadków. W Szanghaju indeksy zdołały wyjść na plus. Nie skorygowały wczorajszych, silnych zwyżek, co sugeruje kontynuację trendu.

Dane handlowe, które napłynęły z Chin pokazują gospodarkę w dużo lepszym świetle. Eksport spadł we wrześniu o 3,7 proc. r/r wobec prognoz spadku o 6,3 proc. Import obniżył sie o ponad 20 proc, co dało w efekcie stabilizację nadwyżki handlowej na poziomie 60 mld USD przy prognozie spadku do 47 mld USD. W juanach wzrosła do rekordowego poziomu 376 mld. Spodziewamy sie, że kolejne wypuszczane z Państwa Środka raporty będą równie optymistyczne. Bez względu na faktyczny stan koniunktury, zamieszanie z dewaluacją i obniżką stóp procentowych wywołało zbyt duże obawy wśród inwestorów, by władze w Pekinie pozwoliły przestać rynkom wierzyć w skuteczność swoich działań, słuszną drogę reform i właściwy dobór środków i rozwiązań. Nie będzie załamania światowego porządku gospodarczego generowanego przez Chiny. Przynajmniej nie w przewidywalnej perspektywie 2 najbliższych lat. Zakładamy stopniowe ustępowanie obaw wywołanych przez ten czynnik i lepszą postawę emerging makrets w IV kw.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.