Iskra nadziei na uniknięcie recesji w strefie euro

Iskra nadziei na uniknięcie recesji w strefie euro
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-11-25 (09:59)

Prezes NBP obawia się aprecjacji złotego do euro i widzi przestrzeń do obniżki stóp procentowych. Liczący na silniejsze spadki kursów EUR/PLN, USD/PLN czy CHF/PLN mają przeciwko sobie bank centralny. Potencjał wzmocnienia polskiej waluty jest więc mocno ograniczony.

Dziś odczyty sprzedaży detalicznej i bezrobocia z Polski oraz raport o PKB z USA. Wzrost gospodarczy Niemiec w III kw. zgodny z oczekiwaniami.

Nieco lepsze niż wynikało z mediany prognoz ekonomistów dane o nastrojach wśród przedsiębiorców w Niemczech przedstawił monachijski instytut Ifo. Podstawowy wskaźnik klimatu biznesu wzrósł, po raz pierwszy od 7 miesięcy, w pełni korygując spadek, jaki miał miejsce w ubiegły miesiącu. Poprawiły się zarówno oceny dotyczące sytuacji bieżącej, jak i oczekiwań na nadchodzące 6 miesięcy. W pierwszym przypadku subindeks utrzymuje się powyżej najniższych wartości z ostatnich 4 lat, w drugim perspektywy niemieckich firm są w dalszym ciągu najgorsze od blisko 2 lat. Dane pozwalają z mniejszym pesymizmem patrzeć na aktywność w największej gospodarce strefy euro w nadchodzących 2-3 kwartałach. Niemniej, lepszy niż się spodziewano sentyment pojawia po raz pierwszy od wielu miesięcy, dlatego z wyciąganiem daleko idących wniosków należy się bezwzględnie wstrzymać. Dopiero potwierdzenie zarysowanej w listopadzie tendencji w danych z przełomu roku, będzie sygnałem, że osłabienie koniunktury wywołane konfliktem we wschodniej Ukrainie mogło nie być tak silne jak się wiosną i latem obawiano. Taka informacja mocno zachwiałaby, silnie rozbudzonymi w ostatnim czasie, oczekiwaniami na rozszerzenie programu skupu aktywów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o obligacje skarbowe i korporacyjne. Skutkowałoby to zapewne korekcyjnym wzmocnieniem euro, a prawdopodobnie również lepszą postawą polskiej waluty. Rodzima gospodarka jest silnie uzależniona od stanu koniunktury za zachodnią granicą. Lepsze rokowania Niemiec, dałyby asumpt do porzucenia planów wycofania kapitału, a wśród części inwestorów zwiększenia zaangażowania w naszym kraju.

Dane z krajów rdzenia strefy euro są w ostatnim czasie znacznie bardziej istotne niż te napływające z USA. Sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych oraz perspektywy polityki pieniężnej Fed nie ulegają większym zmianom. Ożywienie za oceanem jest trwałe i stabilne. Około połowy przyszłego roku Rezerwa Federalna zacznie podnosić stopy procentowe. Natomiast wciąż sporą niewiadomą jest, jakie decyzje podejmie EBC. Znacznie więcej zależy w tym przypadku od bieżących danych z gospodarki. W tym tygodniu poznamy odczyty jednych z ważniejszych w kontekście zmian w polityce pieniężnej wielkości – podaży pieniądza (za październik) i inflacji konsumenckiej (szacunek za listopad). Póki co trajektoria procesów cenowych w regionie nie ulega zmianie. Nadal obserwujemy spadki podstawowych wskaźników CPI. Odczyty agregatów pieniądza M3 sugerują jednak poprawę do tego stopnia, że strefa euro uniknie formalnej deflacji. Tempo wzrostu cen pozostaje jednak zbyt niskie, co potwierdzają nawet najwięksi przeciwnicy pogłębiania działań łagodzących – prezesie banków centralnych Niemiec i Austrii. Tylko trwały zwrot dynamiki cen na płaszczyźnie całego regionu oddali scenariusz rozszerzenia działań EBC QE w pełnej formie.

EURPLN: Na przestrzeni sesji złoty pogłębił zyski do euro obserwowane przez cały ubiegły tydzień. Kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,19. Tak jak wspominaliśmy wczoraj niemal cały obszar między 4,19 a 4,17 stanowi silne wsparcie dla wspólnej waluty. Przy 4,1915 przebiega 100-sesyjna średnia ruchoma, przy 4,1815 średnia 200-sesyjna. Rejon 4,17 to dolne ograniczenie konsolidacji, w którym kurs przebywa od sierpnia. Spadki o kolejne 2-3 grosze są wysoce prawdopodobne, jednak przełamać barierę 4,17 będzie bardzo trudno. Złoty wchodzi w fazę względnie dobrej postawy. Niemniej, by doszło do trwałego wybicia z trendu bocznego potrzeba dodatkowego impulsu.

EURUSD: Kurs pozostaje na niskim poziomie. Wczorajsze, lekki wzrosty nie zmieniły obrazu sytuacji na rynku. Linia minimów z okolic 1,2350 póki co powstrzymuje przed dalszymi spadkami. Dziś dwie ważne publikacja z USA – odczyt dynamiki PKB oraz wskaźnika nastrojów konsumentów. Na pierwszy plan wysuwają się jednak, publikowane w dalszej części tygodnia, odczyty ze strefy euro (podaż pieniądza M3, szacunek inflacji CPI za listopad). Rynek utrzyma się podczas dzisiejszego handlu w paśmie 1,24-1,25.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.
Co pokaże ECB?

Co pokaże ECB?

2024-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Temat nawrotu tendencji inflacyjnych był szeroko komentowany wczoraj w USA po publikacji danych za marzec, które wypadły o 0,1 p.p. powyżej prognoz w ujęciu rocznym. To nie dziwi, gdyż ten element będzie mieć też znaczenie w kontekście polityki, czyli listopadowych wyborów. Administracja prezydenta Bidena dała do zrozumienia, że działania mające przeciwdziałać odbiciu inflacji będą teraz kluczowe i przyjęła do wiadomości oczekiwania rynków, co do braku obniżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2024-04-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikacja marcowego raportu inflacyjnego ze Stanów Zjednoczonych zatrzęsła rynkami finansowymi. Dolar amerykański umocnił się do większości walut, a para USDJPY sięgnęła kolejnych szczytów nieobserwowanych od 1990 roku. Wysoki odczyt inflacyjny znacząco zmniejsza oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA w tym rok. Pomimo tego, że minutes FOMC pokazały gotowość do normalizacji polityki monetarnej w tym roku, to jednak wyraźne odbicie inflacji może spowodować, że stopy procentowe wcale nie zostaną obniżone.
Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

2024-04-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W USA presja inflacyjna w ostatnim czasie wzrosła i pozostaje wysoka. Ponownie prym wiodły usługi co odzwierciedla wyższe koszty wynagrodzeń. Rynkowa wycena wskazująca na prawdopodobieństwo pierwszego cięcia stóp przez Fed w czerwcu zdecydowanie zmniejszyła się. Rynek daje w tym momencie ok 20 proc. szans na realizację takiego scenariusza.
Rynki czekają na CPI z USA, juan bez reakcji na decyzję Fitch

Rynki czekają na CPI z USA, juan bez reakcji na decyzję Fitch

2024-04-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzień, w którym rynki finansowe w napięciu oczekują odczytu inflacji CPI z USA, rozpoczął się od 'błysków flashy' zwróconych w kierunku Chin. Agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła dziś perspektywę dla chińskiej gospodarki do negatywnej, zostawiając bez zmian rating na poziomie A+. Jednak chińskie aktywa nie zareagowały wyprzedażą, a po panice nie ma dziś nawet śladu. Mało tego, sesja kasowa zarówno w kontynentalnych Chinach, jak i w Hongkongu przebiegała z wyraźną przewagą kupujących.
Waluty Antypodów liderami wzrostów na rynku Forex

Waluty Antypodów liderami wzrostów na rynku Forex

2024-04-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na rynkach międzynarodowych, mimo iż nie przyniesie inwestorom wartych uwagi publikacji makroekonomicznych, wykazuje pewne oznaki relokacji kapitału. Waluty Antypodów, czyli dolar australijski oraz dolar nowozelandzki są najlepiej radzącymi sobie walutami państw wysokorozwiniętych jednakowo w perspektywie dzisiejszej sesji, całego tygodnia, a nawet miesiąca. Siła tych walut to przede wszystkim efekt silnego rynku surowcowego (waluty te wchodzą w skład tzw. walut surowcowych) oraz jastrzębiego RBA.