Coraz bliżej europejskiego QE

Coraz bliżej europejskiego QE
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2014-11-24 (10:58)

M. Draghi przedstawia się jako gorący zwolennik rozszerzenia programu skupu aktywów o obligacje skarbowe chwaląc pozytywne efekty, jaki przyniosły one w USA i Japonii. Euro osłabione wobec większości walut. Złoty stabilny. W centrum uwagi odczyt indeksu nastrojów w biznesie w Niemczech (Ifo).

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) M. Draghi po raz kolejny wykorzystał publiczne wystąpienie do zasugerowania, że jest skłonny rozszerzyć działania łagodzące politykę pieniężną w strefie euro. Przemawiając we Frankfurcie podczas 24. Europejskiego Kongresu Bankowego stwierdził, że rozszerzenie programu skupu aktywów o obligacje rządowe spowoduje wzrost cen ryzykownych instrumentów, co pozwoli uwolnić kapitał, który zostanie w dalszej kolejności wykorzystany do zwiększenia akcji kredytowej. Włoch przekonywał o determinacji kierowanej przez niego instytucji, by wywołać wzrost oczekiwań inflacyjnych i dynamiki cen tak szybko, jak to możliwe. By to osiągnąć Bank gotowy jest użyć wszelkich dostępnych środków, tj. zwiększyć, przyspieszyć i rozszerzyć paletę skupowanych instrumentów.

Szef EBC stwierdził, że sytuacja gospodarcza w strefie euro pozostaje trudna. W jego ocenie, niepokojący jest ostatni spadek inflacji bazowej, ponieważ wskazuje na słabnięcie popytu, oraz fakt, iż uporczywie niska inflacja zaczyna przekładać się na spadek oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. Ostatnie badania menadżerów logistyki (PMI) pokazały również nieoczekiwany spadek, po raz pierwszy od półtora roku, zamówień w przemyśle. W opinii Włocha, uruchomienie programu QE w pełnej skali, wzorem USA i Japonii, przyczyniłoby się do poprawy sytuacji dzięki uwolnieniu środków zamrożonych w portfelach banków. Z kolei po stronie konsumentów i firm, wzrost cen skupowanych aktywów da poczucie zwiększonego bogactwa, zaś poprawa perspektyw gospodarczych spowoduje wzrost możliwości i popytu na kredyt. Zdaniem Draghiego, pozytywny efekt wprowadzenia ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej na gospodarkę ujawni się również poprzez kanał walutowy. Przytaczając przykłady USA i Japonii, prezes EBC dowodził, iż tego typu działania banków centralnych powodowały osłabienie waluty, co poprawiało konkurencyjność gospodarki oraz ułatwiało powrót inflacji do celu.

Wystąpienie M. Draghiego w Niemczech potwierdza, że jest on silnym zwolennikiem rozszerzenia programu skupu aktywów o obligacje skarbowe i korporacyjne. Jakkolwiek nie dał do zrozumienia, że nowe działania zostaną ogłoszone już w grudniu (liczy, iż uda się przywrócić równowagę dzięki narzędziom zastosowanym w II poł.), w pełni przygotował rynki na taką ewentualność. Każde kolejne posiedzenie EBC w 2015 r. może skutkować decyzją o rozszerzeniu programu skupu. Warunek: brak odbicia inflacji CPI i/lub pogorszenie bieżących wskaźników ekonomicznych.
W reakcji na słowa prezesa EBC euro doznało silnej przeceny wobec większości walut, w tym złotego. Na rynku dominowały pozytywne nastroje. Popyt na ryzykowne aktywa wsparła nieoczekiwana decyzja Ludowego Banku Chin, który obniżył stopy procentowe. Rynki zakończyły tydzień w bardzo dobrych nastrojach. Zyskiwały giełdy, towary, obligacje o niższym ratingu i szeroko pojęte aktywa emerging markets. Początek tygodnia przyniesie, naszym zdaniem, podtrzymanie tych tendencji. Śledzić warto wszystkie doniesienia ze strefy euro, w szczególności czwartkowy odczyty podaży pieniądza oraz piątkowy, wstępny wynik inflacji CPI za listopad (dzień wcześniej znane będą dane z Niemiec). Dziś w centrum uwagi wskaźnik nastrojów w niemieckim biznesie (Ifo). Niski odczyt przybliży scenariusz rozszerzenia programu skupu aktywów przez EBC o obligacje skarbowe.

EURPLN: Silna przecena euro po zapowiedziach prezesa EBC ujawniła się również w notowaniach pary EUR/PLN. Kurs w rejon psychologicznego poziomu 4,20, gdzie po raz ostatni znajdował się w połowie października. Niemal cały obszar między 4,19 a 4,17 stanowi silne wsparcie dla wspólnej waluty. Spadki od dalsze 2-3 grosze są jednak bardzo prawdopodobne. Przed końcem roku złoty powinien wykazać więcej siły. Dotarcie w pobliże 4,17 stworzyłoby świetną okazję do realizacji bieżących i odkładanych zakupów waluty.

EURUSD: Uruchomienie europejskiego QE w pełnej skali stało się jeszcze bardziej prawdopodobne po ostatnich wypowiedziach M. Draghiego. Wspólna waluta doznała w piątek najsilniejszej przeceny do dolara od początku września. Coraz więcej uczestników rynku przekonanych jest o nieuchronności rozszerzenia działań łagodzących politykę pieniężną w strefie euro. EUR/USD powrócił w okolice ostatnich dołków z rejonu 1,24. Poziom ten powinien powstrzymać przed dalszymi spadkami, jednak na scenariusz solidniejszego odbicia kursu nie należy stawiać więcej dużych pieniędzy.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?