Dolarowy byk znów za kierownicą

Dolarowy byk znów za kierownicą
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-10-30 (15:20)

„Jastrzębi” FOMC: Rynek zajmował pozycje obliczone na bardzo gołębie korekty sformułowań w komunikacie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, których jednak nie dokonano. W rezultacie USD mocno zyskał na wartości.

Po pierwsze, jak się niemal powszechnie spodziewano, FOMC całkowicie wycofał ostatnie 15 mld z programu skupu aktywów, tym samym kończąc trzecią rundę luzowania ilościowego. 

Po drugie dość wyraźnie wspomniano o niskiej inflacji. Wydźwięk tej wzmianki był szczególnie jastrzębi w kontekście niedawnej obsesji inwestorów na punkcie ryzyka deflacji. Fed wyraził przekonanie, że po krótkim okresie, w którym istniała groźba raptownego spadku inflacji z powodu zmian cen energii i innych kosztów, inflacja wkrótce zbliży się do wyznaczonego przez Rezerwę docelowego poziomu 2%, a długofalowe prognozy dynamiki cen „pozostają stabilne”. 

Ponadto w komunikacie znacznie podniesiono ocenę sytuacji na rynku pracy, co nie było zaskoczeniem w świetle faktu, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych składanych tygodniowo w przeliczeniu na mieszkańca jest najniższa w historii tej serii danych.

Chociaż w komunikacie zachowano stwierdzenie, że stopy procentowe pozostaną na zerowym poziomie przez „dłuższy czas”; dodano nowe, krótkie sformułowanie, że jeśli dane napływające z gospodarki będą poprawiać się szybciej, niż się to przewiduje, FOMC może przesunąć podwyżkę stóp na termin wcześniejszy od prognozowanego (w chwili obecnej jest to wrzesień-październik 2015 r.); jeśli jednak stan gospodarki będzie słabszy od oczekiwań, podwyżka ta może też ulec opóźnieniu. 
 
RBNZ uderza w ton gołębi

Również Reserve Bank of New Zealand opublikował wczoraj swój komunikat, z którego usunięto wszelkie odniesienia do dalszych podwyżek stóp procentowych. Podkreślono w nim gwałtowne spowolnienie inflacji na rynku nieruchomości, które przypisano działaniom makroostrożnościowym banku; niedwuznacznie odniesiono się też do kursu wymiany krajowej waluty, który określono jako „nieuzasadniony i niezrównoważony”. NZD/USD odnotował gwałtowny spadek, a AUD/NZD doszedł do kluczowego oporu w okolicach 1,1300.

Co dalej?

Po publikacji najnowszego komunikatu FOMC inicjatywę na rynku znów przejmuje silny dolar. Aby indeks USD odnotował nowe szczyty w tym cyklu, trzeba poczekać na kolejną rundę ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych - wówczas EUR/USD może spaść poniżej 1,2500, USD/JPY poszybowałby ponad 110,00, AUD/USD spadłby poniżej 0,8650, a NZD/USD przebiłby 0,7700. 

Jeśli nie pojawią się natychmiast jednoznacznie mocne lub wręcz bardzo mocne dane, grozi nam, że ponownie ugrzęźniemy w widełkach cenowych. Zastój panuje jednak już od kilku tygodni, trudno więc wyobrazić sobie taki scenariusz. 

Pod tym względem jednym z „barometrów” wartym obserwacji są notowania kontraktu terminowego na stopę procentową funduszy rezerwy federalnej: kontrakt wygasający we wrześniu 2015 r. wczoraj stracił pięć punktów - trend ten będzie musiał się utrzymać, by można go było uznać za jednoznaczny sygnał, że aktualny ruch dolara może wynieść go poza poziomy wspomniane powyżej.

USD/JPY wydaje się gotowy do ataku na szczyty w cyklu na poziomie 110,00 i wyżej, jeśli dane dotyczące Stanów Zjednoczonych, publikowane w kolejnym cyklu, będą dla dolara korzystne. Lokalne wsparcie pojawia się na poziomej linii wyznaczonej przez niedawne szczyty na 108,35.

Jednym z ciekawszych aspektów wczorajszych wydarzeń było to, że poziom apetytu inwestorów na ryzyko nie uległ zmianie pomimo bardziej jastrzębiego wydźwięku posunięć Rezerwy; giełdom amerykańskim udało się podtrzymać spory optymizm, choć kursy pozostały w granicach widełek cenowych. Biorąc pod uwagę, że dopiero co przez ostatnich kilka tygodni rozwijała się brutalna zwyżka, taka sytuacja jest imponująca i sprzyja nadziejom zwłaszcza na dalsze wzrosty na USD/JPY.

Zwróćcie uwagę na dynamikę CPI dla Niemiec, którą poznamy dzisiaj, gdyż dane te mogą popchnąć notowania euro w obie strony w czasie dzisiejszej sesji. Na EUR/USD wykształcił się znaczący trend spadkowy, możemy więc przetestować dziś nawet poziom 1,2500, jeśli wspomniane dane okażą się szczególnie kiepskie. 

Kolejnym poziomem docelowym dla EUR/USD jest wznosząca się powoli „linia trendu”, aktualnie w okolicach poziomu 1,2200, która jednak dla mnie nie wygląda zbyt przekonująco; po niej bardzo istotny będzie obszar 1,2000, poniżej którego EUR/USD zamknął notowania tylko raz od 2006 r. (w 2010 r.). 

Poziom 1,2000 jest niezwykle ważny, gdyż pokonanie go w najbliższych miesiącach otworzyłoby drogę do niesamowitych spadków - ale wszystko po kolei.

Najważniejsze dane ekonomiczne

FOMC ogłosił redukcję skupu aktywów do zera, zgodnie z oczekiwaniami. 
Nowa Zelandia – RBNZ pozostawił stopę gotówkową bez zmian na poziomie 3,50%, zgodnie z oczekiwaniami.
Australia – wskaźnik sprzedaży nowych domów wg HIA we wrześniu wyniósł 0,0% m/m.

Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Niemcy - zmiana poziomu bezrobocia i stopa bezrobocia w październiku (08:55)
Strefa euro – wyniki sondaży zaufania w gospodarce/przemyśle/wśród konsumentów/w usługach (10:00)
Stany Zjednoczone – cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
Stany Zjednoczone – szacowany PKB w III kwartale (12:30)
Niemcy – wstępny wskaźnik CPI w październiku (13:00)
Stany Zjednoczone – przemówienie Yellen z Rezerwy Federalnej (13:00)
Strefa euro – przemówienie Lindego z EBC (18:15)
Nowa Zelandia - pozwolenia na budowę we wrześniu (21:45)
Japonia – stopa bezrobocia we wrześniu (23:30)
Japonia – wskaźnik wydatków gospodarstw domowych ogółem we wrześniu (23:30)
Japonia - krajowa dynamika CPI we wrześniu (23:30)
Wielka Brytania – wskaźnik zaufania konsumentów wg GfK w październiku (00:05)
Australia – wskaźnik PPI w III kw. (00:30)
Japonia – liczba rozpoczętych budów we wrześniu (05:00)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.