Nigdy nie lekceważ FOMC

Nigdy nie lekceważ FOMC
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2014-10-30 (10:17)

Bardziej optymistyczna ocena stanu gospodarki w komunikacie FOMC, szczególnie podkreślenie stopniowej poprawy na rynku pracy, przyczyniły się do umocnienia dolara. Rynek stopy procentowej ponownie jest wspierający dla amerykańskiej waluty, a w dzisiejszych danych o PKB z USA jest potencjał do pozytywnego zaskoczenia.

Wczoraj pisałem, że Fed nie może być bardziej gołębi ponad to, co rynek zdołał już zdyskontować. Wskazywałem też na pozytywne sygnały płynące z rynku pracy, ale nie sądziłem, że zostanie to aż tak uwydatnione w komunikacie. Tymczasem stwierdzeniami, które w dużej mierze przyczyniły się do umocnienia dolara po publikacji treści dokumentu, były: „niepełne wykorzystanie zasobów pracy maleje” oraz „zatrudnienie notuje znaczne wzrosty przy spadającym bezrobociu”. W komunikacie nie było wzmianki o zwiększonych obawach Komitetu o utrzymanie się inflacji poniżej celu przez dłuższy czas. Taka mieszanka została odebrana jako jastrzębi impuls, który pchnął dolara wyżej, ale co ważniejsze, przełożył się na wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Kilka dni temu (17.10.) piałem, że dopóki rentowności 10-latek nie wrócą powyżej 2,30 proc., dolarowi będzie trudniej zyskiwać na wartości, w szczególności względem jena. Dziś rano oprocentowanie wynosi 2,31 proc., a wczoraj chwilowo było nawet 2,35 proc. Pozostałe miary wyceny polityki Fed także poszły w górę. Na podstawie kontraktów futures na stopę procentową prawdopodobieństwo, że stopy zostaną podniesione do października 2015 r. wzrosło do 75 proc. z 68 proc. wycenianych przed tygodniem.
Podsumowując, wczorajsza sugestia, że EUR/USD ponad 1,2750 jest dobrą okazją do odnowienia krótkiej pozycji, okazała się słuszna, gdyż dziś rano kurs testuje 1,26. W zasadzie w gronie G10 nie ma waluty silniejszej od dolara, a dzisiejsze dane mogą ten stan podtrzymać. O 13:30 poznamy wstępny szacunek PKB z USA za III kwartał. Nie jestem ekspertem od gospodarki amerykańskiej i tutaj w TMS Brokers nie przygotowujemy prognoz dla USA. Jednakże posiłkując się prognozami przesłanymi do Bloomberga widać, że choć konsensus kształtuje się a poziomie 3 proc., tak mediana szacunków pięciu najlepiej prognozujących analityków wynosi 3,3 proc. Jakkolwiek taka analiza nie jest zbyt ambitnym narzędziem, tak tydzień temu przy odczycie CPI sprawdziła się.
Dlatego jestem skłonny utrzymać długie pozycje w dolarze, choć im bliżej EUR/USD jest 1,25, tym większe widzę ryzyko realizacji zysków. Euro może szukać dziś wsparcia w odczytach inflacji z Niemiec. Wynik dla całego kraju poznamy o 14:00, ale poszczególne landy będą publikować dane od 9:00. USD/JPY pozytywnie koreluje z rosnącymi rentownościami w USA oraz dobrym klimatem na giełdach, gdzie inwestorów przekonała pewność Fedu do kondycji gospodarki. Ale tutaj podobnie, jak przy EUR/USD, bliskość 110 nieco straszy. Solidne lanie otrzymały AUD i NZD, szczególnie kiwi został przeceniony dodatkowo osłabiony przez stanowisko banku centralnego Nowej Zelandii. RBNZ usunął z komunikatu fragment „dalsze zacieśnianie będzie konieczne”, co odczytano gołębio i wykluczyło podwyżkę stóp procentowych w pierwszej połowie przyszłego roku. Powrót NZD/USD do dołków z września (0,77) wydaje się coraz bardziej prawdopodobny.

Źródło: Konrad Białas, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

10:13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

08:39 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.
Co pokaże ECB?

Co pokaże ECB?

2024-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Temat nawrotu tendencji inflacyjnych był szeroko komentowany wczoraj w USA po publikacji danych za marzec, które wypadły o 0,1 p.p. powyżej prognoz w ujęciu rocznym. To nie dziwi, gdyż ten element będzie mieć też znaczenie w kontekście polityki, czyli listopadowych wyborów. Administracja prezydenta Bidena dała do zrozumienia, że działania mające przeciwdziałać odbiciu inflacji będą teraz kluczowe i przyjęła do wiadomości oczekiwania rynków, co do braku obniżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2024-04-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikacja marcowego raportu inflacyjnego ze Stanów Zjednoczonych zatrzęsła rynkami finansowymi. Dolar amerykański umocnił się do większości walut, a para USDJPY sięgnęła kolejnych szczytów nieobserwowanych od 1990 roku. Wysoki odczyt inflacyjny znacząco zmniejsza oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA w tym rok. Pomimo tego, że minutes FOMC pokazały gotowość do normalizacji polityki monetarnej w tym roku, to jednak wyraźne odbicie inflacji może spowodować, że stopy procentowe wcale nie zostaną obniżone.
Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

2024-04-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W USA presja inflacyjna w ostatnim czasie wzrosła i pozostaje wysoka. Ponownie prym wiodły usługi co odzwierciedla wyższe koszty wynagrodzeń. Rynkowa wycena wskazująca na prawdopodobieństwo pierwszego cięcia stóp przez Fed w czerwcu zdecydowanie zmniejszyła się. Rynek daje w tym momencie ok 20 proc. szans na realizację takiego scenariusza.