Stresujący weekend dla inwestujących w euro

Stresujący weekend dla inwestujących w euro
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2014-10-24 (21:01)

W bilansie handlowym Nowej Zelandii odnotowano najgorszy deficyt w historii kraju, co stanowi kolejny argument (oprócz przeszacowania waluty, wrogiego nastawienia banku centralnego oraz gwałtownego spadku ceny najważniejszego towaru eksportowego, tj. mleka) za osłabieniem dolara nowozelandzkiego.

AUD/NZD mocno odbił się z niedawnych minimów i być może szykuje się do ataku na nowe maksima powyżej wyznaczonego niedawno szczytu w cyklu na poziomie 1,1310.  

Wczoraj Norges Bank okazał się dużo bardziej optymistyczny w swoich prognozach politycznych, niż by się to wydawało roztropne w świetle ostatnich zmian - bank przewiduje, że stopa procentowa utrzyma się na niezmienionym poziomie 1,50% do końca przyszłego roku. Mimo to fakt, że szef banku Øystein Olsen i jego zespół nie ulegli presji wywieranej przez dane gospodarcze i zmiany cen ropy spowodował wczoraj zwyżkę korony w parze EUR/NOK do poziomu ok. 8,30. 

Obszar między aktualną ceną a poziomem 8,2750 (okolice 200-dniowej średniej kroczącej) stanowi ważną strefę wsparcia, w której może zacząć się nowy atak na poziom 8,50, o ile nie dojdzie do silnego wzrostu cen energii.

Uwagi techniczne

EUR/USD napotkał wsparcie przed poziomem 1,2600. W tak spokojnym dniu istnieje pewne ryzyko odbicia, zwłaszcza w świetle nieznanej, jaką są wyniki testów warunków skrajnych, które poznamy w ten weekend. Wydaje się, że pierwszą strefą oporu jest 1,2700/50.

USD/JPY natrafił na opór w obszarze idealnego zniesienia do 61,8% w okolicach 108,20, a byki i niedźwiedzie będą mocować się ze sobą między aktualnym poziomem a kluczowym 107,50, o którym wczoraj mówiliśmy.

Po publikacji lepszych, niż przewidywano wyników indeksu PMI dla strefy euro EUR/JPY gwałtownie poszybował wczoraj z niskich poziomów ku górze. Zwyżka ta na razie wyeliminowała ryzyko spadków - aby można było uwierzyć, że mamy trend spadkowy, kurs musi znów spaść poniżej 135,50. Przyczyną obecnych zmian mogą być po prostu nerwowe nastroje wśród inwestujących w euro przed wynikami testów w bankach.
 
GBP/USD będzie reagował na publikowane informacje; poziom 1,6000 jest ważnym wsparciem, w przypadku mocnych wyników mamy też przestrzeń do zwyżki z powrotem w kierunku 1,6200. Po odbiciu od wsparcia w ważnym rejonie 0,7875 na EUR/GBP kiepskie wskaźniki mogą wywołać w tej parze nową zwyżkę. 
 
AUD/USD to przegrana sprawa, tkwi bez końca w stanie zawieszenia. Również USD/CAD wystawia cierpliwość byków na próbę; jeśli w najbliższym czasie zejdziemy dużo poniżej 1,1200, linia trendu może się nie utrzymać. 

EUR/SEK szuka wsparcia przed poziomem 9,150/9,130 i prawdopodobnie szykuje się do ataku na górną granicę przedziału wahań.

Testy warunków skrajnych przeprowadzane przez EBC

W najbliższą niedzielę (26 października) Europejski Bank Centralny - który został organem nadzorczym dla wszystkich banków unijnych - opublikuje wyniki kompleksowych „testów warunków skrajnych", przeprowadzonych w europejskich instytucjach finansowych. Jest to trzecia duża i zdecydowanie najbardziej gruntowna seria testów zarządzonych przez EBC. 

Najważniejszą sprawą jest to, dla ilu banków okaże się, że posiadają niewystarczający kapitał do prowadzenia działalności. Jeśli kapitał będzie musiało podnieść dużo instytucji, wpłynie to negatywnie na rynek kredytowy oraz notowania euro, gdyż instytucje te będą musiały szukać środków i sprzedawać aktywa. Wszelkie większe instytucje, które „nie zaliczą" testów, mogą okazać się dodatkowym negatywnym czynnikiem dla euro. 

Biorąc pod uwagę, że EBC robi wszystko, co w jego mocy, by zwiększyć przepływy kredytowe w Europie, nie spodziewam się, byśmy w weekend zobaczyli przesadnie surowe oceny. Prawdopodobnie banki znajdujące się w najgorszej sytuacji zostaną dla przykładu wymienione jako te, które nie zdały testów. Ale jak to wyjaśniono w niedawnym artykule agencji Bloomberg, jest to test dwuczęściowy, w którym banki oceniono według stanu na koniec ubiegłego roku, po czym dano im czas na uzupełnienie niedoborów kapitałowych. 

Trudno jednak ocenić, jakie nastawienie w tej kwestii ma rynek, dlatego też istnieje pewne ryzyko, że na początku przyszłego tygodnia notowania par euro otworzą się z pewną luką. Jeśli na liście negatywnie ocenionych instytucji pojawi się szczególnie duży podmiot lub dwa, większe jest prawdopodobieństwo asymetrycznego ryzyka spadków.

FOMC niezwykle istotny dla perspektyw USD

Moim zdaniem przy obecnych poziomach dolar amerykański jest w najbliższym czasie narażony na niekorzystne zmiany, jeśli zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku przyniesie potwierdzenie dla przekonań rynku co do dalszej trajektorii polityki Rezerwy. 

Biorąc za barometr kontrakt futures na stopę procentową funduszy rezerwy federalnej na grudzień 2015 widzimy, że po publikacji protokołu FOMC jego notowania gwałtownie się zmieniły. Sugeruje to, że inwestorzy w mniejszym stopniu przewidują pełną podwyżkę stóp procentowych do tego czasu; później kurs uległ stabilizacji. W chwili obecnej rynek uwzględnia w cenach podniesienie przez Fed wspomnianej stopy procentowej do końca przyszłego roku o ok. 40 punktów bazowych ponad aktualny poziom. 

Bardzo interesujące będzie, jak Fed poradzi sobie z tym przesunięciem oczekiwań rynkowych. Rezerwa może pomyśleć, że rynek zagalopował się w przewidywaniach co do wycofania działań akomodacyjnych, a w rezultacie "podwójnie podkreśli", że tak naprawdę podniesie oprocentowanie, jeśli napływające dane będą sprzyjały takiemu posunięciu.

Dzisiejszy kalendarz

Zwróćcie uwagę na wstępne dane na temat produktu krajowego brutto dla Wielkiej Brytanii za trzeci kwartał, gdyż EUR/GBP ostatnio oscyluje w okolicach kluczowego wsparcia na 0,7875, a GBP/USD jak dotąd napotkał na wsparcie na poziomie 1,6000. Funt będzie wrażliwy na wszelkie negatywne niespodzianki.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Nowa Zelandia – bilans handlowy we wrześniu wyniósł -1350 mln w porównaniu z przewidywanym wynikiem -625 mln i -489 mln w sierpniu. 
Niemcy – wskaźnik zaufania konsumentów wg GfK na listopad wyniósł 8,5 pkt. wobec przewidywanych 8,0 pkt. i 8,4 pkt. odnotowanych w październiku. 

Główne wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

Wielka Brytania – szacowany PKB w III kwartale (08:30)
Stany Zjednoczone - sprzedaż nowych domów we wrześniu (14:00)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.